Büyük Torbalı

Avrupa’nin domatesini Yazibasi’da kurutuyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Avrupa’nin domatesini Yazibasi’da kurutuyor
356 Görüntüleme
22 Temmuz 2010 - 21:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AVRUPA’DA yaygin olan fakat Tür-kiye’de pek bilinmeyen kurutulmus domates Torbali’da üretilmeye ve dün-yaya ihraç edilmeye baslandi. Çigli organize sanayisinde 5 yildir faaliyet gösteren Seven Gida 1 aydir Yazibasi sanayi bölgesinde faliyet gösteriyor. Torbali’nin domates cenneti oldugunu, is adamlarini yatirima zorladigini dile getiren fabrika sahibi Levent Tansu: “Biz de fazla bilinmeyen ama diger dünya ülkeleri tarafindan çok tutulan kurutulmus domates iyi bir ihraç ürü-nü olmaya basladi. Torbali’da 300 dönümlük arazide kurutulmus domates üretiyoruz. Uretimimizin çogunlugunu Avrupali müsterilerimize gönderiyo-ruz” dedi. Manisa Bergama bölgelerin-den de ürün aldiklarini dile getiren Tansu, “Torbali’nin iklimi kurutma açisindan ve domates kalitesi olarak gayet uygun. Torbali nadir bulunan topragi verimli olan  bölgelerden. Do-mates üretiminin fazla olmasi beni yatirima zorladi” dedi.

KURUTUP AVRUPAYA SATIYOR

TURKIYE’NIN en büyük kurutulmus domates üretme tesislerine sahip ol-duklarini dile getiren Seven Gida fabrika müdürü Ömer Öztemel: “300 dönümlük bir arazide domatesleri kurutuyoruz. Yaklasik 4 veya 5 gün günesin altinda kuruyan domatesleri toplatip tesislerimizde ambalajliyoruz. Domateslerin yetistigi ve kuruyabile-cegi yaklasik 3 aylik süreçte, 10 bin ton kurutulmus domates üretiyoruz. Daha sonra bunlar paketlenip soguk havada beklemeye aliniyor ve stokla-niyor. Uretim olmayan diger tüm ay-larda yurtdisinda Amerika, Italya, Hol-landa, Belçika gibi bir çok Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor” dedi. Türki-ye’de kurutulmus domates pazarinin büyük bir bölümüne sahip olduklarini dile getiren Öztemel “pazarin büyük bir çogunlugunu elimizde bulunduru-yoruz. Bu yörede çiftçiye en büyük destegi biz veriyoruz. Bizim en büyük farkimiz çifçtiye parasini pesin ödüyo-ruz. Tarlasinda 40 derece sicakligin altinda emek edip yetistirdigi domate-sin karsiligini aninda ödüyoruz. Tarlasindan nakliye araçlarimizla da getiriyoruz. Mahsulünü degerlendir-mek isteyen eskiden baska firmalarla sorun yasayan herkesi fabrikamiza bekliyoruz” dedi.

MUHENDIS DESTEGI VERIYORUZ

FABRIKA bünyesinde 2 gida mühen-disi ve 1 ziraat mühendisi bulundur-duklarini dile getiren Seven Gida fab-rika sahibi Levent Tansu: “Çiftçileri-mizin tarlasinda mahsülünde bir so-runla karsilastigi zaman bize basvura-bilirler. Ucretsiz olarak ziraat mühen-disimiz ve gida mühendislerimizle yardimci oluyoruz” dedi.  Çiftçiye pesin para ödediklerinin altini çizen Tansu: “Çiftçi yetistirdigi domatesi tarlasinda kurumadan önce bir an önce satmak istiyor. Ancak ürünleri verdigi yerlerden para alamamasi nedeniyle tedirginlik yasiyor. Çiftçilerimiz bu korkuyu yasamak istemiyorsa, doma-teslerini kurutmaya versin. Torbali’da yetisen domateslerin yüzde 95’ini biz topluyor ve kurutuyoruz. Çiftçimiz de ödeme konusunda hiçbir sikinti yasa-miyor. Torbali’da mal bitene kadar pi-yasadan çekilmiyoruz. Yurtdisi paza-rimiz her geçen gün daha da genis-liyor, buna bagli orantili olarak da domates üretimine çiftçilerin tesvik edilmesi gerekiyor. Ektigi ürünün ali-cisi hazir olacak ve yetistigi gibi do-mateslerini bize teslim edip parasini alacak. Torbali ovasindaki çiftçimize destek olmak istiyoruz”  dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web