Büyük Torbalı

Avrupa Birligi’ne girmek üzereyiz

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Avrupa Birligi’ne girmek üzereyiz
265 Görüntüleme
07 Mayıs 2010 - 21:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Halk Egitim Merkezi, Avrupa Birligi’nde yüzde 12 olan yaygin egitimden yararlanma oranini yakalamak üzere. Ilçede toplam 40 bransta 475 kurs açan kurumun, yaygin egitim orani yüzde 9 olarak açiklandi
TORBALI Halk Egitim Mer-kezi, 2009-2010 egitim ögre-tim yili içerisinde suana kadar açtigi kurslarla binlerce kisiye egitim olanagi sagladi. Yaygin egitim hizmetleri kapsaminda ilçede toplam 40 bransta 475 kurs açildi. Bu kurslarda 11.591 kisi egitim gördü. Halk Egitim Merkezi yakala-digi bu sayiyla Avrupa Birli-gi standartlarina yetisiyor. Elde edilen bu rakamlarin Türkiye standartlarina göre çok iyi oldugunu ifade eden Halk Egitim Merkezi Müdürü Umit Uzun: “Avrupa Birli-gi’nde yaygin egitim hizmet-lerinden yararlanma orani yüzde 12 civarinda. Bizim yakaladigimiz bu sayi nüfusu-muza kiyasla yüzde 9 oranin-da. Hedefimiz en az AB’deki yaygin egitim katilim oranini yakalamak” dedi.

475 KURS, 11.600 KURSIYER

VATANDASLARIN toplum-sal ve ekonomik verimlilik-lerini arttirmak, günümüz sartlarina uyumlarini sag-lamak için, egitimin önemi çok büyük. Hemen hemen her toplumda, çocuk ve gençler kadar yetiskinlerin egitimine yönelik uygulamalar gerçek-lestiriliyor. Ulkemizde de Halk Egitim Merkezi adi al-tinda yetiskinlere ve gençlere çesitli dallarda egitimler ve-riliyor. Torbali’da da faaliyet gösteren Halk Egitim Merke-zi, bünyesindeki kurslar saye-sinde birçok vatandasin egiti-mine katkida bulunurken, ye-ni meslekler edinilmesine ola-nak sagliyor. Her yil açilan kurs ve kurslara katilan kisi sayisinin arttigini belirten Uzun: “Eylül-Mayis aylari arasinda mesleki alanda 25 farkli bransta 77 kurs açildi ve bunlarda 1176 kursiyer egitim gördü. Sosyal ve kültürel alanda ise 13 farkli bransta 293 kursu hizmete açtik. Bu kurslara ise 7.208 kisi katildi. Okuma-yazma alaninda 1. ve 2. kademe kurslarinda 105 kurs açilirken, 1207 kisiye okuma yazma ögretildi. Ayri-ca açikögretim ve açik lise ögrencilerinden de yaklasik 2000 kisiye hizmet verdik” diye konustu.

ÇITAYI YUKSELTECEGIZ

ECZACI kalfaligi, muhasebe, bilgisayar, el sanatlari, tekstil, halk oyunlari, güres, avcilik gibi alanlarda toplam 475 kurs açildi. Cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler için de birçok kurs açilarak her kesi-me egitim verilmesi hedeflen-di. Her yil kurs ve kurslara katilim oraninda artis yasandi-gini dile getiren Umit Uzun: “AB’de yaygin egitim hiz-metlerinden nüfusun yaklasik yüzde12’si faydalaniyor. Ilçemizde ise bu oran yüzde 9’larda. Hedefimiz bu orani daha da yukarilara çekmek. Bunun için büyük mücadele veriyoruz. Bu mücadelemizde bizlere destek veren Kayma-kamlik, Belediye, Ilçe Milli Egitim ve Odalara tesekkür ediyorum, desteklerinin deva-mini diliyorum. Önümüzdeki egitim ögretim yili itibariyle tüm vatandaslarimizin Halk Egitim’in nimetlerinden yararlanmalarini bekliyoruz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web