Büyük Torbalı

Atatürk’ten Deniz Gezmiş’e… İnönü’den Tayyip Erdoğan’a…..

Bugün ülke gündemine sık sık ekonomisi ve gelişmişliği ile konu olan Torbalı, kendi halinde bir kasaba iken bile popülerdi. Öyle ki özellikle seçim dönemleri başta olmak üzere yolu Torbalı’dan geçmeyen lider yok.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Atatürk’ten Deniz Gezmiş’e… İnönü’den Tayyip Erdoğan’a…..
500 Görüntüleme
04 Şubat 2017 - 13:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

BUGÜN çoğunlukla ekonomik potansiyeli ve gelişme potansiyeli ile ülke gündemine taşınan Torbalı, aslında her dönem gözde bölgelerden. Bugünkü gibi ekonomisi ve nüfusu kabarık bir ilçe olmasa da ‘Torbalı kasabası’ geçmişte de özellikle siyasetçilerin yakın markajındaydı. Öyle ki, yolu Torbalı’dan geçmeyen siyasi lider neredeyse yok. Torbalı’nın ağırladığı diğer liderleri ve ziyaretlerini mercek altına aldık. Türkiye siyasetine damga vuran tüm liderlerin yolunun Torbalı’dan geçtiği görülüyor.

ATATÜRK, TORBALI İSTASYONU’NDA

Mustafa Kemal Atatürk(1934) – Tren ile Aydın’a giden Atatürk’ün Torbalı’da mola verdiği biliniyor. Dudu Gözen’in sandığından çıkan fotoğraf karesinde Atatürk ve beraberindeki Kılıç Ali ile İzmir Valisi Kazım Dirik, Torbalı İstasyonu’nda görülüyor. Torbalı Mahallesi’nde bulunan istasyondaki kalabalık gruba askeri bando ve şeref kıtası eslik ediyor. Ziyaret esnasında Torbalı Mahallesi’nin sevilen simalarından rahmetli Cüce Reşat Zeybek oynadı. Atatürk Reşat Bey’i ilgi ile izledi. İstasyonda bir fincan Türk kahvesi içen Atatürk, beraberindeki heyet ile Aydın’a gitmek üzere yeniden trene bindi.

MENDERES VE BAYAR BİRLİKTE GELDİ

Adnan Menderes ve Celal Bayar (DP 1949) Genel seçimler öncesinde Menderes ve Bayar, seçim propagandası kapsamında ilçeye gelerek çeşitli temaslarda bulundu. O yıllarda büyük bir ivme yakalayan partinin Torbalı Teşkilâtı da oldukça güçlüydü. Partiye büyük bir ilgi vardı. Zaten genel seçimlerde de ipi göğüsledi. Ayrıca yerel seçimlerde de DP’li Abdurrahman Sütman belediye başkanı oldu

TÜRKEŞ, KAHVEHANE AÇTI

Alparslan Türkeş (MHP 1978) – Torbalı’ya gelen önemli siyasetçilerden biri de rahmetli başbuğ Alparslan Türkeş. O dönem siyasette fırtına gibi esen MHP Lideri Türkeş 1978 yılında Asmalı Kahvenin önünde, Cevat Amca’nın kahvesinde oturdu. Konuşma yaptı. Kahvenin açılısını yaptı ve gitti. Yıllar sonra bile ilçede gündem olan bu ziyaret ile ilgili uzun yıllar, “Başbuğ’a kemik atıldı”  iddiaları tartışıldı.

SÜLEYMAN DEMİREL MEYDANDA KONUŞAMADI

Süleyman Demirel (DYP 1985): Demirel, siyaset yasaklarının kalkması için destek ziyaretleri kapsamında Torbalı’ya geldi. Anap iktidarının baskısı yüzünden meydanda konuşamadığı için bugün Bağ-kur evlerinin bulunduğu alanda konuştu. Dönemin İlçe Başkanı Özgür Gün’dü. Demirel, ardından Camel Sigara Fabrikası ve Dokuz Eylül Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nun açılışları için geldi.

ÇILLER PROTESTO EDİLDİ

Tansu Çiller (DYP – 1997) Tansu Çiller de ilçede miting düzenledi. Çiller, otobüsten inip pazar esnafıyla görüşürken, parti otobüsünden, “Her türlü çamur atmaya karşı ayakta kalmayı başaran, dürüst lider Çiller’in, masumun yanında olan Çiller’in peşine düşün” anonsları yapıldı. DYP Lideri Çiller, “Siyaset kışlaya girmiştir. Bundan Türk Silahlı Kuvvetleri zarar görür” diyerek orduya çattığı Torbalı’da, bir grup yurttaş Çiller’e, “Ne Çillerciyiz, ne şeriatçı. Biz laik Atatürkçü’yüz” diye pankart açtı. Özellikle Torbalılı çiftçiler ziyarete yoğun ilgi göstermişti.

