Büyük Torbalı

Ari gündüz topluyor aksam yiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ari gündüz topluyor aksam yiyor
181 Görüntüleme
05 Temmuz 2010 - 21:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hava sicakliginin düsüklügü ve yagis miktarinin fazla olmasi arilarin yasam düzenin degistirdi.  Arilar, geçen ay içinde bal yapmasi gerekirken yavru yapmaya basladi

TORBALILI aricilar geçtigimiz yillarda yasanan kuraklik nedeniyle büyük kayiplar yasarken, bu yilda mevsimsel degisikliklerden dertli. Yaz mevsiminde olmamiza ragmen hava sicakliklarinin bir artip bir düsmesi bal üretimini olumsuz etkiledi. Bahar mevsi-minde hedefledikleri bali alabildiklerini söyleyen Torbali ve Köyleri Tarimsal Kalkinma Kooperatifi Yönetim Kurulu Baskani Emin Erel Ayaydin: “Yaz mevsimindeki havanin dengesizligi tüm planlarimizi alt üst etti. Ari gündüz getirdigini aksam yiyor” diye konustu.

HAVALAR ÇOK DEGISKEN

KOOPERATIFE toplam190 üyenin bulundugunu ifade eden Ayaydin: “Kuraklik nedeniyle 2007-2008 yilinda sadece 2 ton bal üretimi gerçeklestirdik. 2009 yilinda bu sayi 120 tona yükseldi. Ancak bu sene yaz mevsiminde yasanan anormallik, ileriye umut-lu bakmamizi engelliyor. Su ana kadar neredeyse hiç bal üretimi yapilmadi. Agustos, Eylül, Ekim aylarinda düzelme meydana gelir-se, önümüzdeki yili geçeriz” sek-linde konustu.

ARILAR SASIRDI

ARILAR 2010 ilkbaharinda, hava sicakliginin mevsim normallerin-de seyretmesiyle iyi bir gelisme gösterdigini ifade eden Koopera-tif Baskani, söyle konustu: “Nisan ve mayis aylarinda iyi giden hava sicakliklari haziran ayina gelindi-ginde düstü. Geçen ay beklenile-nin üzerinde yagisli havayla kar-silastik. Hava sicakliginin düsük-lügü ve yagis miktarinin fazla ol-masi arilarin yasam düzenin de-gistirdi. Arilar, geçen ay içinde bal yapmasi gerekirken yavru yapmaya basladi. Normalde arila-rimiz nisan ve mayis aylarindan yavru yapmaliydi. Sicaklik ve ya-gis degisikligi arilarin aldanmasina neden oldu. Arilar yaz dönemi-ni geçirdigimiz günlerde bal yap-masi gerekirken çok az miktarda polen ve bal getirip yavru yapi-yor. Kovanlarimizin çogunda ana ari memesi var. Bu yüzden kovanlarimiz ogul verme yöntemine girdi. Ogul veren kovandan bal alamiyoruz. Kovanlarimizda san-ki ilkbahar mevsimindeki gibi yavrular var” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web