Büyük Torbalı

AK Parti, çözüm sürecinde CHP’den daha solcu davraniyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AK Parti, çözüm sürecinde CHP’den daha solcu davraniyor
210 Görüntüleme
12 Nisan 2013 - 9:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çözüm sürecine karsi çikanlari anlamakta güçlük çektigini söyleyen Avukat Sabri Yurdakul: Bir solcu olarak CHP’nin tavrini dogru bulmuyorum. Solculuk, iyiden güzelden yana olmaktir

TORBALI, son günlerde çözüm süreci adi altinda yapilan baris görüsmeleri, akil adamlar olusumu ve beraberinde yasanan gelismelere kilitlenmis durumda. Toplumun büyük bir kismi kanin durmasi noktasinda büyük bir heyecan ve umut beslerken, bir kismi da sürecin Türkiye’yi karanliga götürecegi görüsünü benimsiyor. Türkiye’nin 7 bölgesini temsil eden akil adamlar sürecin ana faktörü olurken, herkes “acaba gerçekten bu defa baris saglanacak mi” sorusuna kilitlenmis durumda. Türkiye’nin 7 bölgesinden vatandasin yasadigi, homojen yapisi itibariyle “Türkiye’nin mozaigi” nitelemesine mazhar olan Torbali’da da süreç ilgiyle takip edilirken, konuyu Insan Haklari Uyesi ve Çagdas Hukukçular Dernegi Torbali Temsilcisi Sabri Yurdakul ile görüstük. Genelde muhalif yapisi ve solcu kimligi ile ön plana çikan Yurdakul, süreç ile ilgili çok umutlu oldugunu söyledi. “Bu süreci istemeyenler kandan beslenen insanlardir” diyen Yurdakul, Basbakan Erdogan’in samimiyetine inandigini belirtirken, CHP ve MHP’nin süreci desteklememe si ile ilgili de “Akla mantiga sigmayacak bir davranis” yorumunu yapti. Torbali’da da barisa katki anlaminda bir seyler yapilabilecegini söyleyen Yurdakul, önemli degerlendirmelerde bulundu.
“ADAM YERINE KONMAK ÖNEMLI”
TURKIYE’DE yasayan ve barisi isteyen herkesin hükümetin baslattigi bu sürece destek olmasi gerektiginin altini çizen Sabri Yurdakul, “Hep kendi kendime bir seyler yapmam gerektigini düsünüyordum. Iyi ki söz hakki tanidiniz. Baris süreçleri insanlarin katkisi ile anlam kazanir. Madem bu noktaya gelinmis, üzerimize düseni saglikli bir sekilde yapmaliyiz. Öncelikle iyi niyetli oldugumuzu açiklikla ifade etmeliyiz. Iyi niyetli olanlarin bir araya gelmesini saglamaliyiz. Iyi niyet tasiyanlarin ayni zamanda sorumlu davranmasi gerekiyor. Bizim disimizdaki insanlarin da dogru ve saglikli yasamasi için üzerimize düseni yapmaliyiz. Katilim saglanmali. Halk, taban, insanlar, bu olguya katildikça hem sorumluluklari gelisecek hem de övünç duyacaklar. ‘Ne iyi oldu, demek ki ben de adam yerine konacak özellikteyim ki ise yaradim’ diyecektir” dedi.

“PUSUYA YATIP SINSILIK YAPILMAMALI”
KAFASINDA soru isareti olan herkesin sürecin samimiyetine inanmasi gerektigini söyleyen Yurdakul, “Çözüm sürecinin samimiyetine inanmak zorundayiz, baska seçenegimiz yok. Bu süreci bu noktaya tasiyan inisiyatiflerin önemli kisminin samimiyetine inaniyorum. Içinde çeliskiler olmasi normal. Biz sürece katkida bulunursak sürecin samimiyeti ortaya çikar. Ama kenarda durup, pusuya yatmis gibi kötü sonuç bekleyerek sinsilik yaparsak, sürecin samimi islemesi mümkün degil”
“ENGELLER GUÇLENDIKÇE ÇÖZUM ZORLASIR”
ÇÖZUMUN sadece toplumun bir kesimini ilgilendirmedigini ifade eden Yurdakul, ortak çikara vurgu yapti. Yurdakul, “Gel oturup konusalim birbirimizi öldürmeyelim çagrisi, diger tarafa da sorumluluk yüklüyor. Ama tek yanli öncelik kullaniminin güvencesi yok. Su an çok umutluyum. 34 aydir kanin durmasi bile güzel bir sey. Sonunda hiçbir sey çikmasa bile 34 aydir kimse ölmüyor. Bu yüzden toplum sürece katki sundukça, inandikça çözüm kolaylasir. Engeller güçlendikçe çözüm zorlasir. Bu yüzden kimse engel olmamali. Sürecin devaminda da hükümet istese de istemese da ki hükümet istiyor süreç kesilemez. Hem Kürt halki, hem Ortadogu halklari hem dünyanin egemen güçlerinin çikarlari bu konuda birlesiyor. Çözüm birçok kisinin ortak çikari” seklinde konustu.

