Büyük Torbalı

AK Parti’ye muhalefet olsun diye Anayasa’nin degismesine Hayir’ diyemem

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AK Parti’ye muhalefet olsun diye Anayasa’nin degismesine Hayir’ diyemem
303 Görüntüleme
30 Temmuz 2010 - 21:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hükümetin en sert muhalifleri arasinda olan SP Ilçe Baskani Ahmet Sertcan Anayasa degisikliginin siyaset üstü bir durum oldugunu belirterek referandumda ‘Evet’ diyecegini söyledi

TURKIYE adim adim referanduma gidiyor. Meydanlar ve siyasi kulislerdeki hareketlilik seçim günlerini arat-miyor. Her parti kendi görüsünün propagandasini yaparken bir yanda da neden ‘Evet veya ‘Hayir’ diyecegini halka anlatmaya çalisiyor.12 Eylül 2010 günü yapilacak Anayasa Referandumunu farkli kilan 30 yil önce 12 Eylül’de toplumsal travma yasatan, darbecilere yargi yolunu açabilecek düzenlemeleri de içerecek olmasi. ‘Referanduma Gidiyoruz’ yazi dizisinin bugünkü konugu Saadet Partisi Ilçe Baskani Ahmet Sertcan.  AK Parti’nin en disli muhalifleri arasinda olan Sertcan Anayasa degisikliginin siyaset üstü bir durum oldugunu belirterek referandumda ‘Evet’ oyu kullanacagini söylüyor. “Muha-lefette olmam dogru bir seyi inkâr etmem anlamina gelmez” diyen Baskan Sertcan, birçok CHP’li ve MHP’linin ‘Evet’ oyu kullanacagini ileri sürüyor. 1980 darbesinde Samsun’da polislik yapan Sertcan o yillara iliskin de önemli açiklamalarda bulun-du.

KESKE TAMAMI DEGISSEYDI

PARTI olarak referandumda ‘Evet’ oyu kullanma karari aldiklarini söyleyen Ahmet Sertcan, “’Evet’ oyu kullana-cagim. Çünkü ben bu konuyu uzun zamandir inceliyorum. Neden ‘Evet’ oyu kullanacagimizi dosya halinde hazirladik. Gönül isterdi ki 1980 Anaya-sasi kökten degissin. Bizim Genel Baskanimiz dosya hazirlarken insanlar neye ‘Evet’ neye ‘Hayir’ diyecegini görsün istedik. Mevcut düzenleme yetersiz olmasin ragmen yine de evet diyecegiz. Biz iktidara geldigimizde Anayasayi kökten degistirecegiz 12 Eylül’e ‘Evet’, 13 ‘Eylül’e ‘Hayir’ diyoruz” dedi. Anayasa yapim sürecinde ya-sananlarin eksik ve yanlis oldugunu savunan Sertcan, mevcut anayasa maddelerine göre ileri bazi maddeler içer-digi için, Türkiye’de demok-ratiklesme yolunda hiç yoktansa ileri bir adim içerdigi için referandumda ‘Evet’ diye-ceklerini vurguladi.

ASKER ARTIK SAVCILARA BRIFING VEREMEYECEK

YAPILMAK istenen Anayasa degisikliginde kendilerini en çok ilgilendiren ve memnun eden maddesinin partilerin kapatilmasinin zorlastirilmasi oldugunu söyleyen Ahmet Sertcan, “Askeri vesayetin kaldirilmasi bizim için çok önemli. Partilerimiz defalarca kapatildi. Yeni düzenlemede parti kapatmak güçlesiyor. Siyasi partileri halktan baska hiçbir güç kapatamamali. Daha önce mesela hâkimleri, savcilari Adalet Bakani atiyordu ve ondan sonra kendi isteklerini yaptirabiliyordu. Bu parti kapatmasinda en büyük etken olarak görülüyordu. Verilen evraklar incelen-miyordu bile. Yeni yasa ile sadece suçu isleyen kisiye ceza verilecek. Bir kisinin bir sözünden dolayi koskoca bir parti kapatilmayacak. Eskiden asker savcilara parti kapatma için brifing verirdi. Bunlar de-mokrasinin ayibidir. Insallah yeni düzenleme ile Türkiye bu ayiptan kurtulacak” sek-linde konustu.

