REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Avrupa’nin domatesini Yazibasi’da kurutuyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Avrupa’nin domatesini Yazibasi’da kurutuyor
230 Görüntüleme
22 Temmuz 2010 - 21:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AVRUPA’DA yaygin olan fakat Tür-kiye’de pek bilinmeyen kurutulmus domates Torbali’da üretilmeye ve dün-yaya ihraç edilmeye baslandi. Çigli organize sanayisinde 5 yildir faaliyet gösteren Seven Gida 1 aydir Yazibasi sanayi bölgesinde faliyet gösteriyor. Torbali’nin domates cenneti oldugunu, is adamlarini yatirima zorladigini dile getiren fabrika sahibi Levent Tansu: “Biz de fazla bilinmeyen ama diger dünya ülkeleri tarafindan çok tutulan kurutulmus domates iyi bir ihraç ürü-nü olmaya basladi. Torbali’da 300 dönümlük arazide kurutulmus domates üretiyoruz. Uretimimizin çogunlugunu Avrupali müsterilerimize gönderiyo-ruz” dedi. Manisa Bergama bölgelerin-den de ürün aldiklarini dile getiren Tansu, “Torbali’nin iklimi kurutma açisindan ve domates kalitesi olarak gayet uygun. Torbali nadir bulunan topragi verimli olan  bölgelerden. Do-mates üretiminin fazla olmasi beni yatirima zorladi” dedi.

KURUTUP AVRUPAYA SATIYOR

TURKIYE’NIN en büyük kurutulmus domates üretme tesislerine sahip ol-duklarini dile getiren Seven Gida fabrika müdürü Ömer Öztemel: “300 dönümlük bir arazide domatesleri kurutuyoruz. Yaklasik 4 veya 5 gün günesin altinda kuruyan domatesleri toplatip tesislerimizde ambalajliyoruz. Domateslerin yetistigi ve kuruyabile-cegi yaklasik 3 aylik süreçte, 10 bin ton kurutulmus domates üretiyoruz. Daha sonra bunlar paketlenip soguk havada beklemeye aliniyor ve stokla-niyor. Uretim olmayan diger tüm ay-larda yurtdisinda Amerika, Italya, Hol-landa, Belçika gibi bir çok Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor” dedi. Türki-ye’de kurutulmus domates pazarinin büyük bir bölümüne sahip olduklarini dile getiren Öztemel “pazarin büyük bir çogunlugunu elimizde bulunduru-yoruz. Bu yörede çiftçiye en büyük destegi biz veriyoruz. Bizim en büyük farkimiz çifçtiye parasini pesin ödüyo-ruz. Tarlasinda 40 derece sicakligin altinda emek edip yetistirdigi domate-sin karsiligini aninda ödüyoruz. Tarlasindan nakliye araçlarimizla da getiriyoruz. Mahsulünü degerlendir-mek isteyen eskiden baska firmalarla sorun yasayan herkesi fabrikamiza bekliyoruz” dedi.

MUHENDIS DESTEGI VERIYORUZ

FABRIKA bünyesinde 2 gida mühen-disi ve 1 ziraat mühendisi bulundur-duklarini dile getiren Seven Gida fab-rika sahibi Levent Tansu: “Çiftçileri-mizin tarlasinda mahsülünde bir so-runla karsilastigi zaman bize basvura-bilirler. Ucretsiz olarak ziraat mühen-disimiz ve gida mühendislerimizle yardimci oluyoruz” dedi.  Çiftçiye pesin para ödediklerinin altini çizen Tansu: “Çiftçi yetistirdigi domatesi tarlasinda kurumadan önce bir an önce satmak istiyor. Ancak ürünleri verdigi yerlerden para alamamasi nedeniyle tedirginlik yasiyor. Çiftçilerimiz bu korkuyu yasamak istemiyorsa, doma-teslerini kurutmaya versin. Torbali’da yetisen domateslerin yüzde 95’ini biz topluyor ve kurutuyoruz. Çiftçimiz de ödeme konusunda hiçbir sikinti yasa-miyor. Torbali’da mal bitene kadar pi-yasadan çekilmiyoruz. Yurtdisi paza-rimiz her geçen gün daha da genis-liyor, buna bagli orantili olarak da domates üretimine çiftçilerin tesvik edilmesi gerekiyor. Ektigi ürünün ali-cisi hazir olacak ve yetistigi gibi do-mateslerini bize teslim edip parasini alacak. Torbali ovasindaki çiftçimize destek olmak istiyoruz”  dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web