REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Alevi açilimini samimi bulmuyorum

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Alevi açilimini samimi bulmuyorum
159 Görüntüleme
05 Şubat 2010 - 23:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Alevilerin hükümetten istekleri ve Alevi açilimi konusunda Torbali Alevi Bektasi Dernegi Baskani Engin Türkdogan ile konustuk. Türkdogan önemli açiklamalarda bulundu

HUKUMETIN son dönem-lerde gerçeklestirdigi Kürt Açilimi ve Ermeni Açilimi-nin ardindan Alevi Açilimi da gündemi mesgul ederken Aleviler de din derslerinin kaldirilarak seçmeli hale ge-tirilmesi, Madimak Oteli’nin müze haline getirilmesi, esit yurttaslik hakkinin taninmasi ve Cem Evlerinin yasal sta-tüye kavusmasi gibi talepler-de bulunuyor. Alevilerin hü-kümetten istekleri ve Alevi açilimi konusunda Torbali Alevi Bektasi Dernegi Bas-kani Engin Türkdogan ile konustuk. Yillarca yanlis anlasilmalari ve toplumun önyargiyla hareket etmesi nedeniyle toplumdan uzak yasamak zorunda kalan Alevilerin sehirlere yerles-meye baslamalariyla özgü-venlerini geri kazanmaya basladiklarini belirten Türk-dogan hükümetin yapmis oldugu Alevi Açilimini sa-mimi bulmadigini belirtti. Torbali’da yapilmasi planla-nan Cem ve Kültür Evinin yapimini sadece Aleviler için degil tüm Torbali halki için yapilmasini istediklerini belirten Türkdogan Cem Evinin yapilmasi için gerekli belgelerin Torbali Belediyesi tarafindan Izmir Büyüksehir Belediyesi’ne iletildigini söyledi.

SEHIRLESMEYLE ÖZGUVEN KAZANILDI
ALEVILERIN yillarca baski ve zulme ugrayarak bugüne geldigini belirterek Alevilerin korkutularak ve baskiya ugrayarak bulunduk-lari düzenlerinden uzaklas-tirildigini söyleyen Türkdo-gan “Bu nedenle Aleviler toplumdan uzak yerlerde ya-samaya basladilar. Çaresiz kalan Aleviler bir süre sonra sehirlere yerlesmeye basla-dilar. Bundan sonra da kentli Aleviler olarak yasanmaya baslandi. Alevi Bektasi Der-neklerinin kentlerde çogal-maya baslanmasiyla Aleviler özgüven duygusunu tekrar kazanmaya basladilar. Böyle-likle inaçlarimizi derneklerde ya-satmaya basladik. Toplumda bize karsi yapilan hak-sizligi aydinlatmaya basladik ve Alevi toplumu üzerine yapilan asimilasyona ‘dur’ demek için mücadele vermeye basladik” dedi.

ALEVILERI TANIDIKÇA ÖNYARGILARINDAN PISMAN OLUYORLAR
TOPLUMA Alevilerle ilgili yanlis bilgilerin enjekte edildigini ve bunun sonu-cunda da Alevilere tanima-dan ön yargiyla yaklasil-digini belirterek bu önyargi-larin zamanla insanlarin içlerine girmeleriyle, Ale-vileri tanimaya baslamasiyla, kültürlerimizi ve inançlari-mizi tanimasiyla düsünc-elerinden pismanlik duymaya baslamadiklarini söyleyen Türkdogan “Alevilere her zaman inançlari yok, dinsizler sek-inde yaklasildi. Oysaki Hz. Muhammet herkesin oldugu gibi Alevilerin de peygambe-ridir. Bu durum Alevilerin dinsiz olmadigini gösterir. Ibadet tanri ve kul arasindaki bir iliskidir. Bu yüzden de ibadet gösterise dökülmeden yapilmalidir. Biz sekilci iba-det yapmadigimiz için na-maz kilmiyor gibi görülü-yoruz. Biz Tanriyla kul arasina girilmesini istemiyoruz. Ale-vilerle ve Sünni kardeslerimiz ara-sinda herhangi bir sorun bulunmuyor. Biz Türkü, Kürdü, Alevisi, Sünnisi, Lazi ve Çerkeziyle hepimiz bir vatanin evlatlariyiz. Toplumda bazen aramizdaki iliskiyi bozmak isteyenler olabiliyor. Bu tür insanlar-dan ülkemizi arindirmamiz gerekiyor. Torbali demokrat bir ilçe. Ilçe halki Alevileri yavas yavas anladi. Torba-lililar okuyan, gündemi ya-kindan takip eden kisilerden olusuyor. O yüzden ilçe halki da Alevilere karsi yapilan haksizliklarin bilincinde” dedi.