BAYKAL 2 DEFA GELDI

Deniz Baykal (CHP- 2002-2009): CHP Genel Başkanı son olarak 2009’da İzmir programı kapsamında Torbalı Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye binası önünde kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından davullarla zurnalarla karşılanan Baykal, halka hitap etti. Deniz Baykal’ı makamında ağırlayan İsmail Uygur, genel başkanının 2004 yılında Torbalı’da yaptığı mitingde çekilmiş dev poster ve granit üzerine nokta vurusu

ile işlenmiş fotoğrafını hediye etti.

TURGUT ÖZAL, ERTUĞRUL’DA

Turgut Özal – (MSP-1977): Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal 1977 genel seçimlerinde Millî Selamet Partisi’nden İzmir milletvekili adayı oldu; ancak seçilemedi. O dönem seçim gezileri kapsamında Torbalı’ya da geldi. Ertuğrul Mahallesinde kahvehanede konuşma yaptı.

İNÖNÜ ÇARŞIYI GEZDİ

Erdal İnönü-CHP-1993: Arkatlı Çarşısı’nda faaliyet gösteren Torbalı Belediyesi’ni ziyaret etti. Çarşıyı gezdi, esnafı ziyaret etti. CHP İlçe Teşkilatı’nı ziyaret etti. İlçe Başkanı Faik Üstünol ile görüştü. Belediye Başkanı Ertan Enver tarafından ağırlanan İnönü ilçeden memnun ayrıldı.

TÜRKEŞ AÇILIŞ YAPTI

Alpaslan Türkeş (MHP – 1978): MHP liderinin Torbalı ziyareti yoğun ilgi gördü. Türkeş, Asmalı Kahvenin önünde, Cevat Amca’nın kahvesinde oturdu. Konuşma yaptı. Kahvenin açılısını yaptı ve gitti. MHP’de bugün siyaset yapan tecrübeli isimler o ziyareti hala hatırlıyor. Yıllar sonra bile ilçede gündem olan bu ziyaret ile ilgili uzun yıllar, “Başbuğ’a kemik atıldı” iddiaları tartışıldı.

GÜL’ÜN CUMHURBAŞKANLIĞI SİNYALİ TORBALI’DAN

Abdullah Gül (2008) – Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün annesi Adeviye Gül (76), esi Ahmet Hamdi Gül (82) ile babası İsmail Hakkı Satoğlu’nun 57 yıl önce görev yaptığı Torbalı’ya bağlı Yeniköy’deki okulu ziyaret etti. Gül’ün anne ve babası, ‘Oğlumuzu cumhurbaşkanı olarak görmek isteriz’ dedi. Abdullah Gül, aynı gün AK Parti Teşkilatı’nın açılışını yaptı.

ECEVİT BAŞLATTI, DENİZ GEZMİŞ DESTEK VERDİ

Eski Başbakanlardan merhum Bülent Ecevit’in meşhur sözü “Toprak isleyenin su kullananın” dediği ilk yer Torbalı’ya bağlı Göllüce Köyü. Göllüce’de 1969 yılında toprak ağaları ile bölge halkı arasında büyük gerginlikler yaşandı. Bülent Ecevit 1969 yılında CHP Genel Sekreterliği görevindeydi. Direnişi gazetelerden okuyan Bülent Ecevit, bölgeye konvoylar halinde gelerek bölge halkına destek verdi. Ecevit’ten sonra bölgeye Solun efsane lideri Deniz Gezmiş ve arkadaşları da gelerek bölge halkına destek ve neden direnmeleri konusunda bilgiler verdiler. Jandarmanın köylü üzerindeki baskısını kaldıran Ecevit ve Gezmiş’in destekleri, dönemin iktidarı Demokrat Parti, baskılar nedeniyle köylülere az da olsa arazi vermek zorunda kalmıştı.

ERDOĞAN’DAN BALKON KONUŞMASI

Recep Tayyip Erdoğan- (AK Parti -2002) Başbakan Erdoğan 2002 yılında o dönem genel başkanı olduğu AK Parti’nin Kâzımdirik Caddesi üzerindeki ilçe binasını açmak için Torbalı’ya geldi. Yoğun ilgi ile karşılanan Erdoğan, aksam saatlerinde binanın balkonundan halka hitap etti. Son iki seçimdir, birinci olan AK Parti’de Erdoğan’ın balkon konuşmaları, klasikleşti. Erdoğan, bu tarihten kısa bir süre önce de Ayrancılar’da miting yaptı. Bir Pazar sabahı düzenlenen mitinge ilgi oldukça yoğundu.

KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA BÜYÜK İLGİ

Kemal Kılıçdaroğlu(CHP, 2012-2015)Torbalı’ya sık gelen liderlerden biri de Kemal Kılıçdaroğlu, 2012 ve 2015 yıllarında ilçede miting yaptı. Diğer dönemlerde de programları kapsamında yol üstünde Torbalı’ya uğrayan Kemal Kılıçdaroğlu her defasında sevgi seli ile karşılandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web