Büyük Torbalı

Arazi satin alirken mutlaka analiz yaptirin

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Arazi satin alirken mutlaka analiz yaptirin
259 Görüntüleme
28 Şubat 2011 - 23:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Teknolojinin hizla gelistigi günümüzde tarimsal alandan da büyük degisimler yasaniyor. Çiftçilik bile artik daha bilimsel yöntemlerle yapiliyor. Orbit Ekoloji’nin ortaklarindan Kurtulus Cumali: Çiftçi artik bilinçlendi.

TOPRAK, yaprak, su, gübre analizleri çalismalari yapan Orbit Ekoloji, Ege Bölgesi basta olmak üzere Adana, Bursa, Malatya, Tekirdag, Amasya illerinde hizmet veriyor. 2008 yilinda kurulan analiz lâboratuari, toprak, yaprak analizlerinde Tarim Bakanligi’nin yetkilendirdigi kuruluslardan bir tanesi. Firma Izmir ve Torbali’nin ilk özel laboratuvari olma özelligini tasiyor. Isinde uzman kadrosu ile hizmet veren firma, çiftçilere birçok alanda hizmet veriyor. Orbit, 2011 yilinda yeni bir atak yaparak bünyesinde bitki hastaliklari laboratuvari açmaya hazirlaniyor. Açacagi bu bölüm Ege bölgesinde bir ilk olma özelligini tasiyor. Orbit Ekoloji kisa sürede elde ettigi bu basari ile ülkenin taninmis lâboratuarlari arasina girmis ve hedefini tarimsal analizlerde liderlik olarak belirledi. Ilçedeki üreticilerin 2008 yilindan önce yüzde 10’unun toprak analizi yaptirdigini söyleyen firma ortaklarindan Kurtulus Cumali, bu oranin simdilerde çok yüksek oldugunu çiftçilerin bilinçlendigini söyledi.

URETICILER TOPRAK SATIN ALIRKEN ANALIZ YAPTIRIYOR

ORBIT Ekoloji firmasi 2008  kurumsal yapi içerisinde Torbali’da kurularak faaliyetlerine basladi. Teknik altyapi hazirlanirken ülkenin en deneyimli uzmanlarindan proje destegi alarak 17025 Kalite Standartlarini karsilamis ve laboratuvarinda son teknoloji cihazlari kullanan Orbit Ekoloji ayrica teknolojik üstünlük saglamistir. Orbit Ekoloji laboratuvari insan faktörünü de unutmayarak. 1520 yil arasinda deneyime sahip sektörde taninan çiftçinin ve sanayicinin dilinden anlayan personelini özenle seçerek bünyesine dahil etti. Toprak, yaprak analizlerinde tarim bakanliginin yetkilendirdigi kuruluslardan olan Orbit Ekoloji Laboratuvari, Tarim ve Köyisleri Bakanliginin 6 Mart 2010 tarihinde resmi gazetede yayimlanan tebligi ile Kimyevi ve organik gübre piyasa ve sikayet denetimi için alinacak numunelerin yaptirilacagi analiz laboratuari olarak yetkilendirildigi açiklandi. Teknolojinin hizla gelistigi günümüzde tarimsal alandan da büyük degisimler yasaniyor. Çiftçilik bile artik daha bilimsel yöntemlerle yapiliyor. Bu sekilde yapilan tarim hem topragin korunmasini, hem de ekonomik anlamda daha fazla kazanç saglanmasini sagliyor. Çiftçilerin büyük oranda bilinçlendigini dile getiren firma ortaklarindan Kurtulus Cumali: “Ilk kuruldugumuz yillarda analiz yaptiran çiftçilerin sayisi çok düsüktü. 2008 ile 2011 yillari arasinda Torbali’da büyük bir degisim yasandi. Artik çiftçilerin yüzde 90’ni bilinçlendi. Hatta suan çiftçi toprak satin alacaksa, almadan önce bile analizlerini yaptiriyorlar” dedi.

FAZLA GUBRELEME ÇORAKLASMAYA YOL AÇAR

TORBALI’NIN yani sira Izmir’in bütün ilçelerindeki Tarim müdürlüklerinden destek alan firma çiftçilere Toprak analizi, bitki analizi, sulama suyu analizi, gübre analizi hizmetleri veriyor. Bu analizlerin çok önemli oldugunu dile getiren labaratuvar sorumlusu ziraat mühendisi Elvan Sevinç Gül Kargun: “Yapilan analizler verimin artmasi açisindan çok önemlidir. Örnegin; toprak analizlerinin  topraklarda bulunan bitki besin maddesi miktarlarini tespit suretiyle o topraklarda yetistirilecek bitkilerin ihtiyaci olan gübre cinsini ve miktarini ortaya koymaktir. Bunu bilmek karli bir gübreleme için esastir. Belli bir tarlayi temsil eden toprak örneginin laboratuvarda çesitli yöntemlerle analiz edilerek o topragin içerisindeki bitki besin maddelerinin miktarlari belirlenir. Böylece o toprakta yetistirilecek bitkiden daha iyi ve kaliteli bir ürün alabilmek için bitkinin ihtiyaç duydugu besinlerden eksik olanlarin saptanarak gerekli gübre miktarlari belirlenir. Toprak ve bitki analizleri sonunda çiftçiye hangi gübreyi kullanmasinin uygun olacagini, ne kadar kullanacagini, ne zaman ve ne usulle kullanmasi gerektigini söylüyoruz. Bunun nedeni ise her toprak yapisina göre degisik gübrelerin olmasidir. Çiftçilerimiz çok fazla gübre ile fazla verim alacagini düsünüyor. Aksine fazla gübre çoraklasmaya yol açiyor” dedi.

TARIMDA ANLIZ YAPTIRMAK ÖNEMLI

SULAMA suyu analizlerini de çok önemli oldugunu ifade eden Kar-gun, her suyun tarlada sulama suyu olarak kullanilamayacagini söyledi. Kullanilacak suyun bir takim kriterleri oldugunu dile ge-tiren Kargun: “Orbit Ekoloji ola-rak bünyemizde yaptigimiz ana-lizlerde özellikle sulama suyu an-alizlerinde suyun ph, iletkenlik, klor, karbonat, bikarbonat, kalsi-yum, magnezyum, sodyum, po-tasyum, sar, rsc, toplam sertlik kalici sertlik ve geçici sertlik gibi bütün degerleri analiz yapiliyor. Analizlerin sonucunda göre sula-ma suyuna uygun olup olmadigi-na karar veriyoruz. Her su sula-ma suyu olarak kullanilmaz. Su-lama suyu olug olmadigi bilinme-yen sularda bir takim elementler toprakta ekis yönde bir etki yapi-yor. Veriimi düsürüyor. Firmamiz vermis oldugu bu hizmetler ile büyük bir önem arz etmektedir” dedi. Çiftçilerin bilinçlendigini de dile getiren Kargun: “Geçtigimiz yillara göre analiz yaptiranlarin sayisi artiyor. Çiftçilerimiz her konuda gelip firmamizdan bilgi alabiliyorlar. Bitki hastaligindan tohumlamaya kadar bir çok ko-nuda bilgi veriyoruz. Bilinçli ta-rim yapildiginda daha ekonomik üretim ve en az kimyasallarla topragi kirletiyoruz. Analiz yap-tirmak çok önemli” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web