Büyük Torbalı

AKUT geliyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AKUT geliyor
263 Görüntüleme
16 Kasım 2011 - 22:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

83 yildir sessizligini koruyan Torbali fayi, yetkilileri harekete geçirdi. Bu amaçla ilçede arama kurtarma ekipleri yetistirilecek. AKUT, sube açiyor.

VAN depremi, bilindigi üzere arama kurtarma çalismalarinin önemini bir kez daha ortaya koydu. Torbali’nin 83 yildir uyuyan fayi, ilçede tedirginlik yaratmaya devam ederken, yerel yöneticiler de hazirliklarini sürdürüyor. Konuyla ilgili Kaymakamlik ve 7 Eylül Ilkögretim Okulu el ele vererek Torbali’ya AKUT Subesi açilmasi için girisimde bulundu. Izmir Subesi’nden tam destek alan faaliyet için önce bir büro, ardindan da gönüllüler araniyor. AKUT Torbali Subesi, ilçede gönüllü arama kurtarma ekipleri yetistirecek.

ÖNCE BURO, SONRA GÖNULLULER

AY basinda Torbali Ticaret Odasi tarafindan düzenlenen ‘Torbali Depremselligi ve Kurtarma” konulu konferans, önemli gelismelere de ön ayak olmaya basladi. Van’da önce 7.2, ardindan 5.6 ve son olarak 5.2 ile yasanan depremde yapilan arama kurtarma faaliyetleri, olasi bir Torbali depreminde de yasanmasi muhtemel manzaralara zemin hazirladi. Belediye ekipleri, ilçede zemin etüt çalismalarini sürdürürken, Torbali Kaymakamligi da deprem riski bulunan ilçede Arama Kurtarma Timi (AKUT) kurulmasi için girisimlere basladi. Torbali Ticaret Odasi’ndaki deprem konulu konferansa konusmaci olarak katilan AKUT Izmir Sube Baskani Ömer Karaca ile ön görüsme yapan Kaymakam Aydin Memük, Torbali Subesi’ndeki faaliyetleri yürütmesi için 7 Eylül Ilkögretim Okulu Müdürü Ahmet Alabay’a yetki verdi.

83 yildir uyuyan fay AKUT’u harekete geçirdi

GEÇTIGIMIZ haftalarda Torbali Ticaret Odasi tarafindan düzenlenen ‘Torbali Depremselligi ve Kurtarma” konulu konferans, önemli gelismelere de ön ayak olmaya basladi. Van’da önce 7.2, ardindan 5.6 ve son olarak 5.2 ile yasanan depremde yapilan arama kurtarma faaliyetleri, olasi bir Torbali depreminde de yasanmasi muhtemel manzaralara zemin hazirladi. Belediye ekipleri, ilçede zemin etüt çalismalarini sürdürürken, Torbali Kaymakamligi da deprem riski bulunan ilçede Arama Kurtarma Timi (AKUT) kurulmasi için girisimlere basladi. Torbali Ticaret Odasi’ndaki deprem konulu konferansa konusmaci olarak katilan AKUT Izmir Sube Baskani Ömer Karaca ile ön görüsme yapan Kaymakam Aydin Memük, Torbali Subesi’ndeki faaliyetleri yürütmesi için 7 Eylül Ilkögretim Okulu Müdürü Ahmet Alabay’a yetki verdi.

KAYMAKAMOKUL ISBIRLIGI

EGE Universitesi Cografya Bölümü’nden mezun olan Alabay, Akut’un Torbali Subesi’ni olusturmak için çalismalara basladiklarini belirterek, uygun bir büro bulduktan sonra çalismalarin hiz kazanacagini dile getirdi. Arama kurtarma faaliyetlerinde AKUT gibi bir ekibin basrolü oynamasinin bu tür kuruluslarin önemini ortaya koydugunu ifade eden Alabay, “Birinci derecede deprem kusaginda yer alan Torbali’da, AKUT subesinin bulunmayisi, büyük bir eksiklik. Böyle bir seferberligin ilçemizde de olusturulmasi gerektigini düsünüyorum. Torbali Kaymakami Aydin Memük ile görüstük. AKUT Izmir Subesi ile temasa geçtik. Onlardan tam destek sözü aldik. Burada örgütlenme olustuktan sonra da bize danismanlik yapacaklar” dedi.
AKUT’un gönüllülük prensibiyle çalisan bir kurum olduguna deginen Ahmet Alabay, bu tür örgütlenmelerde yerel yönetimlerin desteginin de önemli oldugunu kaydetti ve söyle devam etti: “Torbali Kaymakamligi, bu ise öncülük ederek, konuya ne kadar ciddi yaklastigini gösterdi. AKUT’un kurulus asamasinda da destege devam edecek. Diger yerel yönetimlerden de duyarlilik bekliyoruz.”

GÖNULLULERI BEKLIYORUZ

TORBALI Kaymakami Aydin Memük ise, ilçeye AKUT kurulmasi yönündeki isteklerini Izmir Sube Baskani Ömer Karaca’ya bildirdiklerini söyledi. Karaca, “Birinci derece deprem bölgesinde yer alan ilçemizde böyle bir örgütlenmenin saglanmasi gerekiyor. Olasi bir afet durumunda arama kurtarma çalismalarinda egitimli kisilerin bulunmasi önem arz ediyor. Insallah bir an önce çalismalari tamamlayip kurulma asamasina geçecegiz. Bu konuda tüm gönüllülerin de destek vermesini temenni ediyoruz” dedi. Kaymakamligin Afet planlamasinin da hazir oldugunu ifade eden Memük, “Deprem tetikte bekleyen bir düsman. Yasanmasi muhtemel felaketlere karsi Torbali Kaymakamligi’nin acil eylem plani hazir. Valilikten onay gelir gelmez faaliyete sokacagiz. Plan kapsaminda acil ilk yardim, lojistik ve arama kurtarma ekipleri olusturacagiz. Yerel yönetimler, böyle hassas konularda elini tasin altina koymali. Ama vatandasin da kendi tedbirlerini almasi gerekiyor” dedi.

KARACA: DESTEK VERECEGIZ

TORBALI Ticaret Odasi’ndaki konferansta, Kaymakam Aydin Memük ile ön görüsme yaptiklarini ifade eden AKUT Izmir Sube Baskani Ömer Karaca, “Kendisi söz konusu ögretmenden de bahsetti. Biz AKUT olarak gerekli her türlü destegi vermeye haziriz. Böyle bir sube açilmasi durumunda öncelikle biz egitim verecegiz. Bize bagli çalismalar yürütecekler. Bu konuya hassas yaklasan, elini tasin altina koyabilecek gönüllü herkese egitim ve hizmet vermeye haziriz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web