Büyük Torbalı

Amazon’u birak, Taskesik’e bak!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Amazon’u birak, Taskesik’e bak!
247 Görüntüleme
25 Kasım 2010 - 22:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türk-Alman Kati Atik Günleri’nde konusan Izmir Büyüksehir Belediyesi Baskan Vekili Dr. Sirri Aydogan,Taskesik’e kurulacak çöp tesisi ile ilgili bilgi verirken, bölgedeki 58 hektar zeytinligin yok olacagini unutup, çevre hassasiyetine Güney Afrika’dan örnek verdi: “Amazon’da kesilen agaç bizi üzer” dedi

KATI Atik Çalistayi’nda konusan Izmir Büyüksehir Belediyesi Baskan Vekili Dr. Sirri Aydogan, küresel çevre hassasiyetinin önemine degindi, “Ciddi kararlar arifesindeyiz” dedi. Bu yil dördüncüsü düzenlenen Türk-Alman Kati Atik Günleri’nde konusan Izmir Büyüksehir Belediyesi Baskan Vekili Dr. Sirri Aydogan, kati atiklarin bertarafi için kurulacak tesislerle ilgili Izmir Büyüksehir Be-lediyesi’nin ciddi kararlar alma arifesinde oldugunu söyledi. Büyüksehir’in Torbali’ya bagli Taskesik Köyü’nde kuracagi Kati Atik Bertaraf Tesisi’ne de deginen Aydogan’in agaç kesiminden örnek vererek çevre konusundaki hassasiyetlerini dile getirirken Taskesik’te planlanan te-sisin kurulmasi durumunda kesilecek olan 58 hektarlik zeytinlikten söz etmemesi dikkat çekti.Ege Bölgesi Sanayi Odasi Toplanti Salonu’nda gerçeklestirilen ve iki gün sürecek olan “TAKAG-IV. Alman- Türk Kati Atik Günleri” ne Izmir Büyüksehir Belediyesi Baskan Vekili Dr. Sirri Aydogan, Dokuz Eylül Universitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Almanya Çevre Bakanligi Temsilcisi Claus Berges, Türkiye Çevre Bakanligi Temsilcisi Atik Yönetimi Daire Baskani A. Mahir Erdem, Izmir Almanya Baskonsolosu Stefan Schneider, Ege Universtesi Rektör Yardimcisi Azmi Telefoncu, TAKAG Düzenleme Kurulu 2010 Es Baskanlari Martin Kranert, Prof. Dr. Ertugrul Erdem ve sektör temsilcileri katildi.

“AMAZON’DA KESILEN AGAÇ BIZI DE UZER”

TURK-Alman Kati Atik Günleri’nin açilisinda konusan Izmir Büyüksehir Belediyesi Baskan Vekili Dr. Sirri Aydogan,  bu çalistayin çok anlamli günlere denk geldigini, Izmir Büyüksehir Belediyesi’nin kati atiklarin bertarafi için kurulacak tesisler hakkinda çok ciddi kararlar alma arifesinde oldugunu söyledi. Kati Atik Bertaraf Tesisi için geçen eylül ayinda bir heyet olusturularak Almanya’ya gidildigini, Dusseldorf, Münster ve Köln’de bu konuda ciddi temaslarda bulunuldugunu hatirlatan Aydogan, “1992 yilinda Türkiye’de ilklerden biri olan Harmandali Kati Atik ve Tibbi Atik Tesislerinin bulundugu alan, bugün dolma noktasina geldi. Yeni çareler ariyoruz. Su anda 120 hektarlik bir arazide ilk çalismalarimizi yapacagiz ve birkaç tane daha böyle çalisma yapmak zorundayiz.” dedi.Gelinen noktada dünyanin bir numarali sorununun çevre, çevrenin de bir numarali sorununun atik oldugunu ifade eden Baskan Vekili Aydogan, “Bugün Amazon’da bir agaç kesilirse, bunun Almanya’ya da, Türkiye’ye de bir zarari oldugunu artik herkes biliyor. Dolayisiyla orada kesilen agaçlar bizi de üzüyor. Küresellesme en çok çevre hassasiyeti konusunda kendisini gösteriyor.” seklinde konustu.

DOGA HARIKASI: TASKESIK

IZMIR Büyüksehir Belediyesi’nin Kati Atik Bertaraf Tesisi kurmak istedigi Taskesik Köyü, tam bir doga harikasi. Taskesik bölgesinde ilçenin en verimli zeytin arazileri bulunmakla beraber ayni zamanda misir ve sebze yetistiriciligi de yapilmakta. Çok sayida sondaj kuyusunun bulundugu bölge, sulu tarima müsait oldugundan köylünün yüzde 90’i geçimini çiftçilik ile saglamaktadir. Kati Atik Bertaraf Tesisi kurulacak 121 hektar alanin 58 hektari zeytinlikten bulusuyor. Aricilik ve küçükbas hayvan yetistiriciliginin de yapildigi bölge, ilçenin akcigeri sayilabilecek yesil alanlari ile ön plana çikmaktadir. Yeralti sulari bakimindan zengin olan ovada, kendiliginden akan kaynak sulari bulunmakta. Bu çalismayla suyun basinin kirletilecegi de sik sik gündeme getiriliyor. Çünkü Taskesik’ten çikan yeralti suyu, Pamucak’a kadar ilerliyor.
Ayrica o bölgenintoprak yapisi da çok geçirgen.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web