Büyük Torbalı

Avrupali kesfetti, Torbali ovasi üretim üssü oldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Avrupali kesfetti, Torbali ovasi üretim üssü oldu
277 Görüntüleme
11 Temmuz 2010 - 21:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Avrupa ülkelerinde yogun bir sekilde tüketilen kurutulmus domates ilçede Bapa Gida tarafindan ihraç ediliyor. 300 kisilik ekip 250 dönüm üzerinde yilda 10 bin ton domates isliyor

AVRUPA’DA çok yaygin olan Türkiye’de pek bilinmeyen kurutulmus domates Türkiye’de üretilmeye ve dünyaya ihraç edilmeye baslandi. Dört yil önce bu açigi görerek üretime baslayan Bapa Gida sahibi Ilker Abaci, Türkiye’nin tarim ülkesi olmasinin avantajlarini iyi degerlendirmesi gerektigini belirterek, “Bizde fazla bilimeyen ama Avrupa ülkeleri tarafindan çok tutulan kurutulmus domates iyi bir ihraç ürünü olmaya basladi. Torbali’da kurdugumuz fabrikada 250 dönümlük arazide kurutulmus domates üretiyoruz. Uretimimizin çogunlugunu Avrupali müsterilerimize gönderiyoruz” dedi. 1995 yilindan bu yana kuru domates isinde oldugunu belirten Abaci: “Manisa Bergama bölgelerinde de kurutma yaptik. Ege Universitesi Gida Mühendisligi mezunuyum. Torbali’nin iklimi kurutma açisindan ve domates kalitesi olarak gayet uygun. Ben de yatirimimi buraya yapmayi mantikli buldum. Domates üretiminin yogun olmasi bizi yatirima zorladi” dedi.

KURUTUP AVRUPA’YA SATIYOR

TURKIYE’NIN en büyük ku-rutulmus domates üretme te-sislerine sahip olduklarini dile getiren Bapa Gida’nin Fabrika Müdürü Birgül Isik: “300 ki-silik bir ekiple 250 dönümlük bir arazide domatesleri kurutu-yoruz. Yaklasik 4 veya 5 gün günesin altinda kuruyan doma-tesleri toplatip tesislerimizde ambalajliyoruz. Domateslerin yetistigi ve kuruyabilecegi yaklasik 3 aylik süreçte, 10 bin ton kurutulmus domates üre-tiyoruz. Daha sonra bunlar pa-ketlenip soguk havada bek-lemeye aliniyor ve stoklaniyor. Uretim olmayan diger tüm aylarda yurtdisinda Amerika, Italya, Hollanda, Belçika gibi bir çok Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor” dedi. Türkiye’de kurutulmus domates üreten firmalarin arasinda tek seferde 800 ton domates kurutan baska bir firmanin olmadigina dile getiren Isik: “Pazarin büyük bir çogunlugunu elimizde bu-lunduruyoruz. Bu yörede çiftçiye en büyük destegi biz veri-yoruz. Her yil Temmuz ayinda baslayip 30 Agustos’a kadar kurutma yapiyoruz. Bu yil ki sezonumuzu baslattik” dedi.

URETIM AZ FIYAT YUKSEK OLACAK

BAPA Gida Fabrika Müdürü Birgül Isik çiftçinin ektigi ürün karsiliginda aldigi nakit paranin garanti olmamasi nedeniyle tedirginlik yasadigini belirterek, “Çiftçi yetistirdigi domatesi tarlasinda kurumadan bir an önce satmak istiyor. Ancak ürünleri verdigi yerlerden para alamamasi nedeniyle tedirginlik yasiyor. Çiftçilerimiz bu korkuyu yasamak istemiyorsa, domateslerini kurutmaya versin. Ilçede yetisen domateslerin yüzde 95’ini biz topluyor ve kurutu-yoruz. Çiftçimiz de ödeme konusunda hiçbir sikinti yasamiyor. Torbali’da mal bitene kadar piyasadan çekilmiyoruz. Yurtdisi pazarimiz her geçen gün daha da genisliyor, buna bagli orantili olarak da domates üretimine çiftçilerin tesvik edilmesi gerekiyor. Ektigi ürünün alicisi hazir olacak ve ye-tistigi gibi domateslerini bize teslim edip parasini alacak. Torbali ovasindaki çiftçimize destek olmak istiyoruz”  dedi. Torbali’dan geçen yil 10 bin ton domates topladiklarini dile getiren Isik: “Bu yilki hedefi-miz de 10 bin ton. Domates üretiminde genel olarak bir düsüs var. Fiyatin yüksek olacagi beklentisindeyiz. Geçen yil çiftçi zarar ettigi için bu yil ekim orani çok az. Bu yil da yagmurlarin zamansiz gelmesi iyice kötü duruma düsürdü” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web