Büyük Torbalı

Askerin dipçigini yiyen demokrat hayir diyemez

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Askerin dipçigini yiyen demokrat hayir diyemez
209 Görüntüleme
22 Ağustos 2010 - 22:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

5 askeri müdahale geçiren 45 yillik demokrat Hasan Varlik:

DEMOKRAT Partili bir grup gencin muhalif isimlerden eski genel Baskan Süleyman Soylu ile birlikte hareket edip referandumda Anayasa degisikligine evet diyeceklerinin yankisi sürerken Torbali’da da 45 yillik demokrat Hasan Varlik’tan ses getirecek bir çikis geldi. 1965 – 2003 yillari arasinda AP, DP, DYP saflarinda siyaset yapan, Il Genel Meclis Uyeligi Belediye Meclis Uyeligi görevlerinde bulunan ve son olarak AK Parti saflarina geçen Hasan Varlik referandumda evet oyu kullanacagini söyledi. 27 Mayis 1960, 12 Mart, 12 Eylül 1980, 28 Subat 1997 ve 27 Nisan 2007 askeri müdahalelerini yasayan bir demokrat olarak vicdaninin hayir oyu kullanmaya müsade etmeyecegini söyleyen tecrübeli siyasetçi CHP ve MHP ye yönelik de sert elestirilerde bulundu. “Askerin dipçigini yiyen demokratlar asla hayir diyemez” seklinde konusan Varlik önemli açiklamalarda bulundu.

 INÖNU DARBECILERLE KOLKOLA GIRDI

5 askeri müdahaleye sahit oldugunu, son uçlarini bil-fiil yasadigini söyleyen Hasan Varlik, CHP’nin geçmiste askere yakin durdugunu, bugün de hayir demelerinin temelinde de bu ya-kinligin yattigini söy-ledi. Varlik, “Ben 27 Mayis 1960, 12 Mart, 12 Eylül 1980, 28 Subat 1997 ve 27 Nisan 2007 askeri mü-dahalelerini bizzat yasadim. 27 Mayis 1960 müdahalesinden sonra askerden dipçik yiyip burnu kirilan bir demokrat olarak CHP’lilerin demokrat partilileri sikâyet edip o günün Torbali Örf-i Idare Komutani Albay Yasar Karaca’nin yanina gittiklerini çok iyi biliyorum. Albay Yasar Karaca iyi bir in-sandi. CHP’lilerin bu sikâyet-lerine ragmen DP’lileri rahat-siz etmezdi. Ama DP’liler kuy-ruk halinde sik sik Karaca’nin huzuruna çikarilirdi. Çünkü sikayet ediliyorlardi. CHP ta-mamen ihtilali destekliyordu. Ihtilalden 2 yil sonra Indarbeci pasalarla kol kola girip balkondan millete el salladi. Simdi de ayni partinin men-suplari dar be anayasasini sa-vunuyor. Sasirmamak lazim” seklinde konustu.

BIR SAGDAN BIR SOLDAN ASTILAR

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu’nun meydanlarda Adnan Menderes’ten söz etme-sinin büyük bir çeliski oldu-gunu söyleyen Varlik, “12 Ey-lül 1980’de sagci solcu ayirt edilmeden bu huzursuzluklar yasatildi. Sagci-solcu ayirt edilmeden her görüse mensup insan huzursuz edildi. Bir sag-dan, bir soldan astilar. Bunlari görmüs bir Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olarak, vicdanimin sesine hükmedip ‘Evet’ di-yorum. Ben, her görüse saygiliyim. Ama Demokrat Partililere 27 Mayis’ta bu izdirabi reva gören zihniyetin genel baskaninin simdi meydanlarda üzüntülü bir sekilde Adnan Menderes’in asilmasini anlatmasi çok garibime gidiyor. Kemal Kiliçdaroglu belki o zaman siyaset yapmiyordu ama hiç mi tarih okumadi? Hayir demelerine lafim yok ama lütfen biraz tarihimize saygili olsunlar. Yalan ile yanlis ile siyaset olmaz. Orta yasin üzerindeki herkes bu olaylari çok iyi bilir. Belki mevcut Anaysa degisiklikleri yeterli olmayabilir. Ama en azindan ihtilallerin izlerini silecek. Geçici 15.maddenin kaldirilmasi bile büyük bir basari. 30 yil zarfinda her siyasi parti hükümet olma imkâni buldu. Hangisi bunu dile getirebildi”

LAFLA PEYNIR GEMISI YURUMEZ

TECRUBELI bir siyasetçi olarak referandum öncesi yapilan mitinglerde halka sesle-nen parti liderlerinin üslubunu begenmedigini söyleyen Ha-san Varlik, CHP ve MHP’ye yüklendi. Varlik, “Yalan yanlis iftiralar atiliyor. Geçmiste çe-kilen acilara saygisizlik ediliyor. Liderin birisi, AK Parti’-nin PKK ile isbirligi yaptigini söylüyor. Elinde kaniti var mi? Neye dayanarak  önemli bir konuda yalan söylü-yorsun. Ayip degil mi? Hayir oyu vereni de se-viyoruz, sayiyoruz lütfen siz de evet oyu ve-renlere saygi gösterin. Bir digeri de kalkmis yolsuzluklardan, doku-nulmazliklardan söz ediyor. Ulu orta konusmak ve peynir ile gemi yürümez. Türkiye hukuk devleti. Hukukun üstünlügünün hayata geçmesi lazim. Avrupa Ekonomik Topluluguna girmek isteyen bir ülkeyiz ama sivil bir ana-yasamiz yok. Önce bunu tar-tisalim. Allah razi olsun, hü-kümet bu imkâni sundu diye-ceklerine ahkâm kesiyorlar.” seklinde konustu.

CINDORUK KENDI PARTISINE OY VERMEDI

DEMOKRAT Parti genel merkezinin hayir oyu kullanma karari almasini da degerlendiren köklü demokrat Varlik, “Hayir diyen DP’liler için çok üzülü-yorum. Çünkü 27 Mayis, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Subat AP ve DP iktidari dönemlerinde oldu. Ihtilalerden çekmis bir parti olarak nasil ‘Hayir’ derler. Anlam veremiyorum. Onlarin kalpleri evet, dilleri hayir diyor. Simdiki genel merkez ta-bana hükmedemiyor. Tabandan koptular. Liderleri 1957’de Hürriyet Partisi’nin kuruculari içerisindeydi ve DP’yi bölenler arasindaydi. 1970’de Demokratik Parti’yi kuranlarin basindaydi. Biz de arkalarindaydik. Daha sonra semsiye partisini kurdu, demokrat misyonun karsisinda yer aldi. Son genel seçimde de kendi partisine oy atmayan bir liderin arkasindan nasil gidilir? DP’nin tabani evet diyecek” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web