Büyük Torbalı

Bahara aldananlar Hastane’ye akin etti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bahara aldananlar Hastane’ye akin etti
193 Görüntüleme
23 Mart 2010 - 23:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Baharin gelmesi ile günes sicak yüzünü göstermeye basladi. Gece-gündüz arasinda sicaklik farki ve ani isi degisikleri vatandaslar yaniltiyor. Torbali Devlet Hastanesine
günde ortalama 1100-1200 hasta gelirken bu sayi 1859’a yükseldi

HAFTA basindan bu yana artan hava sicakliklari vatandaslarin sagliklarini olumsuz yönde etkiliyor. Mevsim geçisleri nedeniyle çesitli sikayetlerle hastaneye basvuranlarin sayisinda artis yasandi. Torbali Devlet Hastanesine günde ortalama 1100-1200 hasta gelirken bu sayi 1859’a yükseldi. Bu hafta basindan itibaren hasta sayisin-da artis yasanmasini beklediklerini dile getiren Saglik Grup Baskani Dr. Ismail Arslan, ani isi degisikliklerinin vücudun savunma mekanizmasini zayiflatarak soguk alginligi, nezle ve grip gibi solunum yolu enfeksiyon-larini arttirdigini belirterek kronik hastaligi olmalarin, çocuklarin ve yaslilarin bu dönemde çok dikkatli olmasi gerektigini söyledi.
Mevsim geçislerinde yasanan ani isi degisiklikleri vücudun savunma me-kanizmasini zayiflatarak soguk algin-ligi, nezle ve grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarini arttiriyor. Bogaz ag-risi, burun akintisi, öksürük sikâyeti ile hastanelere basvuranlarin sayisin-da artis yasaniyor. Saglikli kalmanin yolunun mevsime uygun davranma, dengeli beslenme ve dogru bir yasam tarzindan geçtigini belirten Arslan, vatandaslara dikkatli olmalari çagri-sinda bulundu.

YASLILAR VE ÇOCUKLAR RISK GRUBUNDA
SOGUK alginliginda halsizlik, tüm vücutta yaygin agri, üsüme-titreme, öksürük, burun akintisi, bunlarin ya-ninda çarpinti sikayetlerinin siklikla görüldügünü söyleyen Arslan “Özel-likle astim, kronik bronsit, hipertansi-yon, diyabet ve kalp yetmezligi gibi kronik hastaliklari olan hastalarin bu dönemlerde dikkatli olmasi gerekir. Ayni zamanda küçük çocuklar ve yaslilar da risk grubuna giriyor. Ani hava degisiklikleri astim hastalarinda ataklarin artmasina da sebep olabili-yor. Bu dönemlerde mevsime özel giyinilmesi, risk gruplarinda bulunan kisilerin bas ve boyun bölgelerini soguktan korumalari önerilmektedir” dedi.

BESLENME ÇOK ÖNEMLI
YORUCU islerden uzak durulmasi ve iyi dinlenilmesi gerektigine de deginen Arslan “Özellikle yetiskinler alti saat, çocuklar da yasina göre 8-10 saat uyumalidir. Bol su tüketilmeli, sigara ve alkolden uzak durulmalidir. Ayrica bol meyve-sebze tüketimi hastaliklardan koruyucu faktörlerden bir tanesidir. Özellikle C, B vitami-ninden, potasyum açisindan zengin gidalar, yesil sebze ve bol meyve tüketilmelidir. C vitamini yönünden zengin olan meyve ve sebzeler tüke-tilmelidir. Bunlar yeterli gelmiyorsa uzman tavsiyesi ile vitamin kullanil-malidir. Asiri yagli gidalardan kaçin-mali. Klimalardan uzak durmali. Eger bir enfeksiyon geçiriyorsaniz, dokto-runuzun verdigi antibiyotikleri dü-zenli ve en az 5 gün kullanin. Çünkü yetersiz kullanildiginda antibiyotikler bakterileri güçlendirerek salginlarin daha kolay olusmasini sagliyor. Güne taze meyve suyu ile baslayin. Bunun için yesil ve sari renkli meyveler ter-cih edilebilir. Gidalarimiz dogal ol-mali. Bogazinizda hassasiyet ya da öksürügünüz varsa bu içeceklere bi-raz bal koyabilirsiniz” dedi.

GIYSI SEÇIMI ÇOK ÖNEMLI
HAVALARIN aniden isinip sogudugu dönem-lerde duruma uygun giyim tarzinin hastalik-lardan korunmada önemli bir etken oldugu-nu belirterek giysi seçiminin kat kat olmasi ve bulunulan ortamin sicakligina bagli olarak çikarilip, giyilebilmesi gerektigini söyleyen Arslan “Özellikle açik havada çalisanlar en uygun kiyafetleri seçerek vücudun soguk-si-cak dengesini bozmamaya özen göstermeli. Yogun tempoda çalisanlar ise saglikli beslen-meye ekstra dikkat etmelidir. Gerekli besin takviyelerini kullanmali ve spor yapmaya özen göstermelidirler. Ani isi degisikliklerin-den etkilenen vücudumuzu sporla hastalikl-ara karsi mücadele edecek konuma getire-biliriz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web