Büyük Torbalı

Almanya ile Anadolu gönül köprüsü kuracak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Almanya ile Anadolu gönül köprüsü kuracak
214 Görüntüleme
05 Temmuz 2010 - 21:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TORBALI ile Wunsiedel sehrinin kardes kent olusunun 25. yili sebebiyle  Wunsiedel Kaymakamligi Sosyal Gençlik Isleri Sorumlusu Reinhard Possnecker, Yardimcisi Martin Reschker,  Selb Real Okul Müdürü Hermann Sirtl, okul ögretmenlerinden Oluver Borowski’nin bulundugu heyet ilçemizi ve Torbali Anadolu Lisesi’ni ziyarete gelmisti. Heyetle birlikte Torbali Anadolu Lisesi Müdürü Sonay Arsal ve okul ögretmenleri Kardes Okul Projesi kapsaminda Almanya’daki Real Schule okuluyla Torbali Anadolu Lisesi kardes okul yapmak için Alman heyetle birlikte geçtigimiz günlerde Almanya’ya gitmisti. Almanya’dan dönen Anadolu Lisesi Müdürü Sonay Arsal gezideki gözlemlerini iki ülke arasindaki kültürel farkliliklari ve kendilerine gösterilen misafirperverligi gazetemize degerlendirdi.

COMENYUS’U IMZALADIK GÖNUL KÖPRUSU KURACAGIZ

REAL Schule Okulu’nu ziyaret ettiklerini dile getiren Arsal: “Almanlarin bize ziyare-tinden sonra bizde oradaki egi-tim sartlarini kardes okul olacagimiz okulu yakindan incelemek için oraya gittik. Bizi gayet iyi karsiladilar. Görüsmelerimiz gayet samimî ve sicak geçti. Görüsmeler sonucunda okul ile iki kültüre sahip ögrencilerin birbiriyle kaynasmalarini ve ögretmen ögrenci egitim projesini baslattik. Wunsiedel kaymakami ve kaymakam yardimcisi bizim oradaki temaslarimizda bizimle çalismaktan mutlu olacaklarini ve iki ülke gençleri arasinda gönül köprüsü olusturacak-larini söylediler. Biz de bundan memnun olacagimizi dile getirdik” seklinde konustu. Real Schule okulundaki Türk ög-rencilerinin kendileri için bazi hazirliklar yaptigini da dile getiren Arsal: “Yabancilarin için-de Türk’leri Türk evlatlarini görmek beni çok duygulandirdi ve mutlu etti” dedi.

EGITIME TAM DESTEK VERIYORLAR

ORADAKI okullarla bizim okullarin sartlari arasinda daglar kadar fark oldugunu, oradaki egitime ayrilan bütçe ile Türkiye’deki sartlari karsilastirdi-ginda içinde bir burukluk yasadigini dile getiren Arsal: “Egitime iyi bir ödenek a-yiriyorlar. Okul yöneticileri okulda bir seye ihtiyaç oldugu zaman ihtiyaci karsilayip fatu-rayi imzalayip yetkililere göndermesi yetiyor. Bürokrasi Egitim sistemi içinde daha az.  Real Schule fiziki sarlari çok iyi. 35 yillik bir bina olmasina ragmen hersey yapimina basla-digi anda düsünülmüs. Kapali spor salonu, futbol sahasi, ko-su parkuru, botanik bahçesi, okul içinde müzik odalari, sa-nat odalari, bütün laboratu-varlari, atölyeleri herseyi mevcut. Bu egitim kosullarinin ve araç ve gereçlerinin çocuk-larinin içindeki var olan gizli güçlerini ortaya çikarmasina olanak verdigini gördük. Biz de kendi okulumuzda bu konuda gayret gösterecegiz” dedi. Okullardaki ve çevredeki te-mizlige çok önem verdiklerini dile getiren Arsal: “Okullari ve çevreleri çok temizdi. Yerlerde çöp bulmak neredeyse imkansiz. Bizim bunu mutlaka ögrenmemiz lazim. Bunu çocuk-larimiza asilamak istiyoruz. Egitim sisteminde çocuklarimizdaki yaraticiligi ortaya çikarmaya ugrasacagiz. Bizim onlardan ögrenecegimiz seyler var ama onlarinda bizden Sicaklik, dostluk, samimiyet, vefa gibi farkliliklarimizi ögrenmeleri gerek” diye konustu.

BAYRAK HASSASIYETIMIZI DUNYA BILIYOR

ALMANYA’DAKI ziyaret-lerinde Almanya’nin tarihi yerlerini dolastiklarini Alman heyetin kendilerine tarihi yer-leri gezdirdiklerini dile getiren Sonay Arsal: “Bizi nazi topla-ma kamplarina götürdüler. Bizi orada mutlu eden sey 1923 ile 1945 tarihleri arasinda (çok yakin) olmasina ragmen bizi misafir eden heyet atalarinin yaptiklari bu olaylardan dolayi büyük üzüntü duyduklarini atalarinin hata yaptiklarini ve bunu yeni yeni konusabildik-lerini söylediler. Bizi mutlu eden kismiysa bu insanlarin sovenizmi irkçiligi zihinlerin-den silmeleri oldu. Bizimle il-gilenen heyet özel olarak seçil-misti. Türk örf ve adetlerini Türklerin hassasiyetlerini iyi bilen bir ekipti. Ingilizce ögret-meni Oliver’in evini ziyarete gittigimizde evinin kapisina çok büyük bir Türk bayragi asmisti. Bu bizi çok mutlu et-mekle birlikte bizim bayragi-miza olan düskünlügümüzü tüm dünyanin bilmesi daha da bir mutlu etti bizi. Bizim has-sasiyetimizi çok iyi biliyorlar” seklinde konustu.

TOK GITTIM AÇ GELDIM

YEMEK kültürlerinin Türkler’den çok farkli oldugunu, domuz etinden dolay tedirgin oldugunu dile getiren Arsal: “Domuz etinden dolayi çok tedirgin oldum. Ancak bizi karsilayan heyet her defasinda israrla domuz eti yok diyorlardi. Ancak ben yine de alisamadim. 8 günde ülkemin ye-meklerini çok özledim. Tok gittim aç geldim diyebilirim. Ama bizi son derece iyi karsiladilar” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web