Büyük Torbalı

Alevi dedelerine yatir yapiyorlar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Alevi dedelerine yatir yapiyorlar
368 Görüntüleme
30 Ocak 2013 - 7:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Oba Mahallesi’nde her evde bir yatir bulunuyor. Çogunlugu Alevi olan bölge sakinleri, bu yatirlara mumlar yakip, dualar ediyor. Duasi kabul olanlar ise adaklar adayip kurbanlar kesiyor

ÇAYBASI Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi nami diger Oba Mahallesi sakinleri, yüzyillardir süregelen bir gelenegi günümüze kadar tasiyor.  Oba Mahallesi’nde neredeyse her evin bahçesinde bir yatir bulunuyor. Kimi insanlar mezarliklarin yanindan geçmeye korkarken, bu mahalle sakinlerinin evlerinin bahçesinde yatirlar bulunuyor. Bölge halki yüzyillardan bu yana sürdürdükleri geleneklerini her persembe gecesi yatirlara mum yakarak, dua ederek ve kurban keserek yerine getiriyor. Alevi vatandaslarin yogunlukta oldugu Oba Mahallesi’nde asirlardir süregelen yatir gelenegine göre kisilerin rüyasina girdigi iddia edilen zatlar için evin bahçesinde yatir insa edilerek, mum yakilip dualar okunuyor.

EV INSA EDIYORLAR
OBA Mahallesi’ndeki Alevi vatandaslarin birçogunun evinin bahçesinde yatir bulunuyor. Asirlardir devam eden gelenege göre, rüyalarina giren ‘Alevi Dedeleri’ne ev insa etmek amaciyla yatir yapiliyor. Bu gelenege inananlar da, her persembe günü toplanip yatira mum yakip dua ediyor. Dilekte bulunanlar, dualari gerçeklesince adakta bulunuyor ve kurbanlar kesiyor. Inanisa göre bu zatlar; mahalleyi ugursuzluklardan, kavgalardan, belalardan uzaklastiriyor ve evlere bereket getiriyor. Bölgedeki yaklasik 600 hanede Alevi vatandas ikamet ediyor ve birçogunun evinde yatirlar var. Her yatirin isimi ise farkli. Yagmur Dede, Hayit Dede, Murtaza Dede, Garip Dede isimleri bunlardan sadece bir kaçi. 300 yillik yatirlarin bulundugunu söyleyen mahalle sakinleri, yatirlarin bakimini yapmadiklarinda ya da temiz tutmadiklarinda ise baslarina bela gelecegi ve evlerinin bereketinin kaçacagi inancindalar.

ASIRLARDIR SURDURULEN GELENEK
TORBALILI Yerel Tarihçi Nejat Çetin, Orta Asya’da yasayan Türklerin birçok obaya sahip oldugunu ve bunlardan bir tanesinin de ‘Abdal Obasi’ oldugunu belirterek, “Abdal Obasi’nin Karayagmur Tayfasi sakinleri, obalarini kötülüklerden korumak ve kan akitmak adina her yil aralik ayinda Allah için kurban kesmeye basladi. Yüzyillar önce yasanan bu gelenek, Orta Asya Türkleri’nin Türkiye’ye göç etmesinden sonra da devam etmeye basladi. Ulkenin birçok bölgesine yerlesen Abdal Obasinin Karayagmur Tayfasi, bu gelenegi ilk günkü gibi sürdürüyor. Torbali’daki Karayagmur Tayfasi da her yil bu etkinligi gerçeklestiriyor. Öte yandan evlerde bulunan bu yatirlar da bir inanç meselesidir. Bu insanlar rüyalarina geldigini iddia ettikleri kisilere yatirlar yapiyor ve onlar adina dualar ediyorlar. Bölge halki, bu kisilerin mübarek zat oldugunu ve kendilerini koruduguna inaniyorlar. Bu gelenek de asirlardir sürdürülüyor” dedi.

PERSEMBELERI CEM YAPILIYOR
BAHÇELERINDE yatirlar bulunan aileler, bu kisilerin sürekli içlerinde dolastiklarini, kalbi temiz olanlara ve içinde kötülük beslemeyenlere göründüklerini söylediler. Mahallenin büyüklerinden olan Haydar Görenç, evinin bahçesinde bulunan “Yagmur Dede” mezarina bir oda yapmis. Mahalleli her persembe gecesi bu odada cem edip dualar okuyor. Odanin bir kösesinde bulunan çok özel bir sandikta ise Yagmur Dede adini verdikleri zatin ve birçok evliyanin ruhunun oldugu inanci hakim. Kutunun agzi ise sadece muharrem ayinda 12 gün boyunca açik birakiliyor. Bunun nedeniyse, Hz. Imam Hüseyin’in Kerbela’da sehit edildigi o günlerin yasi. “Bizim evimizin bereketi önce Allah sonra bu dedelerimiz evliyalarimiz sayesindedir” diyen Görenç, “Onlar bizim için çok önemlidir. Yatirlarinin oldugu yerlere gözümüz gibi bakariz. Onlari ancak kalbi temiz olanlar görür” seklinde konusarak sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web