Büyük Torbalı

Ayrancilar isyan etti!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ayrancilar isyan etti!
303 Görüntüleme
22 Nisan 2010 - 21:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

3 yil öncesine kadar yüzde 114.9 büyüme hizi ile Türkiye rekoru kiran Ayrancilar, mahalleye dönüsünce tam manasi ile hayat durdu. Eski cazibesini kaybeden mahallede ‘Ilçe olmak istiyoruz’ sesleri yükselmeye basladi

TORBALI’DA, 2 bin 500 nü-fuslu bir köyken referandumla belde yapilan, 30 bin nüfusa u-lastiginda mahalleye dönüstürülen Ayrancilar’da hayat dur-du. Çok sayida bankasi, okulu, potansiyel egitim kurumu alan-lari bulunan, 270’i askin sanayi tesisinin faaliyet gösterdigi Ayrancilar, mahalleye dönüsünce cazibesini de kaybetti, emlak satislari durma noktasina geldi. Eski Belediye Baskani Ahmet Özkan önderliginde toplanan vatandaslar, milletvekillerine ve Izmir valiligine basvurarak, Izmir’in dokuz ilçesinden daha büyük olan Ayrancilar’in ilçe yapilmasini istedi.
Torbali’ya bagli Ayrancilar kö-yü, 1991’de belde oldu. Izmir’e 30, Torbali merkezine 15 kilometre mesafede, Izmir-Aydin karayolu üzerinde bulunan Ay-rancilar, 2007 yili resmi ra-kamlarina göre Türkiye genelinde yüzde 114.9’luk artis hiziyla nüfusu en hizli yükselen yerlesim oldu.  2000’de 7.719 olan nüfus 2007’de 16.588’e ulasti. Dört ilkögretim okulu, çok programli lisesi, dört banka subesi, iki saglik ocagi, bir özel poliklinigi bulunan, 270 fabrikaya evsahipligi ya-pan Ayrancilar, 29 Mart yerel seçiminden sonra belediye statüsünü kaybetti, mahalle oldu.

CAZIBESINI KAYBETTI

YATIRICIMLAR için cazip ol-maktan çikan bölgede konut, dükkan, arsa satislari durdu. Sorumluluk sahasi genisleyen Torbali Belediyesi’nden yeterli hizmeti alamadiklarini savunan vatandaslardan “Ilçe olmak is-tiyoruz” sesleri yükselmeye basladi. Ayrancilar’da 15 yil boyunca belediye baskanligi yapan Ahmet Özkan, 85 bin kisilik içme suyu ve kanalizas-yon projeleri yillar önce hayata geçirilen, TEDAS’in da yeni elektrik sebekesini bu nüfusa göre planladigi Ayrancilar’in ilçe olmayi beklerken, mahal-leye dönüstürüldügünü söyle-di. Özkan, belediye statüsü kaldirilan 7260 nüfuslu Yazi-basi ve 4932 nüfuslu Pancar ile birlikte nüfusu 50 bine ulasan, civarindaki Yesilköy, Demirci-köy, Karaagaç, Yogurtçular köyleri de eklendiginde, bir il-çe nüfusuna yaklasan Ayranci-lar’in ilçe olmayi hakettigini savundu.