CEMEVINI SADECE KENDIMIZ IÇIN ISTEMIYORUZ
TORBALI’DA 12.000 Alevi’nin yasadigini belirterek haklari olan Cem ve Kültür Evi’nin bir an önce yapilmasini istediklerini söyleyen Engin Türkdogan “Cenazelerimizi kaldi-racagimiz, hayir yemekleri-mizi düzenleyebilecegimiz, gençlerimizi kahve kösele-rinden kurtaracak ve onlara mesleki egitim veren kurslar düzenleyecek bir yer olmasi-ni istiyoruz. Ayrica yapilacak olan Cem Evi’nde konferans ve tiyatro salonumuz da olacak. Böylece tiyatro faaliyetlerimizi hizlandirabilecegimiz gibi gençlerin aydinlanmasini saglayacak egitici ve ögretici seminerler de düzenleyebile-cegiz. Cem ve Kültür Evinin yapilmasini sadece Aleviler için degil tüm Torbali halki-nin faydalanabilecegi bir yer olmasi için istiyoruz” dedi.

HUKUMETI SAMIMI BULMUYORUM
HUKUMETTEN zorunlu din derslerinin kaldirilarak seçmeli hale getirilmesi, Madimak Oteli’nin müze ha-line getirilmesi, esit yurttas-lik hakkinin taninmasi ve Cem Evlerinin yasal statüye kavusmasi gibi talepleri bu-lunmasina ragmen bu konu-larla ilgili hiçbir ilerleme ol-madigini söyleyen Türkdo-gan “Ben hükümeti Alevi açilimi konusunda çok da samimi bulmuyorum. Çünkü bu isteklerimizden yapilmasi en kolay olan Madimak Ote-li’nin müze haline getirilme-si için dahi hiçbir çalisma yapilmadi. Bu durum sami-miyetsizligin bir göstergesi-dir. Zorunlu din derslerinin kaldirilmasiyla ilgili Avrupa Insan Haklari Mahkemesini kazandigimiz halde hükümet bu karara da uymayarak suç islemektedir. Ayrica Diyanet islerinin de kaldirilmasini istiyoruz.
Kamuoyunda Alevile-rin Diyanet Islerin-den pay istedigi seklinde dediko-dular dolasiyor. Bizim hiçbir se-kilde böyle bir düsüncemiz bu-lunmuyor. Çünkü bizim inancimiz parayla degerlendirile-mez. Devlet Diyanet islerine ortalama 8 bakanligin bütçe-sine yakin bir pay ayriliyor. Biz bu payin egitim ve sag-lik için harcanmasini istiyo-ruz. Nüfus cüzdanlarindaki Islam ibaresinin kaldirilma-sinda da herhangi bir sakinca oldugunu düsünmüyorum. Önemli olan herkesin kendi inancini bilmesidir”seklinde konustu.

CEM VE KULTUR EVI IÇIN BELGELER TESLIM EDILDI
GEÇTIGIMIZ dönemlerde Ertugrul Mahallesi Sadik Ile-ri Bulvari’nda bulunan bele-diye mülkiyetine ait 5 dö-nümlük arazinin 1 dönümü-nün Cem Kültür Evi yapil-mak üzere tahsis edildigini ve bununla ilgili gerekli bel-gelerin hazirlandigini söyle-yen Türkdogan “Izmir Bü-yüksehir Belediyesi Torbali Belediyesi’nden Cem ve Kültür Evi’nini yapimi için gerekli evraklarin hazirlan-masini istemisti. Belediye-miz de gerekli evraklari ha-zirladi ve geçen hafta Bü-yüksehir Belediyesi’ne tes-lim edildi. Bu konuda Bele-diye Baskanimiz Ismail Uy-gur bize çok destek veriyor. Biz de Büyüksehir Belediye Baskaniyla bundan sonra irtibati kopartmadan bize verilen Haziran ayinda Cem ve Kültür Evinin yapimina baslanacagi sözünün yerine gelmesini saglamak istiyo-ruz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web