REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Anayasa degisikligi vesayetçi yapinin keyfiyetine son verecek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Anayasa degisikligi vesayetçi yapinin keyfiyetine son verecek
168 Görüntüleme
14 Temmuz 2010 - 21:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TURKIYE, uzun süredir anayasa degisikligini konusuyor. Hükümet, 82 anayasasinin yerine yeni bir anayasa hazirlayarak hukuktaki aksayan yönleri giderme çabasinda. Yeni anayasaya girisimlerine muhalefet cephesinden ise beklenen destek gelmiyor. Türkiye tarihi bir tesadüfle, 12 Eylül Anayasasi’nda, 12 Eylül darbecilerinin yargilanmalarina olanak saglayan düzenlemeyi de içeren degisikligi yine 12 Eylül günü oylayacak. Çünkü halkoylamasina sunulan pakette, Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcilar Yüksek Kurulu’nun yapisini degistiren önemli hükümlerin yani sira Anayasa’nin Geici 15’inci maddesinin kaldirilmasi da bulunuyor. Anayasa degisikligi ile ilgili Torbali’nin etkili sivil toplum kuruluslarindan Torbali Sanayici ve Is Adamlari Dernegi(TOSIAD) Baskani Serdar Sekban ile konustuk. Anayasa degisikligini destekledigini söyleyen Sekban, referandumda ‘evet’ oyu çikacagi görüsün-de. Anayasa degisikliginin yarginin ve HSYK’nin üzerindeki vesayetçi yapiyi kiracagini söyleyen Sekban, “Degisiklik gerçeklesirse Tür-kiye dikey bir büyüme ile muhtesem bir gelisim atagi yakalayacaktir” dedi.

VESAYET REJIMI ÇATLAYACAK

HALK oylamasinin 12 Eylül vesayet rejimini de çatlatacaginin altini çizen Serdar Sekban, “Türki-ye’de yillardir devam eden vesayetçi bir yapi var. Bu yapi uzun yillar kamuoyu iradesine ragmen istedigini yapabiliyor. Mevcut anayasa-lar hep bu vesayetçilerin elinden çiktigi için kendilerini muhafaza edebilmeleri için kamuoyu iradesini kontrol etmeleri gerek. Bunun için de uygun kanun ve anayasalari olusturmuslardir. Bunun sonu-cunda devletin en stratejik ku-rumlari vesayetçi yapinin kontrolündeki kadrolari hep isbasinda olmuslardir. Simdi bu yapinin son bulmasi imkâni dogdu. Ben bu anlamda Ana-yasa degisikligini destekli-yorum” dedi.

GAZETE KUPURU ILE KAPATMA DAVASI

YARGI ve Anaysa Mahkeme-si’ndeki vesayetçi olarak nite-lendirilen yapilasaninin siya-sete de yansidigini söyleyen Sekban, geçtigimiz yillarda AK Partiye açilan kapatma davasinin bu düsüncenin ürü-nü oldugunu söyledi. Sekban, “Siyasi partiler yillarca kamu-oyu güveni ile hükümet ol-makla beraber icraat noktasin-da hep vesayetçi yapiya tosla-dilar. Ama kamuoyu bunu çok da idrak edemedi. Icraat eksik-ligini hep siyasilerin becerik-sizligine verdi. Halbuki mahal-lenin kabadayisi farkliydi. Simdiki yapilacak degisiklik ile bu yapi kirilacak. Anayasa degisikliginde yargi bu yapi-nin kontrolünden çikacak. Yakin zamanda yarginin belli güçlerin elinde olmasinin olumsuz örneklerini yasadik. Dünyanin hiçbir yerinde ikti-dar partisine kapatma davasi açilip ülke 7-8 ay kilitlenmez. Gazete kupürleri ile açilan bir kapatma davasindan söz edi-yoruz. Söz konusu vesayetçi yapi yargi yolu ile bunu yapmayi basardi. Tün kamuo-yu bu keyfiyeti izledi. Ayni durum cumhurbaskanligi seçiminde de yasandi. Anayasa degisikligi gerek Anayasa Mahkemesinin gerekse HSYK’nin yapisinin degismesi ve bu keyfiyetin son bulmasi adina bizleri ümitlendiriyor.”

