REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ana Tanrıça kenti kapılarını açıyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ana Tanrıça kenti kapılarını açıyor
291 Görüntüleme
27 Haziran 2016 - 8:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ana Tanrıça kenti olan Metropolis Antik Kent’te kazı çalışmaları önümüzdeki gün resmen başlayacak. 26. kazı dönemi kapsamında yine birçok önemli bulgunun gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.

Metropolis Antik Kenti kazı çalışmalarında bugüne kadar Türkiye ve dünya arkeoloji dünyasını heyecanlandıran birçok yeni buluntu ve eser gün yüzüne çıkartıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Sabancı Vakfı’nın destek verdiği Metropolis Antik Kenti kazı çalışmaları Celal Bayar Üniversitesi işbirliğinde 25 yıldır elde edilen bulgularla tarihin izini sürmeye devam ediyor. Kazıların 26. yılında yine birçok önemli bulgunun ortaya çıkarılması hedefleniyor. 2016 kazı çalışmaları önümüzdeki günlerde resmen başlayacak.

ANTİK ÇAĞ’IN ÖNEMLİ ESERİ

MESEDER (Metropolis Sevenler Derneği) ve Torbalı Belediyesi ile yurt içi ve yurt dışından farklı üniversitelerin de katkı verdiği arkeolojik alan çalışmaları Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Aybek başkanlığında Temmuz ayında başlıyor. Metropolis Antik Kenti kazı çalışmalarında bugüne kadar Türkiye ve dünya arkeoloji dünyasını heyecanlandıran birçok yeni buluntu ve eser gün yüzüne çıkartıldı. Helenistik döneme ait Antik Tiyatro ve Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen hamam ve palaestra (Spor Alanı) kompleksi, mozaikli salon, peristyl ev, dükkanlar, genel tuvalet, sokaklar gibi antik kent dokusunu oluşturan yapılar ve mekanların bulunması iki bin yıl öncesinin toplumsal yaşamına yönelik ipuçlarını da ortaya çıkarttı.

ANADOLU’NUN EN ÖZGÜN YAPILARINDAN BİRİ…

2008 yılından bu yana kazı çalışmaları devam eden Roma Hamamı Palaestra Kompleksi, kazı alanının en dikkat çeken bölgeleri arasında yer alıyor. Kompleks, yedi yıldır zengin buluntularıyla ve özgün mimari dokusuyla Metropolis Antik Kenti’nin en önemli yapılarının başında geliyor. Ayrıca, ölçüleri ve mimari özellikleri bakımından Anadolu’nun en özgün yapılarından biri olma özelliği taşıyor. Yapının sahip olduğu mozaik işçiliği ve zengin bezeme çeşitliliği Roma Dönemi’nin tüm özelliklerini sergiliyor. Her yıl aynı heyecanla ve merakla kazılara başladıklarını belirten Kazı Başkanı Doç. Dr. Serdar Aybek ” Metropolis Antik Kenti’nde sürdürülen arkeolojik araştırma ve kazıların 26. yılına girerken kentin böylesine merkezi bir yapısını tamamen gün yüzüne çıkartmak bizler için büyük bir onur ve gurur kaynağıdır” dedi. Bu yıl, Anadolu’nun iyi korunmuş tiyatrolardan biri olan Metropolis tiyatrosunda temizlik, düzenleme faaliyetlerinin yanı sıra Orta Kent’te ve Akropol’de kazı faaliyetleri de devam edecek.

TARİH FIŞKIRIYOR

1990’dan bu yana sürdürülen kazılarla gün ışığına çıkarılmaya çalışılan Metropolis Antik Kenti, Yeniköy ve Özbey mahalleleri arasında yer alıyor. Metropolis’in tarihi, kentin yakınlarındaki Geç Neolitik Çağ’daki ilk yerleşim izlerinden Klasik Çağ’a, Helenistik Çağ’dan Roma ve Bizans dönemlerine, Beylikler ve Osmanlı tarihine kadar uzanıyor. Bugüne kadar yapılan kazılar sonunda Helenistik Döneme ait Antik Tiyatro, Bouleuterion (Meclis Binası), Stoa (Sütunlu Galeri) ile Roma İmparatorluğu Dönemi’nde inşa edilen iki hamam yapısı, hamam ve palaestra (Spor Alanı) kompleksi, Mozaikli Salon, Peristyl Ev, Dükkanlar, Genel Tuvalet, Sokaklar gibi antik kent dokusunu oluşturan yapılar ve mekanlar bulundu. Ayrıca bu mekanların kazı çalışmaları sırasında seramik, sikke, cam, mimari parçalar, figürler, heykeller, kemik ve fildişi eserler, pithos (depolama küpü) ve birçok Helenistik Dönem seramikleri ile maden eserlerden oluşan 11 binin üzerinde tarihi eser gün yüzüne çıkartıldı. Kazılarda elde edilen eserler, bugün İzmir Arkeoloji, İzmir Tarih ve Sanat ile Selçuk Efes müzelerinde sergileniyor.

GÖKHAN YALKALK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web