ALT YAPI HAZIR

TORBALI Ilçesine bagli Ay-rancilar Beldesi 1991 yilinda belde oldu. Konum itibari ile Izmir’e 30 km Torbali Merke-zine 15 km mesafede olan mahalle, Izmir Aydin karayolu üzerinde bulunuyor. Nüfusu 2007 yili Resmi rakamlarina göre Türkiye genelinde %114.9 ile en çok artan yer olan Ayrancilar’in, 2000 yilin-da 7.719 olan nüfusu 2007 yi-linda 16.588’e ulasti. Mahalle, ayrica sehir plani ve imar plani açisindan saglikli bir plana sahip. Çevre Bakanliginin yap-mis oldugu 1/100.000 ölçekli imar planinda ve Izmir Büyü-ksehir Belediyesinin yapmis oldugu 1/25.000 ölçekli nazim imar plâninda Ayrancilar ve çevresi nüfusa dayali yerlesim ve gelisime açik yer olarak plânlandi. 1996 yillarinda Iller Bankasi tarafindan yaptirilmis 85.000 kisilik içme suyu proje-si ve kanalizasyon projesi ger-çeklesti. Bunun yaninda TE-DAS tarafindan yeni elektrik sebeke insaati bu nüfusa hiz-met verecek sekilde yapilmaya baslandi. Imar plani alt yapi-sinda tüm resmi kurum ve ku-ruluslarin hizmet verecegi alanlar ayrildi. Mahallede hala hizmet veren iki saglik ocagi ve bir özel poliklinik mevcut olup saglik grup baskanliginca 3. ve 4. Hizmet ünitesi açilma çalismalari devam ediyor. Ci-var köylerin saglik hizmetleri de bu mahalleden karsilaniyor. Ayrancilar’da 4 ilkögretim oku-lu ile çevre köy ve ilçelere hizmet veren bir adet Çok Programli Lise bulunuyor. Ayrica ihtiyaç halinde yeni okul yapilabilecek uygulama-lari yapilmis 8 adet kamulas-tirma sorunu olmayan okul ye-rinde imar plâni mevcut. Çevre belde ve köylerin Pazar ve alisveris ihtiyaçlar da bu ma-halleden beldemizden karsilaniyor.

KÖYDEN FARKIMIZ KALMADI

NUFUSU 30 bine ulasan bir beldenin kapisina kilit vurulmasinin insan haklarina aykiri oldugunu söyleyen Ahmet Özkan, “Seferihisar, Bayindir, Güzelbahçe, Karaburun, Kinik, Beydag, Kiraz, Dikili, Foça ilçelerinden dahi büyük bir beldeydik. Ayrica Anadolu’daki ilçelerin yüzde 60’indan daha büyügüz. Bu durum TUIK ve-rilerinden anlasilmaktadir. Imar planinda sekiz adet, kamulastirma sorunu olmayan okul yerimiz hazirdi. Çevre belde ve köyler, pazar ve alis veris ihtiyaçlarini buradan kar-siliyordu.  Torbali ve Gaziemir arasinda olan bu bölge yatirim-cilar için cazipti. Fakat mahal-leye dönüstügümüz için gelisim durdu. Biz bir kapi numa-rasi almak için bile Torbali’ya gidiyoruz. Köyden farkimiz kalmadi. Belediyeden çöp hiz-meti disinda hiçbir hizmet alamiyoruz. Kimse burada ev almak, konut yapmak, isyeri açmak istemiyor. Mahalle oldugumuz için tüm güvenligi-miz 9 personelden olusan Kapikaya Jandarma Komutanligi’na ait” dedi.
Ilçe olma taleplerini AK Parti Izmir milletvekillerine iletti-gini, Izmir Valiligi’ne de Ay-rancilar’in sahip oldugu potan-siyeli anlatan dilekçeler yazdi-gini söyleyen Ahmet Özkan, “Bir ilçede bulunmasi gereken tüm imkanlara sahibiz” dedi.

TEK: MAGDURUZ

VATANDASIN belediye’nin kapanmasindan dolayi hiçbir resmi islemini gördüremedig-ini söyleyen AK Partili Bele-diye Meclis Uyesi Ibrahim Tek, “Insanlar 1 liralik resmi islem için 3 lira yol ücreti ödeyip Torbali’nin merkezine gitmek zorunda kaliyor. Her açidan magduruz. Beldenin kapanmasinin ardindan tek özel saglik merkezi kapandi. Mesai saati disinda ve hafta sonlari bir igne vurulmak için bile insanlar Gaziemir’e gitmek zorunda kaliyor” diyerek dert yandi.
Belediyenin kapanmasi ile birlikte islerin yüzde 50 ora-ninda düstügünü söyleyen kahvehane isletmecisi Sait Alabey, “Eskiden mahallede bir hareketlilik vardi. Beldeden ev almak isteyenler, isyeri ki-ralamak isteyenler, yatirim yapmak isteyenler oluyordu. Ama simdi tam tersi. Bu dur-gunluk islerimize de yansidi”

IZMIR Valiligi’nden yapilan açikla-mada, Büyüksehir Yasasi’nin, Ayran-ilar’in ilçe olmasina engel olustur-madigi, valilik oluru, il genel meclisi onayi, Içisleri Bakanligi ve Bakanlar Kurulu karari alinmasi halinde Ayr-ancilar’in ilçe olabilecegi belirtildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web