“ÇÖZUMU ISTEMEYENLER, KANDAN BESLENENLERDIR”
ÇÖZUM sürecine karsi çikanlari sert bir dille elestiren Yurdakul, “Çözüm, Kürt komsusunu sevmeyen kisinin bile isine yarayacak. Onu her gördügünde nefret duygusu ile bakmayacak ve yavas yavas onun da olgunlastigini görecek. Bu süreç, çözümü istemeyen insanlarin dahi huzurunun saglanmasi yönünde önemli bir katki saglayacaktir. Bu süreci istemeyenler, kandan beslenen insanlardir. Bu çagda kanla politika sürdüren partiler hala yer edinebiliyorsa, sikinti o kültürel olgudadir. Istemeyenler baska bir dünyayi anlamiyor. Yeni gelismeleri kavrayamiyor” seklinde konusarak sözlerini tamamladi.

ILGISI YOK”
SOLCU bir kisilige sahip olan Yurdakul, CHP’nin çözüm sürecine karsi çikmasini da degerlendirdi. Yurdakul, “Bir solcu olarak CHP’nin tavrini dogru bulmuyorum. Solcular kendini yenileyen, gelistiren, insan ve insan haklari temelli düsünen insanlardir. Bayraklara sarilarak degil, insanlara sarilmaliyiz. Ya uzak durmak ya da karsi durmak davranisinin solculuk ile iliskisi yoktur. Solculuk bu degil. AK Parti bu noktada CHP’den daha solcu davraniyor. Solculuk, ilericilik ve yenilikçi ise AKP daha ileri politikalar üretiyor. Solculuk dogrudan, iyiden, güzelden yana olmaktir. Artik solculuk kendini sorgulamaya basladi. Sagcilik ve dindarlik da kendini sorguluyor” dedi.

“BASBAKAN TAYYIP ERDOGAN ÇOK ÖNEMLI BIR KISILIKTIR”

BASBAKAN Erdogan’in çözüm sürecinde dügmeye basmasinin çok önemli oldugunu söyleyen Yurdakul, “Basbakan Recep Tayyip Erdogan çok önemli bir kisiliktir. Akli basinda, profesyonel siyasetçi ve sosyal bilimcilerin topumu olumlu yönde etkilemesi mümkün. Erdogan’in bireysel kariyeri halka çok etki ediyor. Erdogan ile birlikte güzel seyler oluyor. Sunu anlamaliyiz, dagdaki de, bagdaki de temel insan degeri açisindan esittir. Kusurlari sorgulayabiliriz, elestirebiliriz, bütün bunlar düzeltmeye yöneliktir. Düzeltmek için sorgulariz. Öte yandan Kürt hareketi zaten böyle çözüm ve baris sürecine katilmak istedigini defalarca açikliyor. Sorun, yapay bir anlayisla yani basindaki komsusunun kimliginin Kürt oldugunu anladiginda diklenmeye baslayan Türkçü anlayista” seklinde konustu.

“BIR SOLCU OLARAK CHP’NIN TAVRINI DOGRU BULMUYORUM”

SOLCU bir kisilige sahip olan Yurdakul, CHP’nin çözüm sürecine karsi çikmasini da degerlendirdi. Yurdakul, “Bir solcu olarak CHP’nin tavrini dogru bulmuyorum. Solcular, kendini yenileyen, gelistiren, insan ve insan haklari temelli düsünen insanlardir. Bayraklara sarilarak degil, insanlara sarilmaliyiz. Ya uzak durmak ya da karsi çikmak davranisinin solculuk ile iliskisi yoktur. Solculuk bu degil. AK Parti bu noktada CHP’den daha solcu davraniyor. Solculuk, ilericilik ve yenilik ise AKP daha ileri politikalar üretiyor. Solculuk; dogrudan, iyiden, güzelden yana olmaktir. Artik solculuk kendini sorgulamaya basladi. Sagcilik ve dindarlik da kendini sorguluyor. Mücadelenin tek araci, düsünceyi söyleyebilme hakkini kullanmak olmalidir. Bunun için de demokrasi temel ilkemiz olmalidir” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web