Büyük Torbalı

Adliye’de 6 bin davaya bakildi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Adliye’de 6 bin davaya bakildi
346 Görüntüleme
09 Ocak 2013 - 7:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Adliye Sarayi, 2012 yilinda büyük bir mesai harcadi. Adliye’de bir yil içerisinde 6 bin 614 dava görülürken, en çok görülen davalar arasinda ise bosanmalar ve vasiyet davalari göze çarpti. Artan davalar büyük bir is yükünü de beraberinde getiriyor
2012 yilinda Torbali Adliyesi’nde binlerce dava dosyasi sorusturmadan geçirildi. Cumhuriyet Bassavciligi’ndan alinan bilgilere göre, yil içerisinde 6 bin 614 davaya bakildi. Toplamda 55 avukat, 8 hakim ve 6 savcinin bulundugu Adliye Sarayi, bir yilda yogun bir mesai harcadi. Torbali Adliyesi’nde görülen davalar incelendiginde; geçen yillara nazaran aile, icra ve asliye mahkemelerinin dava yükünde büyük bir artis oldugu gözlendi. Görülen davalar arasinda ise en çok bosanma, alacak, icra, miras ve vesayet davalarinin oldugu ortaya çikti. Ilçede agir ceza  bulunmadigi için bu davalar Izmir’de görülüyor.

ASLIYE MAHKEMELERINDE BOSANMA MESAISI
ADLIYE Sarayi’nda en çok görülen davalarin basinda bosanma davalari göze çarpiyor. Uzmanlara göre sosyoekonomik nedenlerin agirlikli oldugu bu davalar, Torbali’da yogunlukla yasaniyor. Alinan bilgilere göre, 1. Asliye ve 2. Asliye Hukuk Mahkemeleri’nde bir yil içerisinde toplamda 1265 dava görüldü. Bu davalardan 24 alacak, 299 bosanma, 62 anlasmali bosanma, 51 çekismeli bosanma, 2 terk nedeniyle bosanma, 1 zina nedeniyle bosanma, 21 nafaka, 17 soyadi, 54 tazminat davasi, 15 velayet ve 204 çocuk mallarinin korunmasi davasi görüldü. Toplamda her iki mahkemede ise 1265 dava görüldü. Icra Hukuk Mahkemesi’nde ise bir yil içerisinde 262 dava görüldü.

SULH HUKUKTA VASIYET DAVALARI BASI ÇEKTI
TORBALI Adliyesi’nde geçtigimiz yila nazaran dava sayisinda büyük oranda artis oldugu göze çarpti.  Sulh Hukuk, Icra, Aile ve Asliye mahkemelerinin dava yükü bir hayli yüksek. Bir yil içerisinde Icra Hukuk Mahkemesi’nde 262 dava görülürken, 1. Asliye Hukukta 641, 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ise 624 dava görüldü. Her iki mahkeme, toplamada bir yil içinde 1265 davaya bakti. Yine Sulh Hukuk Mahkemesin’de ise 596 dava görülürken bu mahkemelerin is yükünün arttigi gözlendi. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde en çok görülen davalarin basini ise 225 dava dosyasiyla vasiyetname davalari çekti. 22 tane kazi rüst davasi (15 yasini bitirmemis olan mümeyyiz bir küçügün, ana ve babasinin muvafakatiyle mahkemece resit kilinmasi) görülürken, 201 tane de mirasçilik belgesi istemi davasi görüldü. Yogunluk gün geçtikçe artiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web