Büyük Torbalı

Ayrancilar Izmir’i sulamaya basliyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ayrancilar Izmir’i sulamaya basliyor
345 Görüntüleme
31 Ocak 2010 - 22:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1 aydir devam eden çalismalar tüm hiziyla devam ediyor. Ayrancilar’dan Görece Aritma Tesisi’ne boru hatti dösenerek, kaynak sulari tüm Izmir tarafindan kullanilacak.

AYRANCILAR Mahallesi’nin suyu, Büyüksehir Belediyesi tarafindan gerçeklestirilen projeyle birlikte tüm Izmir, tarafindan kullanilacak. Bü-yüksehir Belediyesi, kis aylarinda bosa akan dere ve kaynak sularini Tahtali Baraji’na aktarmak için çalis-ma baslatti. Büyüksehir Belediye-si’nin hazirladigi proje kapsaminda, ilk etapta Ayrancilar Bölgesi’nde yaz aylarinda tarimsal sulamada kulla-nilan ve kis aylarinda bosa akan kaynak sulariyla Menderes Bölge-si’ndeki kuyularin suyu, Tahtali Ba-raji’na aktarilacak.

PROJE ÇALISMALARI DEVAM EDIYOR
2006-2008 yillari arasinda tüm Türkiye’de oldugu gibi Izmir ve il-çede de büyük bir kuraklik yasan-misti. Özellikle yagmurlarin yagma-masi nedeniyle barajlardaki su re-zervi seviyesi düsük seviyelerdeydi. Bu durum Izmir’de neredeyse kaosa yol açacakti. Bir daha böyle bir so-run yasanmamasi için harekete ge-çen Izmir Büyüksehir Belediyesi, Tahtali Baraji’nin su rezervini yük-seltmeyi hedefleyen bir proje ha-zirladi.

8,5 KILOMETRELIK BORU HATTI DÖSENECEK
PROJENIN ilk etabinda yer alan 8.5 kilometrelik hattin yapimi için IZSU Genel Müdürlügü ihale hazir-liklarini geçtigimiz haftalarda ta-mamladi ve üstlenici firma çalisma-lara hemen basladi. Ayrancilar Ma-hallesi’ndeki kaynak sudan, Kona Deresi’ne kadar boru hatti döseme çalismalari gerçeklestiriliyor. Kona deresi araciligiyla Tahtali Baraji’na aktarilan sularin 10.5 kilometrelik iletim hatti ve yapilacak pompa istasyonuyla dogrudan Görece Aritma Tesisi’ne iletilecek. Uygulanacak proje sayesinde, halen kente günlük ortalama 120 bin metreküp suyun verildigi Tahtali Baraji’na, 35 bin metreküp ilave su getirilecegi ve barajdan kente verilen suyun yüzde 30’u oraninda ek kaynak saglanacagi öngörülüyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web