Büyük Torbalı

Almanya’ya çöp seferi basladi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Almanya’ya çöp seferi basladi
194 Görüntüleme
20 Eylül 2010 - 21:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Almanya’daki modern çöp tesislerini görülmesi amaciyla Duesseldorf ve Köln kentlerine düzenlenen gezi dün sabah basladi. Heyette muhalif isimlerin olmamasi dikkat çekti

IZMIR Büyüksehir Belediyesi’nin Torbali Taskesik Mevkii’nde yapmayi planladigi kati atik bertaraf tesisine çevrede yasayan köylülerin tepki göstermesi üzerine kurulmasi öngörülen modern tesisin örneklerini göstermek amaciyla düzenlenen Almanya’ya çöp seferi basladi. Izmir Büyüksehir Belediyesi Baskan Vekili Sirri Aydogan’in baskanlik ettigi heyet dün sabah saatlerinde Izmir Büyüksehir Belediye sarayi önünde bir araya gelerek Adnan Menderes Hava Limanindan saat 12.30 uçagi ile Alman-ya’ya hareket etti.

MUHALIF ISIM YOK

TOPLAM 32 kisiden olusan heyet-te çöp tesisin ilçeye gelmesine mu-halefet eden isimlerden hiçbirinin olmadigi görüldü. Heyette davet edilen fakat “Bu geziye katilmak ilçeye ihanet etmek” diyen Torbali Ticaret Odasi Baskani Behçet Çi-nar; “Izmir’in tüm çöpü Torbali’da depolanirsa Torbali Ovasi Tire’ye kadar biter. Aziz Kocaoglu bu projeyi hayata geçirirse bile bile Torbali’yi bitirmis olacak” diyen eski Torbali Belediye Baskani Hasan Karatoklu; “Almanya da, çöp de onlarin olsun. Ölürüz de, o tesisi buraya kurdurtmayiz” diyen çöp tesisin kurulacagi Taskesik Köyü’nün Muhtari Ismail Çakaloglu yer almadi. Çöp tesisi Torbali’ya kurulacak olmasina karsin heyette ilçedeki muhalif isimlerin yer almamasi ve sadece 6 ismin bulunmasi tepki topladi.

UZMANLARLA GÖRUSECEKLER

IZMIR Büyüksehir Belediyesinin Torbali Taskesik Mevkiinde kurmayi planladigi düzenli çöp depolama alanina çevrede yasayan köylülerin tepki göstermesi üzerine Iz-mir Büyüksehir Belediye Baskani Aziz Kocaoglu’nun talimati ile bölgede kurulmasi öngörülen modern tesislerin örneklerini göstermek amaciyla Almanya’nin Duesseldorf ve Köln kentlerine düzenlenen 4 günlük gezi dün sabah basladi.Dün sabah saatlerinde Izmir Bü-yüksehir Belediyesi önünde toplanan heyet buradan Adnan Menderes Hava Limanina geçti. Öglen saat 12.30 uçagi ile Almanya’ya giden heyette 31 kisi yer aldi. Geziye bölgedeki köy muhtarlarindan 4’ü katilirken diger ikisi de çesitli mazeretler ileri sürerek katilmadi. Izmir Büyüksehir Belediye Baskan Vekili Sirri Aydogan’in baskanlik ettigi heyette ilgili kurum ve kuruluslarin temsilcilerinin yani sira Izmir Büyüksehir Belediye Meclisi’nin çevre ve saglik komisyonu üyeleri ile Torbali ve Bayindir Belediye Meclis üyeleri de yer aldi, Torbali Belediye Baskani Ismail Uygur’un da katildigi gezinin 24 Eylül’de sona erecegi ögrenildi.  Heyetin Almanya’da kaldigi süre içinde Düsseldorf ve Köln kentleri-nde bulunan ve Torbali’da kurul-masi planlanan dünyanin en ileri teknolojisi ile insa edilmis tesisleri gezip çalismalar hakkinda konunun uzmanlarindan bilgi alacagi ögrenildi.

KÖYLULER “IZMIR’IN ÇÖPUNU ISTEMIYORUZ” DIYEREK EYLEM YAPMISTI

BUYUKSEHIR Belediyesinin Harmandali Çöp Depolama alaninin ekonomik ömrünü tamamlamasi üzerine Torbali Taskesik Mevkiinde kurmayi planladigi düzenli çöp depolama tesisi projesine çevrede yasayan köyüler tepki göstermis Büyüksehir Belediye Baskani Aziz Kocaoglu’nun da katildigi basin turu sirasinda eylem yapmisti. Izmir’in çöpünü istemediklerini belirten köylülerle Baskan Kocaoglu arasinda zaman zaman tartisma yasanmisti. Tepkilerin bilgi eksikliginden kaynaklandigini söyleyen Baskan Aziz Kocaoglu dogru bilgi sahibi olunmasi amaciyla benzer tesislerin bulundugu Almanya’ya inceleme gezisi düzenleyeceklerini, bölge sakinlerini temsilen belediye meclis üyelerini ve tesisin kurulacagi bölgede yer alan çevre köylerin muhtarlarini Almanya’ya götürüp kuracaklari tesisi yerinde görmelerini saglayacaklarini açiklamisti. Bunun üzerine Izmir Büyüksehir Belediyesi 20-24 Eylül tarihleri arasinda Almanya’nin Düseldorf ve Köln kentlerine 4 günlük inceleme gezisi
düzenlemisti.

Heyette kimler var? 

SIRRI Aydogan IBB Baskan Vekili, Ismail Uygur Torbali Belediye Baskani, Veli Kasap IBB Çevre ve Saglik Komisyonu Baskani, Abdülkadir Sinan IBB Çevre ve Saglik Komisyonu Uyesi, Tahsin Çuhadar IBB Çevre ve Saglik Komisyonu Uyesi, Siddik Soysal IBB Çevre ve Saglik Komisyonu Uyesi, Ömer Sentürk Torbali Meclis Uyesi, Ufuk Yörük Torbali Meclis Uyesi, Ali Saip Ermin Ba-yindir Meclis Uyesi, Ruhi Aksan Bayindir Meclis Uyesi, Prof.Dr. Necdet Alpaslan D.E.U. Çevre Mühendisligi Bölüm Baskani, Prof.Dr. Umit Er-dem Ege U. Çevre Sorunlari Ars. Ve uygulama Mrk. Müdürü, Doç. Dr. Selahattin Yilmaz  Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Görkem Akinci D.E.U. Çevre Mühendisligi Bölümü Ögretim Uyesi, Gülseren Zulkadiroglu Çevre Mühendisleri Odasi, Ferdan Çifçi TMMOB IKK Genel Sekreteri, Yildiz Yilmaz IBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Baskani, Sibel Çoban IBB Kati Atik Isletmeler Sube Mü-dürü, Isin Özdemir Il Çevre ve Orman Müdür-lügü-Çevre Yönetimi Sube Müdürü V, Emin Esen Çevre ve Orman Bakanligi- ÇED ve Planlama Genel Müdürlügü, Naci Polat Orman Bölge Müdürlügü (Kadastro Mülkiyet Sube Md), Kemal Erol Devlet Su Isleri (Etüt Plan Sube Md), Dr. Gülbahar Güler Tarim Il Müdürlügü (Mimar), Murat Uslu Torbali Ziraat Odasi Baskani, Ata Tekin Dogan Torbali Muhtarlar Dernegi Baskani, Osman Kurtul Arslanlar Köyü Muhtari, Arif Gü-ven Havuzbasi Köyü Muhtari, Kamuran Tinaz Arikbasi Köyü Muhtari, olmak üzere 32 kisi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web