Büyük Torbalı

Avukat bayanlarin öncüsü oldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Avukat bayanlarin öncüsü oldu
358 Görüntüleme
06 Nisan 2010 - 22:16
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ilçenin ilk serbest avukati olan Beyhan Sayir meslekte 30 yilini doldurdu. Meslekteki tecrübesi ile avukatlarin ‘Beyhan Ablasi’ olan Sayir ile Avukat Günü’nde meslegini konustuk

30 yildir Torbali’da serbest avukatlik yapan Beyhan Sa-yir, ilçenin ilk serbest bayan avukati. Bugün ilçede 50’nin üzerinde avukat oldugunu belirten Sayir, bu avukatlarin yarisindan fazlasinin bayan oldugunu söyledi. Mesleki zorluklari olmasina ragmen bayan olmasi nedeniyle hiçbir zorlukla karsilasmayan Sayir, avukatligin dayanismasi en yüksek olan meslek grubu ol-dugunu söyledi. Torbalililarin sorunlarini hukuka tasima ve bu anlamda avukatlardan fay-dalanma konusunda oldukça bilinçli olduguna deginen Sa-yir, adliyelerdeki is yogunlu-gu nedeniyle davalarin geç sonuçlanmasinin insanlarin hukuka basvurma istegini kir-digini söyledi.

TORBALI’DAKI ILK BAYAN AVUKAT
ÖGRETMEN olan babasinin görevi nedeniyle ilçeye gel-mesinin ardindan ailesi bura-ya yerlesen Sayir, 60 yildir Torbali’da yasiyor. 1978 yilin-da Istanbul Universitesi Hu-kuk Fakültesini bitiren Sayir, 1979 yilinda stajini tamamla-masinin ardindan ilçede ser-best avukat olarak görev yap-maya baslamis. Göreve ilk basladigi yillarda Torbali’da kendisinden baska serbest avukatlik yapan bayan avuka-tin olmadigini belirten Sayir “Bugün ilçede 50’nin üzerinde avukat var. Bu avukatlarin yarisindan fazlasi da bayan. Avukatlik günümüzde gerek bayanlar gerekse erkekler tarafindan en fazla tercih edi-len mesleklerden bir tanesi. Hukuk fakültesinin bitirilme-sinin ardindan 1 yillik zorunlu stajini tamamlamak yeterliydi. Fakat artik bu stajin ardindan tekrar bir sinava tabi tutuluyo-rlar” dedi.

AVUKAT HIZMETI
TORBALI’NIN hizla artan nüfusuna hakim olmanin ol-dukça zor oldugunu belirterek ilçe halkinin avukatlardan ya-rarlanma konusunda bilinçli oldugunu söyleyen Sayir “Torbali avukati iyi kullanan bir ilçe. Sorunlarini adliyeye getirme görgüsüne sahipler. Bunu yaparken de avukat hiz-metinden en iyi sekilde yarar-laniyorlar. Bu sekilde sorunla-rini çikmaza sokmuyorlar. Fa-kat adliyedeki is yükünün agirligi ve bu nedenle de da-valarin sürelerinin uzamasi nedeniyle kisilerin beklentile-rine çabuk cevap alamamalari bu isteklerini kiriyor” dedi.

AVUKATLAR UCRETINI ALAMIYOR
OLAYLARA karsi durus, bil-gi ve kendini gelistirme saye-sinde meslekte hiçbir zorlukla karsilasilmadigini ve bayan olmasinin herhangi bir sorun yaratmadigini söyleyen Sayir “Ulke genelinde oldugu gibi avukatlarin sikintilari da ayni. Davalar sürekli artiyor fakat bu is ücretinin arttigi anlami-na gelmiyor. Icra daireleri dosyalarla dolu. Avukatlar ücretlerini alamadiklari için dava açmak zorunda kaliyor-lar. Insanlar avukat ücretini ödemekte zorlaniyor. Insanlar sorunlari çözülene kadar avukatlarina çok fazla önem veriyor. Hatta yeri geldiginde hukuk disi olaylarda avukatla-rina danisiyorlar. Avukatlikta insan iliskileri de çok önemli. Ayrica hukuk aceleye gelmez. Önce sabirla müvekkili dinle-meli sonra arastirma yapmali ve en sonunda da hukuk ya da ceza usulu çerçevesinde yar-giya tasimalisiniz. Davanin neticesini almak da insana çok büyük bir haz veriyor” dedi.

YURUTMENIN BASKISI KALKMALI
ULKENIN bagimsizliginin yarginin bagimsizligi ve üs-tünlügüne bagli oldugunu vurgulayan Sayir “Adalet tat-min edilmesi gereken bir duygudur. Toplumun refahi için hukukun üstünlügü yer-lestirilmeli ve devam ettiril-melidir. Bir ülkedeki en büyük tehlike insanlarin yargiya olan inançlarini kaybetmesi-dir. Aslolan adaletin bagim-sizligi ve tarafsiz yargiçlar eliyle uygulanmasidir. Yargi ve Yüksek Hakimler ve Sav-cilar Kurulu üzerindeki yürüt-menin baskisi kaldirilmalidir” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web