Büyük Torbalı

Aziz Nesin’in hayatini degistirdik

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Aziz Nesin’in hayatini degistirdik
358 Görüntüleme
24 Mayıs 2010 - 22:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1928 Torbali depreminden sonra okulunda ‘en çok parayi ben verecegim’ diyerek yardim kampanyasina öncülük eden ünlü yazar Aziz Nesin’in para bulamayinca okuldan kaçtigi ortaya çikti. Böylece Aziz Nesin’in hayati degismis oldu.

TORBALI Belediyesi Kent Arsivi çalismalarini sürdüren yerel tarihçiler ilçenin tarihi ile ilgili farkli bir ayrintiya ulasti. Kent Arsivi Sorumlusu Yerel Tarihçi Yasin Kayis’in yaptigi arastir-malar sirasinda, 1990 yilinda Torbali Belediyesi’nin davetlisi olarak ilçeye gelen ve seminere katilan Aziz Nesin’in 1928 Torbali depreminde, okudugu Darüssafaka Lisesi’nde ilçe için yardim toplandigi sirada söz verdigi parayi getiremeyince okuldan kaçtigi ortaya çikti. Bu kaçis Nesin’in hayatinin dönüm noktasi olur ve Unlü Yazar Askeri Lise’ye kaydini yaptira-rak kendisine yazarlik kapisina açan sürecin içerisine girer. Nesin’in bu ilginç anisini bir kitabinda okurlari ile paylastigi ög-renildi. Yasin Kayis: “Torbali depremiyle ilgili arastirmalari-mizda ünlü sair, yazar Aziz Nesin’in hayatini anlattigi ‘Böyle gelmis böyle gitmez’ adli kita-binin 1. cildinde bu ilginç verilere ulastik” dedi.

ARASTIRMALAR
AZIZ NESIN’E DAYANDI

SON yüzyilin en büyük dep-remlerinden biri olan 1928 Tor-bali Depremi ile ilgili olarak geçtigimiz yil gazetemizde ilk kez yayinlanan fotograflarin ar-dindan bir baska ayrinti daha gün yüzüne çikti. Ilçemizde meydana gelen 9 siddetindeki deprem nedeniyle yaklasik 2000 ev yerle bir olmus, binler-ce ev zarar görmüstü. Bu dep-rem sonrasinda tüm Türkiye’de yardim kampanyasi baslatilmis-ti. Binlerce ton erzak ve yüzler-ce liralik para yardiminin yapil-digi gün yüzüne çikarilirken, Istanbul Sariyer’de bulunan Darüssafaka Yatili Lisesi’nde okuyan Aziz Nesin’inde dep-remle ilgili ilginç bir anisi oldugu kayitlarda yer aliyor.

PARASI YETMEYINCE OKULDAN KAÇTI

TORBALI depremiyle ilgili olarak arastirma yapan yerel tarihçiler Aziz Nesin’in hayatini anlattigi ‘Böyle gelmis böyle gitmez’ adli kitabinin 1. cil-dinde ilginç bilgilere ulasti. Kitabinda Torbali depreminden mizahi bir anlatimla bahseden Nesin, bu konuyla ilgili olarak basindan geçen bir olayi da hi-kayeye çevirdi. Depremin tüm Anadolu’da hissedildigini belir-ten Yasin Kayis: “Aziz Nesin ve sinif arkadaslari da yatakha-nede olduklari sirada bu depre-mi hissedince, yatakhane tamamen bosaltiliyor. Bu deprem sonrasinda Torbali için büyük bir kampanya baslatili-yor. Aziz Nesin ve sinif arka-daslari da bu kampanyaya katil-di. Nesin kampanya için sinifta ‘Kim ne kadar yarim yaparsa ben daha fazlasini yapacagim’ diyor. Ancak yardimlar yapil-digi sirada parayi veremeyince okuldan kaçti. Bu olay adeta Aziz Nesin’in hayatini degis-tirdi. Nesin daha sonra Askeri Lise’de egitimini sürdürdü” seklinde konusarak sözlerini tamamladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web