REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Anayasada kim, ne istiyor?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Anayasada kim, ne istiyor?
163 Görüntüleme
14 Mayıs 2012 - 8:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yazim asamasina gelinen Yeni Anayasa için çalismalara baslandi. Siyaset sahnesi ne kadar gerilirse gerilsin, hiçbir parti ‘masadan ilk kalkan’ olmak istemiyor.

YENI ve sivil anayasa için kritik döneme girildi. Yaklasik 6.5 aydir süren tarama ve teklif toplama çalismalari bitti. Meclis Baskani Cemil Çiçek’in baskanligindaki heyet önerileri topladi. Sivil anayasa için bugüne kadar 25 binden fazla kisi görüs bildirdi. 20 bin sayfalik öneri hazirlandi. Komisyon Anadolu turuna çikti, halkin ayagina gitti. Pek çok ilde toplanti düzenledi. Isçi, memur, esnaf konfederasyonlarini ziyaret etti. Siyasi partileri dinlendi.

KIMSE MASADAN KALKAN OLMAK ISTEMIYOR

BUTUN bu çalismalarin ortak özelligi su: Kamuoyundaki beklenti çok yüksek. 12 Eylüller’in, 28 Subatlar’in yargilandigi su günlerde darbecilerin
yaptigi anayasa ile yönetilmeyi bu millet artik istemiyor. Toplumun farkli kesimleri yeni ve sivil bir Anayasa için adeta koalisyon yapti. Nitekim siyasi partiler de bu beklentinin farkinda. Siyaset sahnesi ne kadar gerilirse gerilsin hiçbir parti ‘masadan ilk kalkan’ olmak istemiyor. Hatta bunun için gayret sarf ediyor. Anayasa yapim sürecinin asamalari katilim, veri toplama, degerlendirme; ilkelerin belirlenmesi ve metin olusturma; hazirlanan metnin kamuoyuna sunulmasi ve tartisilmasi ile taslagin gözden geçirilmesinden olusuyor.

Devleti degil, bireyi ön planda tutmali

AK Parti Ilçe Baskani Adnan Yasar Görmez: Türkiye’de, yeni bir Anayasa’nin yapilmasi bir gerekliliktir, ihtiyaçtir. Yeni Anayasa’nin olusturulmasinin kaçinilmaz oldugunu artik hepimiz kabul ediyoruz. Sivil Anayasa’da temel hak ve özgürlükler, insan haklari genis yer almali. Devletçi degil insan odakli bir Anayasa olmali. Devleti degil, bireyi ön planda tutan bir Anayasa olusturulmali. Toplumun tüm kesimlerini kucaklamali, herkesin beklentisini karsilamalidir..

DEMOKRATIK BIR SIVIL ANAYASA

CHP Ilçe Baskani Faruk Akpinar: Demokratik bir Anayasa istiyoruz. Demok-ratiklesmesi gereken ne kadar madde varsa uzlasi içinde görüsülmeli, tartisilmali ve degis-tirilmeli. Olmasi gereken, sadece uzlasi içerisinde birlikte çalisip tartismak ve birbirimizi kisitlamamak-tir. Herkes ifade etmek istedigi seyi söylemeli, genis katilimli bir Anayasa hazirlanmali.

AK Parti, CHP ve BDP, yeni anayasanin yazimina baslayan TBMM Anayasa Uzlasma Komisyonu’na, anayasada yer almasini istedikleri genel ilkeler, temel hak ve hürriyetler, siyasal haklar ve özgürlükler ile ilgili önerilerini sundu. Partilerin önerilerinde, anayasalarda bugüne kadar yer almayan bazi haklarin olmasi istenirken, varolan haklarda da degisikliklik yapilmasi yer aliyor. AK Parti’nin yeni Anayasada yer almasini istedikleri arasinda; “insan onuru ve yasama hakki”, “kisisel bilgilerin korunmasi”, “siginma hakki” ile “adil yargilanma hakki” bulunuyor. CHP, genel ilkeler içinde “insan onurunu temel alan hak ve özgürlük anlayisi” ve “bireylerin tüm hak ve özgürlüklerini kullanmasi için devlete pozitif yükümlülükler yüklenmesi”, “sosyal dislanmaya karsi korunma: cinsel kimlik ve mahalle baskisi”nin yer almasini önerdi. CHP; kisi hak ve özgürlükleri içinde ”özel yasam ve aile yasamina saygi”, “kisisel bilgi ve verilerin korunmasi”, “ekonomik sosyal ve kültürel haklar”, “barinma hakki”, “temiz suya ve gidaya erisme hakki”, “yoksulluga karsi korunma hakki”, “adil asgari ücret hakki”, “adil yargilanma hakki”, “çevre, tarihi ve kültürel mirasin korunmasi hakki”nin da olmasini istedi.
BDP yeni Anayasada, uluslararasi insan haklari hukukunun dogrudan uygulanmasini isterken, “ayrimcilik yasagi” getirilmesini öneriyor. BDP, ayrica “Hak arama ve adil yargilanma hakki, ceza hukuku güvenceleri, kisisel veri ve bilgilerin korunmasi, ”vicdani ret” hakki, sivil toplumun gelistirilmesini, evlilik ve aile kurma hakki, anadilini kullanma hakki, kültürel kimlik hakki, yeterli besin ve temiz suya ulasma hakki, görsel ve isitsel iletisim hakki, insanligin ortak mirasinin korunmasi”nin da olmasini talep etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web