SIKI CHP VE MHP’LILERDE DE “EVET” DIYEN ÇIKACAK

ANAYASA degisikliginin hükümet tarafindan gündeme getirilmesinde dolayi referanduma ‘Evet’ diyenlerin ‘AK Parti yandasi’ gibi gösterilmesinin yanlis oldugunu söyleyen Sertcan, “Biz yine muha-lefet ediyoruz. Ama bir yerde yapilan bir dogruyu da sirf muhalefet olsun diye de iyi olan seylere ‘Yanlis’ diyemeyiz. Dogrunun yaninda olma-liyiz. Anayasa degisikligi siyaset üstü bir durum. Toplu-mun her kademesini ilgilendiriyor. Evet diyenler AK Partili olacak diye bir kaide yok. Çok siki CHP’li o ve MHP’li olup da Anayasa degisikligine ‘Evet’ diyecek insanlar taniyorum. AK Parti de bunu kendisine mal etmemeli. Bunu yaparsa toplumda kutuplasma olur. Bir seyin degisecegi varsa da degismez” dedi.

28 SUBAT’I YAPANLAR DA YARGILANSIN

ANAYASA degisikliginin muhalefet partileri tarafindan ‘AK Parti kendisini kurtarmak için yapiyor’ seklinde algilan-masinin yanlis oldugunu söyleyen Sertcan, “AK Parti kendisini temize çikarmak için bun yapiyor diyenler de var. Ben öyle düsünmüyorum. Suç isleyen tabiî ki yine yar-gilanacak. Istedikleri gibi yorumluyorlar. Velev ki öyle olsa bile söz konusu maddeler degistirilebilecek suç isleyen-ler yargilanir. Yapilacak degi-sikliklerin yeterli olmadigini her platformda söylüyoruz. Ama bunu istiyoruz diye de atilan olumlu bir adimi gör-mezden gelemeyiz. Mesela ben 12 Eylül’ü yapanlarin yar-gilanmasinin gündeme gelme-si gibi 28 Subat’i yapanlar da yargilanmasinin da gündeme gelmesini isterim. Madem 12 Eylülü konusuyoruz, 28 Subat’i da konusalim” dedi.

“FASISTLER YINE MI GELDINIZ?”

ANAYASA degisikliginin 12 Eylül’ü yapanlarin yargilanmasinin önünü açmasini olumlu bir gelisme olarak nitelendiren Ahmet Sertcan, darbe yillarinda polislik görevinde oldugunu söyledi. Baskan Sertcan, “Darbe yillarinda Samsun Emniyet Müdürlü-gü’nde polislik yapiyordum. Olaylari orada yasadik. Ayni ailenin sagci ve solcu çocugu gelirdi. Her gün 4-5 kisi ölürdü. Evden çikip isyerine gittigimizde bile yanimizda çift tabanci tasirdik. 12 Eylül 1980 günü Konsoloslukta koruma görevlisi olarak görev almak üzere Almanya’da bulunuyordum. O dönem polis de ikiye bölünmüstü. POLBIR ve POLDER diye ikiye ayirmisti. Sagci ve solcular vardi. Solcular geldiginde sagci polisler ‘Komünistler yine mi geldiniz, Sagci geldiginde solcu polisler ‘Fasistler yine mi geldiniz’ diye bagirirlardi. Bu ülke çok zor gü-nler geçirdi” seklinde konustu.

MUHALEFET DE “EVET” DEMEK ISTIYOR, AMA…

12 Eylül’de sandiktan ‘Evet’ oyu çikacagina inandigini söyleyen Ahmet Sertcan, CHP ve MHP’nin sirf muhalefet etmek adina ‘Hayir’ dedigini söyledi. Sertcan, “Ben ‘Evet’ oyu çikacagina inaniyorum. Ola ki Hayir çiksa bile biz TBMM’ye girdigimiz dönemde Anayasa’yi kökten degistirme sözü veriyoruz. CHP ve MHP sanki inatlasiyor. Belki kendileri de ‘Evet’ denmesini istiyorlar ama degisikligi yapanlar AK Partili oldugu için bunu kendilerine itiraf etmiyorlar. Düsünecek olursak 12 Eylül’ü en büyük sikintisini çekenlerin CHP ve MHP’li oldugunu görüyo-ruz. Sirt muhalefet olsun diye de herkesin bildigi gerçekler göz ardi edilmemeli. Sandik basi müsahitlerimizi belirledik. Elimiz-den geldiginde insanlar neden ‘Evet’ demeleri gerektigini anlati-yoruz. Ama ne hükümet ne de ana muhalefet partisi gibi sokaklara dökülüp insanlara çagrida bulunmuyoruz. Bu bir seçim degil” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web