REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ata’nin bastirdigi çete

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ata’nin bastirdigi çete
215 Görüntüleme
05 Aralık 2010 - 22:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhuriyet Arsivi’nde, Atatürk’ün imzasi ile haklarinda yakalama emir çikarildiktan sonra Istiklal Mahkemesi’nde yargilanan 6 kisilik çetenin kayitlari ortaya çikti. Çete, Torbali’da akil almaz hirsizliklara ve iskencelere imza atmis

BUGUNE kadar ilçenin yakin tarihiyle ilgili birçok aydinlatici çalismaya imza atan yerel tarihçiler Necat Çetin ile Yasin Kayis, önemli bir bilgiye daha ulasti. Yasin Kayis’in Basbakanlik Cumhuriyet Arsivi’nde yaptigi arastirmaya göre, 1925’li yillarda Torbalili 6 kisilik çetenin Ankara Istiklâl Mahkemesi’nde yargilanarak cezaevine gönderildigi ortaya çikti. Hirsizlik ve iskence suçu isleyen çetenin yakalanmasi emri, dönemin Cumhurbaskani Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Basbakan Ismet Inönü ve Bakanlar Kurulunun imzalariyla yayimlanan kararnamede yer aliyor. Bakanlar Kurulundan verilen emir üzerine teyakkuza geçen güvenlik güçleri, köy köy dolasarak çete elemanlarini kiskivrak yakalarken, çetenin lideri Taskesikli Arnavut Raif’in, Arnavutluk’a kaçtigi için yakalanamamasi kayitlarda yer aliyor.

ÇOBANLIK YAPTIGI YERE BASKIN DUZENLEDI

TORBALI Belediyesi tarafindan kurulan Kent Arsivi’nde görev yapan yerel tarihçiler Necat Çetin ve Yasin Kayis, çalismalarini tüm hiziyla sürdürüyor. Yerel tarihçilerin bugüne kadar yapmis olduklari çalismalar neticesinde ilçenin tarihiyle ilgili olarak birçok veriye ulasildi. Yerel tarihçiler son olarak, Ankara Istiklâl Mahkemesi’nde yargilanan Torbalili çetenin bilgilerini ele geçirdi. Yaz tatili boyunca Basbakanlik Cumhuriyet Arsivi’nde çalisma yürüten Yasin Kayis, 1925 yilinda hirsizlik ve iskence suçundan yargilanan çetenin kayitlarina ulasti. Arastirmayi devralan Necat Çetin, yürüttügü çalismalar kapsaminda çetenin 1924’lü yillarda Kaplancik’ta bulunan Yörük çadirlarini bastigini tespit etti. Edinilen bilgiye göre, Yörük Obasi’nda çoban olarak çalisan Taskesikli Arnavut Raif, obada bulunanlarin altinlarini ve paralarini çalmak için bir çete kurar. Subasi’ndan Mehmed, Durmus Ali; Kirbas’tan Arnavut Hüsnü; Taskesik’ten de Çerkez Riza ile çetenin lideri olan Arnavut Raif’in öz yegeni Arnavut Küçük Hüseyin çeteye dahil oldu.

KAYNAR ZEYTIN YAGIYLA ISKENCE

ÇETE, paralarini vermek istemeyenlere ise akil almaz iskenceler yapti. Bir miktar altini bulunan genç kadini yere yatiran çete elemanlari, bu altinlarin yerini söylemesi için kadinin göbegine kaynar zeytin yagi döktü. Paralari alan Torbalili çete, daha sonra kayiplara karisti. Ancak çete lideri Arnavut Raif, çaldiklari tüm parayi alarak çetesini de atlatiyor. Çete için memleketin huzur ve güvenligini sarstigi gerekçesiyle Basbakanlik Özel Kalem Müdürlügünün 2584 Sayili Kararnamesi ile yakalama emri çikartildi. Iskence gören kadinin kizini alan Jandarma, köyleri tek tek dolasarak sahislari aramaya basladi. Yapilan arama sirasinda çete elemanlarindan Arnavut Küçük Hüseyin, Bayindir Çirpi’da ele geçiriliyor. Diger tüm eskiyalar tek tek ele geçirilirken, Arnavutluk’a kaçan Arnavut Raif ise yakalanamiyor. Yakalanan çete üyeleri, hapis cezasina
çarptiriliyor.

ÇEVIRISI YAPILAN KARARNAME

Torbali’nin Kaplancik karyesindeki asireti müsellehan basan ve iskence ve zulm ile mevcud paralarini ahz u gasp eden Subasi karyeli Mehmed ve Durmus Ali ve Kirbac’dan Arnavud Hüsnü ve Bayindir’in Taskesiginden Çerkes Riza ile Arnavud Küçük Hüseyin ve hal-i firarda olan Raif’in, memleketin huzur ve sükununu mahal ve Takrir-i Sükun Kanunu’nun daire-i sümûlüne dahl mahiyetinde bulunan harekât-i vâkialarina mebni, Ankara Istiklâl Mahkemesine tevdileri Dahiliye Vekâlet-i Celilesinin 29 Eylül sene [1]341 tarihli ve Emniyet-i Umumiye 2099 numerolu tezkiresiyle vuku bulan teklîfi üzerine icra vekilleri heyetinin 30 Eylül sene [1]341 tarihli içtimainda tasvib ve kabul olunmusdur.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web