HAYATI DAVALARDA KEYFI DAVRANILIYOR

DEGISIKLIGIN saglanmasi durumunda yargida reform sa-yilabilecek bir yapiya kavusu-lacagini söyleyen Sekban, “Atanmis 11 kisinin egemen-ligi kayitsiz sartsiz millete ait oldugu ve milletin temsilcisi olan yasamayi devre disi bira-kabiliyor. Ve maalesef bu key-fiyete kayitsiz kanliyor. Türki-ye için hayati öneme sahip davalari HSYK keyfice yön-lendirebiliyor. Bu da davalarin kaderini degistiriyor. Anaysa da sadece yargi an e ayansal anlamda degisiklik olmayacak. Toplu sözlesme, kadin-erkek esitligi gibi daha birçok baslik altinda degisiklikler var. Ama tüm kamuoyunun yakinda ta-kip ettigi HSYK ve yargidaki degisikler. Eger degisiklik ger-çeklestirilirse vesayeti elinde bulunduranlarin en büyük aya-gi olan yargida reform söz ko-nusu olacak” dedi.

VATANDAS BILGI SAHIBI DEGIL

ANAYASA degisikliginin gündemin birinci maddesi olmasina ragmen vatandasin bu konuda çok fazla bilgi sahibi olmadigini, tartismalari iz-lemekle yetindigini söyleyen Serdar Sekban, olasi degisikliginin toplumun her kademesinde olumlu yönde hissedilecegini söyledi. Yargida vesayetçi yapinin egemen olmasi-nin vatandasa her alanda yansidigini söyleyen Sekban, “Sade vatandas Anaysa degisikligi ve referandumla ile ilgili çok fazla bilgi sahibi degil. Ama degisikliginin vatandasa direk yansiyacagi bir gerçek. Vesayeti elinde bulunduranlarin ülkenin statik halde kalmasi için her türlü uygunsuzlugu yapiyor. Terörden siyasi huzursuzluga kadar her türlü manipülasyona basvuruluyor. Bu yapinin en öenmli güç kaynagi, hukuksuzlugu bertaraf eden yüksek yargi ayaginin gerçekten vatanini milletini seven, dürüst, adaletli insanlardan olusmasi bütün olumsuzluklari giderecektir. Bu yapinin bertaraf edilmesi noktasinda anayasal degisiklik olursa ülke vesayetten kurtulur ve dikey olarak her alanda yükselise geçer.”

SIYASI SEBEPLE ‘HAYIR’ KULLANANLAR OLACAK

“REFERANDUMDA ‘Hayir’ oyu kullanacaklarin gerekçelerini degerlendiren Serdar Sekban Anayasa degisikliginin istenmesinde siyasetin payinin büyük oldugu görüsünde. Siyasi düsüncelerin sandik basinda karar noktasina etkili olacagini söyleyen Sekban, “Kamuoyunun büyük bir kisminin siyaset ile Anayasa degisikliginin gerekliligini birbirinden ayirt edemiyor. Çünkü söz konusu vesayetçi yapi siyasi partilerin kadrolarinda da var ve onlarin yöneltilme-sinde de etkili. Sandiktan çikan sonuçta vatandasin Anayasa degisikligi ile ilgili fikrinin yaninda siyasi görüsü de etkili olacaktir” seklinde konustu.

SANDIKTAN “EVET” SONUCU ÇIKAR

12 Eylül referandumundaki tahminini de paylasan Sekban sandiktan ‘Evet’ oyu çikacagi görüsünde. Sekban, “Çok büyük bir sürpriz olmazsa sandiktan evet çikacaktir. Su anda siyasi partilerin kutuplasmasina dönüstü belki durum ama ben muhalif partilerin tabanlarinda Anaysa degisikligine ‘evet’ diyecek kisilerin bir hayli olduguna inaniyorum. Siyasetin sonuçta etkili oldugunu gerçegini gözardi etmiyorum tabiî ki. Hiçbirimiz oylamanin objektif olacagini söyleyemeyiz. Siyasetin yaninda sonucu etkileyecek farkli unsurlar da olacaktir” seklinde konustu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web