REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AK Parti, Büyüksehir Yasasi’ni anlatiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AK Parti, Büyüksehir Yasasi’ni anlatiyor
153 Görüntüleme
18 Aralık 2012 - 7:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yeni Büyüksehir Yasasi Cumhurbaskani Abdullah Gül’ün onayindan geçince AK Parti Torbali Ilçe Baskanligi’nin köylerdeki mesaisi de basladi. Köyleri gezen Ilçe Baskani Adnan Yasar Görmez ve beraberindekiler, yeni yasayi köylüye anlatiyor.
AK PARTI Ilçe Baskani Adnan Yasar Görmez ve Il Genel Meclis Uyesi Mahmut Öztas, köyleri gezerek, yasalasan Büyüksehir Yasasi’ni anlatiyor. Köylülerin yeni yasa konusunda yeterli bilgiye sahip olmadigini ifade eden Görmez, yaptiklari bilgilendirme sonrasinda vatandaslarin yasayla ilgili fikirlerinde degisiklik oldugunu belirtti. Muhtarliklarin kalkacagi konusundaki spekülasyonlara da degindiklerini söyleyen Adnan Yasar Görmez, “Köylerimiz, bu yasayla ihya olacak. Devrim niteligindeki bu yasayla gerek Izmir Büyüksehir Belediyesi gerekse Torbali Belediyesi, merkeze yapacagi hizmetlerin aynisini köylere de yapacak. Bununla birlikte bütçelerinin yüzde 10’u ile köylere hizmet yapmakla yükümlüler” seklinde konustu.

“BELEDIYE YAPMAZSA, VALI YAPTIRACAK”

MESAIYE Çakirbeyli ile baslayan Görmez ve Öztas’in mesaisi; Karaot, Helvaci, Karakizlar ve Dagtekke köyleri ile devam etti. Ilçedeki 22 köyü gezip hem vatandaslarla hem de köylülerle görüseceklerini söyleyen Görmez, yasanin getirdigi faydalari tek tek anlatacaklarini belirtti. Tasarinin yasalasmasi ile birlikte artik hiçbir seyin eskisi gibi olmayacagini belirten Görmez, “Tüzel kisilikleri kaldirilan köylerimiz artik daha çok hizmet görecek. Çok büyük yatirimlar yapilacak. Sehir merkezindeki hizmet, köye götürülecek. Yasayla birlikte bunu yapmak zorunlu hale getirildi. Yani çikardik diye degil, vatandasa hizmet etmek için yasa çikartiyoruz. Bu yasayla köyler ihya olacak, yatirimlar yagmur gibi yagacak. Belediye bütçelerinin yüzde 10’u yatirim olarak köylere geri dönecek. Belediyeler, köylere yatirim götürmek mecburiyetinde. Getirmezse valinin yönetiminde olusturulan koordinasyon merkezi bu ise el koyacak, yatirimi yaptiracak ve kaynagi belediyeden kesecek. Yasa ile amaç hizmet getirmek, güçlü belediyeler olusturmak ve yerel yönetimleri güçlendirmek” dedi.

“KÖYLU ARTIK HESAP SORABILECEK”

YASAYI anlatmaya basladiklarinda insanlarin ikna oldugunu ve yasayi destekledigini belirten Mahmut Öztas, 17 köy ziyareti daha gerçeklestireceklerini belirtti. Artik kimsenin köylüyü göz ardi edemeyecegini dile getiren Mahmut Öztas, “Kimsenin köylünün kafasini karistirmasina izin vermeyecegiz. Artik köylü ikinci planda kalmayacak. Gerek Izmir Büyüksehir Belediye Baskani gerekse Torbali Belediye Baskani, artik köylünün ayagina gidecek. Köylü onlardan gerektigi zaman hesap soracak. Çünkü köylüler de yerel seçimlerde oy kullanma hakkina sahip olacak. Yerel yönetimlerdeki bu yasa, bir reform niteligindedir” seklinde konustu.

EV VE IS YERLERI RUHSATLANDIRILACAK
KÖYLERDEKI vatandaslar-dan belediye vergi ve harç-larinin 5 yil süreyle alinma-yacagini, su ücretinin en dü-sük su tarifesinin yüzde 25-ini geçmeyecegini anlatan Görmez, “Köy tüzel kisiligine ait olan ve çesitli sebeplerle gelirleri belediyelere kaynak olarak bagislanan yerler, ya-sadan sonra da ayni mak-satla kullanilabilecekler. Ya-pilar için ruhsatlandirma ko-layligi getirilecek, geleneksel mimaride proje üretilecek ve köylülere ücretsiz verilecek. Evler, hayvancilik tesisleri, bakkal, firin, kahve, lokanta gibi is yerlerine ruhsat veri-lecek. Köylerdeki yapi stoku ruhsatli hale gelecek” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web