Büyük Torbalı

ATIK MERMERLER SANATA DÖNUSUYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ATIK MERMERLER SANATA DÖNUSUYOR
384 Görüntüleme
15 Ağustos 2010 - 21:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mermer isletmelerinden topladigi atik mermerleri isleyen Ilke Mozaik, ürettigi dekoratif amaçli mozaikleri genellikde Ingiltere, Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerine ve Amerika’ya ihraç ediyor.

SON yillarda özellikle dekorasyon amaciyla kullanilan mozaikler giderek yayginlasiyor. Oldukça zorlu ve incelik isteyen bu meslek birçok kisiye de ekmek kapisi oldu. Torbali’da da mozaikçilik yapan 4 firma var. Mermer isletmelerinin atik mermer parçalarini alan mozaikçiler âdeta bunlara hayat veriyor. Torbali’nin en büyük mozaikçilerinden olan Ilke Mozaik, ürettigi mozaikleri genellikler Ingiltere, Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerine ve Amerika’ya ihraç ediyor. Her yil mozaik modasinin degistigini söyleyen firma sahibi Ilker Uzundere, ilk 7 aylik süre zarfinda 700 bin dolarlik mozaik ihracati gerçeklestirdiklerini dile getirdi. Dekoratif amaçli kullanilan bu ürünlere yogun bir ilgi oldugunu söyleyen Uzundere, sektörün hizla büyüdügünü ifade etti.

TITIZ ÇALISMA SONUNDA ESERLER ORTAYA ÇIKIYOR

TEMELLERI Antik Yunan ve Roma’nin muhtesem dekorasyon sanatina dayanan mozaik sanati, günümüzde herkes tarafindan kolayca uygulanabilir bir hal aldi. Günümüzde mozaik taslari genellikle kullanilmayan mermer parçalarindan elde ediliyor. Torbali’nin çesitli noktalarinda bu alanda zahmetli ve incelik isteyen bir meslek icra ediliyor. Makinelerin kestigi çesitli boyutlar-daki mermer parçalari büyük bir titizlikle verilen sablona göre diziliyor. Dizim sonunda ise ortaya muhtesem bir eser çikiyor. Burada zahmetle yapilan bu eserler özellikle yurt disinda büyük bir ilgi görüyor.

YURTDISINA IHRAÇ EDILIYOR

TORBALI’NIN ilk mozaikçilerinden olan Ilker Uzundere, sektörün son 10 yil içinde giderek büyüdügünü belirtti. Bu isin hem alaylisi hem de mek-teplisi oldugunu ifade Uzundere: “Ben Afyon Kocatepe Universitesi Mermercilik Bölümü mezunuyum ayrica bu sektörde çekirdekten yetistim. Urettigimiz ürünlerin büyük bir bölümü yurt disina ihraç ediliyor. Talep suanda oldukça yogun. Ulkemizde de büyük bir ihale alan müteahhitler genellikle bunlari tercih ediyor. Bu sanatta modayi yakindan takip etmek zorundayiz. Çünkü her yil farkli konseptlerde ürünler ortaya çikiyor. Bu sektörle ayrica atik mermerleri de degerlendirmis oluyoruz” diye konustu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web