Büyük Torbalı

Ahmetli’den Dünya’nin domatesi çikacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ahmetli’den Dünya’nin domatesi çikacak
200 Görüntüleme
09 Mayıs 2010 - 21:49
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Ureticiler Birligi Baskani Durmus Yadik, Torbali’da ilk domates hasadinin Ahmetli’den yapildigini, bu yil iyi verim beklediklerini söyledi

TORBALI’NIN en önemli do-mates üretim merkezlerinden olan Ahmetli Köyü’nde doma-tes fideleri boy vermeye basla-di. Torbali Ureticiler Birligi Baskani Durmus Yadik, Torba-li’da ilk domates hasadinin Ah-metli’den yapildigini, bu yil iyi verim beklediklerini söyledi. Ahmetli Köyü’nde domates hasadinin diger köylere oranla 2 hafta erken basladigini söyle-yen Yadik, domateslerin büyük bir kisminin sözlesme ile büyük fabrikalara satildigini söyledi. Domates üretimin ilçede önem ölçüde arttigini, tarima dayali bir sanayi alani olusturma noktasina gelindigini kaydeden Yadik, temennilerinin çiftçinin bu yil verimli bir sezon geçir-mesi oldugunu söyledi.

SALÇALIK VE KURUTULMUS DOMATES

SANAYI olusturacak kadar yo-gun ekime sahip olan domate-sin Torbali’daki yükselisinin tarihi Tukas Salça Fabrikasi’nin ilçede 1989 yilinda faaliyete girmesine dayaniyor. Bu tarih-ten itibaren ilçede ekimi yay-ginlasan domates pazari son o-larak 2007 yilinda Tat Konser-ve’nin faaliyet girmesi ile zen-ginlesti. Salçalik domates alimi ile birlikte hareketlenen Pazar, son 5 yilda kurutulmus domates fabrikalarinin sayisinin 3′ü bul-masi ile daha da güçlendi. Tor-bali’da 2009 yili sonu itibarîyle 42.600 dekar alan da domates ekilirken 330.000 ton ürün elde edildi.

AHMETLI DOMATES USSU

URETTIKLERI mahsülleri Türkiye’nin ve Dünya’nin dört bir yanindaki sofralara gönde-ren Ahmetlili çiftçiler bu yilin verimli geçmesini bekliyor. Ah-metli’deki yaklasik 200 çiftçi, yaz mevsimi için domates fide-lerini toprakla bulusturmaya basladi. 150.000 adet fide aldi-gini ve bununla da 50 dekarlik bir alanda domates yetistiricili-gi yapacagini söyleyen üretici-lerden Mehmet Özçoban: “Geç-tigimiz yil, domatesten yeteri kadar para kazanamadik. Ama bu sene umutluyuz. Su anki ha-va sartlari, fidelerin yetismesi açisindan oldukça güzel. Altin kadar degerli olan bu fideleri, gözümüz gibi yetistiriyoruz. Bu yil yagislar boldu, bu nedenle bereketli bir dönem bekliyoruz. Bir de tüccarlar fiyatlarda iyi-lestirme yaparsa daha da mutlu olacagiz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web