Büyük Torbalı

Aliağa başladı, Torbalı…

İZBAN’daki grev nedeniyle zere sorunu daha da artarken sendika üyesi olmayan 20 makinist iş başı yaptı. Çiğli-Aliağa arasındaki sekiz duraklık hatta çalışmalar başlarken Torbalılılar bir an evvel seferlerin başlamasını bekliyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Aliağa başladı, Torbalı…
178 Görüntüleme
11 Kasım 2016 - 10:49
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İZMİR’DE toplu ulaşımın omurgasını oluşturan Aliağa’dan ve Tepeköy’e yolcu taşıyan İZBAN raylı sistemi, Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş İzmir Şubesi 340 personelin toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlayamaması nedeniyle durdu. Çalışanlar 8 Kasım’da greve gitti. İZBAN seferlerinin yapılamaması nedeniyle Torbalı’daki ulaşım sorunu daha da arttı. Şubat ayından bu yana İzmir’e İZBAN aracılığıyla giden binlerce Torbalılı, büyükşehir belediyesinin yeniden hizmete soktuğu ESHOT formülüne ise alışamadı. Öte yandan tüm İzmir’de sorunun büyümesi üzerine sendika üyesi olmayan 20 makinist göreve başladı. İZBAN’ın Çiğli ve Aliağa arasında dün saat 06.00’de seferler başladı. 20 dakika arayla gerçekleştirilen seferler için Torbalı ise beklemeye devam ediyor.

EMEKLİ MAKİNİSTLER GÖREVE ÇAĞRILDI

İZBAN’da grev üçüncü gününde de devam etti. Henüz anlaşmanın yapılmadığı ulaşım ağında Aliağa’da sürpriz yaşandı. Hattın bir ucunda başlayan seferler, aralarında Torbalı’nın da bulunduğu vatandaşları ümitlendirdi. Sendikaya üye olmayan makinistler aracılığıyla Aliağa’dan başlayan İZBAN seferleri Çiğli’de ise son buluyor. Öte yandan İZBAN, emekli olan makinistleri yeniden göreve çağırarak seferleri kademeli olarak başlatmanın planlarını yapıyor. Konuyla ilgili İZBAN makinistleri ise yeni bir açıklama yaptı.

SENDİKADAN ZEYTİN DALI

Türk-İş 3’üncü Bölge Temsilciliği Demir Yol İş Sendikası İzmir Şube Bakanı Hüseyin Eryüz, Alsancak İstasyonu önünde işçilerle birlikte yaptığı açıklamada bilgi kirliliği yaşandığını öne sürerek, şöyle konuştu: “Herhangi bir şekilde sendikayla görüşme yapılmadı. İşveren resmi olarak yüzde 12’yi teklif etti, yüzde 3’ü de uslu çocuk primi olarak verdi. Hasta olmazsanız, işe geç gelmezsiniz, kabahat işlemezseniz yani bir robot gibi çalışabilirseniz o zaman da yüzde 3 dediler. Bugün Aliağa ve Çiğli arasında 20 dakikada bir bize karşı kullanılacak ekiple bu işi yapmaya çalışıyorlar. Ama inşallah başaran bizler oluruz. Yüzde yüz isteklerimiz olmasa da belki bir yerde buluşuruz” dedi. İbrahim DANIŞ

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web