Büyük Torbalı

Bas agrisini klarnet çalarak geçiriyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bas agrisini klarnet çalarak geçiriyor
416 Görüntüleme
22 Kasım 2010 - 22:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

13 yasindan bu yana klarnet çalan ve Torbali’da çesitli etkinliklerde sahne alan Hikmet Bergamali, her bas agrisi çektiginde, klarnet çalarak bas agrisini geçirdigini iddia etti

TURKIYE’NIN en popüler klarnetçisi olan Hüsnü Senlendirici’nin dayisi Hikmet Bergamali’da tipki yegeni gibi klarnetçi. 13 yasindan bu yana klarnet çalan Bergamali, bu meslegi ailecek icra ettiklerini belirtti. Klarnetin kendisi için bir yasam biçimi oldugunu söyleyen Bergamali, bu müzik aletine her üflemesinde içindeki duyguyu disa vurdugunu ifade etti. Deneyimli müzik adami her bas agrisi çektiginde, klarnet çalarak bas agrisini geçirdigini iddia etti. 27 yillik müzisyen Bergamali, Torbali’da çalisilacak mekân olmadigini söyledi. Kusadasi Belediyesi Fen Isleri’nde görevli olan Hikmet Bergamali, bölgedeki eglence mekanlarinda sahne alirken, çesitli organizasyonlara da katiliyor.

MUZIK RUHUMUZA ISLEMIS

TORBALI’DA gerçeklestirilen açilis, dügün, kokteyl ve eglence gecelerinin vazgeçilmez isimle-rinden biridir, Hikmet Bergamali. Çaldigi klarnetle dinleyenleri mest eden Bergamali, Torbali-daki potansiyelin iyi degerlendi-rilmesi gerektigini açikladi. Klar-net çalmayi daha 13 yasindayken ögrendigini ifade eden Bergamali: “Bizde herkes klarnet çalar. Ba-bam Hüseyin Bergamali, amcam Ismail Bergamali, yegenim Hüs-nü Senlendirici. Ben klarnet çal-mayi babam ve TRT sanatçisi olan amcamdan ögrendim. Büyük ustalardan egitim aldigim için alt yapimda çok iyidir. Biz atadan beri müzisyenlik yapiyoruz. Mü-zik adeta ruhumuza islemis” dedi.

O, AILEMIZDEN BIRI GIBI

27 yildir klarnet çalan Bergamali bir an olsun sikilmadigini söyledi. Klarnetin kendisi için bir yasam tarzi oldugunu belirten deneyimli müzisyen: “Onsuz bir hayat düsü-nemiyorum. Bu klarnet benim yasamimda oldukça önemli bir yere sahip. Aileden biri gibi. O kadar önemli ki her bas agrisi çektigimde klarnet çalmaya basliyorum. Bir süre sonra bas agrisindan eser yok. Dedim ya bu müzik ruhumu-za islemis diye. Hastaligimizi bile müzikle yeniyoruz” diye konustu.

HUSNU’NUN EKSIKLERINI SÖYLUYORUM

YEGENI Hüsnü Senlendirici’nin Türkiye çapinda ünlü bir klarnetçi olmasinin kendisi için gurur kay-nagi oldugunu söyleyen Hikmet Bergamali: “Onunla gurur duyuyorum. O ailemizin medari iftihari. Sürekli olarak kendisiyle görü-süyorum. Bir dayisi olarak da her görüsmemizde varsa eksikleri ona anlatiyorum. Zaten müzik dört dörtlük yapilmaz. Çünkü hiçbir müzisyen ‘Ben çok iyiyim’ demez. Bunu dedigi gün is onun için bitmistir” seklinde konustu.

BELEDIYE GENÇLERE SAHIP ÇIKMALI

KUSADASI Belediyesi’nin müzik organizasyonlarinin sorumlularindan olan Bergamali, Torbali Belediyesi’nin müzige ve genç müzisyenlere daha fazla önem vermesi gerektigini belirtti. Ilçede çok yetenekli gençlerin bulundugunu dile getiren Bergamali: “Gençlere sahip çikilmali. Onlara Türk Sanat Musikisi alaninda egitim verilmeli. Ilçedeki Türk Sanat Müzigi Dernegi’nin faaliyetleri çok güzel ama biraz daha ilçe gençlerine ve müzisyenlerine agirlik verilmeli. O zaman ilçede önemli isimler çikabilir” diye konustu.

GIDILECEK MEKAN KALMADI

TORBALI’DA bir zamanlar gece hayatinin çok üst düzeyde oldugunu belirten klarnet ustasi Bergamali: “Bakraç, Kule Garden gibi önemli eglence mekânlari vardi. Bu mekânlar sayesinde ilçe disindan birçok kisi buraya âdeta akin ederdi. Ama bu isletmeler iyi yönetilemedigi için kapatildi. Suanda ilçede çalisilabilecek mekân yok denecek kadar az. Sanatin icra edilebilecegi yer yok. Torbali’da gidilebilecek tek mekân var, o da Hangar Restaurant. Genis ve eglence için uygun bir mekân” seklinde konusarak söz-lerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web