Büyük Torbalı

Bal çok, alan yok

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bal çok, alan yok
313 Görüntüleme
08 Ocak 2010 - 23:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bal üreticileri Torbali Aricilar Kooperatifi’nin kapanmasi ile zor günler geçiriyor. Bal üreticileri bu yil verimin yüksek olmasina ragmen talebin düsük olmasindan yakiniyor

BAL, insanoglunun fay-dalandigi en eski gidalar-dan biridir. Binlerce yil-dan beri hem enerji sagla-yan degerli bir besin mad-desi olarak hem de bir çok hastaliklarda ilaç ni-yetine kullanilmaktadir. Dagtekke Köyünde yaklasik 30 yildir aricilik yapan Ferhat Akarsu, bu yil arilardan elde edilen verimin yüksek olmasina ragmen talebin çok düsük oldugunu söyledi.
Akarsu “Aricilik benim baba meslegim. Yaklasik 30 yildir bu isi yapiyo-rum. Bu is sevgi ve emek ister. Severek yaptiginiz zaman daha fazla verim alabilirsiniz. Kovanlar katli oldugu taktirde bir kovandan yilda 1 teneke bal alinir. Tek katli kovan-larda ise yilda 2-3 kovan-dan bir teneke bal elde e-dilir. Önceden Aricilar Kooperatifi vardi. Bu ko-operatifler artik kapandi. Dis pazar tamamen bitti. Sektörde imkânlar çok fakat degerlendirecek kimse yok” dedi.

SIFA DEPOSU
BALIN öncelikle dogal bir enerji kaynagi oldugu-nu belirterek bu nedenle saglikli insanlarin yanind-a, 1 yasindan büyük be-beklerin, yaslilarin, spor-cularin ve hastalarin özel-likle tüketmesi gereken bir besin maddesi oldugu-nu söyleyen Akarsu “Bal, istah artiricidir, vücuda enerji ve direnç kazandir-maktadir. Bal, besinlerin daha hizli sindirilmesine yardimci olmakta, sindi-rim sistemi enfeksiyonla-rinda, kabizligin gideril-mesinde, oniki parmak bagirsagi ülserlerinde ve karaciger rahatsizliklarin-da yaygin olarak kullanil-maktadir. Soguga ve so-guk alginligina karsi, agiz, bogaz, ve bronslar-daki rahatsizliklarda ve enfeksiyonlarinda dogal bir ilaç olarak kullanil-makta. Besleyici ve nem-lendirici özelligi nedeniy-le birçok kozmetik ürün-lerinde de kullanilan bal, cildi besler, nemlendirir ve yumusatir. Ayrica en-feksiyonlari önlemekte, doku olusmasini hizlan-dirmakta, yara ve yanik izlerini azaltmaktadir. Ya-ralarin iyilesmesini hiz-landirir. Bal, sinirleri ya-tistirir ve rahatlatir. Kalp çarpintisi ve yüksek tansi-yona karsi faydalidir. Ka-ni temizler, kan dolasimi-ni düzenler. Kan yapici özelligi vardir. Damar sertligine karsi faydalidir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web