Büyük Torbalı

“Acil lise istiyoruz”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Acil lise istiyoruz”
279 Görüntüleme
23 Temmuz 2013 - 8:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’da 11 tane lise bulunurken, 7 bin 500 ögrenci buralarda egitim görüyor. Normal kapasitelerinin 2-3 kati ögrenci almak zorunda olan liseler isyanda. Ilçeye çok acil 4 adet lise yapilmasi gerekiyor.

EGITIM alaninda birçok basariya imza atan ve Türkiye dereceleri elde eden Torbali’da lise sikintisi yasaniyor. Nüfusu 140 bine ulasan ilçede, 11 tane lise bulunuyor. 7 bin 500 ögrencinin egitim gördügü liselerde, her yil bine yakin ögrenci kayit için basvuruda bulunuyor. Mevcut lise binalari zaten yeterli olmazken, 4+4+4 egitim sistemiyle birlikte lisenin de zorunlu hale gelmesi, sikintinin daha da büyümesine neden oldu. Ilçeye acilen 4 tane daha lise yapilmasi gerekiyor. Bunlardan 2 tanesinin sinavsiz ögrenci alan meslek lisesi olmasi gerekiyor. Kapasitelerinin 2-3 kati ögrenci alan liseler, egitim-ögretim döneminin baslamasiyla birlikte sinifi sikintisi içerisine giriyor. Ilçe Milli Egitim Müdürü Ruhi Gündogdu, acil olarak lise istediklerini belirtti.

 MEVCUT LISELER YETMIYOR

ILÇEDE 11 tane lise bulunurken, artan ögrenci sayisina cevap veremiyor. Endüstri Meslek Lisesi, Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Anadolu Ögretmen Lisesi, Saglik Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Kiz Meslek Lisesi, Ayrancilar Çok Programli Lise, Imam Hatip Lisesi, Subasi Anadolu Lisesi, Subasi Mustafa Topalan Lisesi ilçede egitim veren liseler. Son 5 yildir yasanan lise problemi gün geçtikçe daha da artiyor. Ilkokullardaki problem, yapilan ek binalarla kismen giderildi. Ancak liseler konusunda hiçbir somut adim atilmadi. Zaten agzina kadar dolu olan liseler, 4+4+4 egitim sistemiyle iyice sorun yumagi haline döndü. Ilçedeki liselerde 7 bin 500 ögrenci egitim görüyor. Mevcut okul ve derslikler yetmeyince, idareciler çareyi yeni derslikler açmakta buldu. Idareci ve ögretmen odalari ile laboratuvarlar derslik oldu. Liselerde sinif kapasitesi 36 iken ilçedeki birçok lisede siniflarda 40 ve üzeri ögrenci egitim görüyor.

4 TANE LISE SART

okuldaki ögrenci sayisi, toplam ögrenci sayisinin yarisina tekamül ediyor. 12 derslikli Endüstri Meslek Lisesi’nin gerçek kapasitesi 400, ancak egitim gören ögrenci sayisi 1300. 700 kapasiteli Kiz Meslek Lisesi’nin de 1600 ögrenci bulunuyor. Ticaret Meslek Lisesi’nde ise 500 olan kapasite, 700’e çikarildi. Ilçedeki 4 okul puan sistemiyle ögrenci aliyor. Puansiz ögrenci alan okullar ise yeni dönem öncesinde ne yapacaklarini ise kara kara düsünüyor. Her sene bin ögrencinin liselere kayit yaptirdigini ifade eden Ruhi Gündogdu, “Sorun gerçekten çok büyük. Liseler artik yetmiyor. Acilen 4 lise binasi yapilmali. Ayrancilar’a bir tane meslek lisesi insa edilmeli. Ilçeye de bir adet meslek, fen ve anadolu lisesi yapilmali. Mevcut Endüstri Meslek Lisesi’nin kapasitesi acilen arttirilmali. Anadolu Ögretmen Lisesi’nin mevcut binasi dahi kendisinin degil. Tasima suyla degirmen dönmez” dedi.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web