REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Basbakan’in evi bulundu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Basbakan’in evi bulundu
603 Görüntüleme
28 Nisan 2010 - 21:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Osmanli hayrani oldugu için 1850 yilinda Abdülmecit tarafindan 38.500 dönümlük arsa hediye edilen Fransa Basbakani
Alphonse de Lamartine’nin Ahmetli’de bir çiftligi oldugu tespit edildi. Fransiz ve Türk ekipler kazi baslamasi baslatacak

TARIHI geçmisi 2000 yil öncesine dayanan ve birçok tarihi kalintiya ev sahipligi yapan Torbali’da önemli bir tarihi ize daha rastlandi. Tire Belediyesi ve Fransa’nin Macon Belediyesi’nin ger-çeklestirmis oldugu ortak çalisma sonrasinda Fransa’-nin eski Basbakanlarindan, sair ve yazar Alphonse de Lamartine’nin bir dönem Ahmetli Köyü’nde yasadigi belirlendi. Lamartine’ye, dönemin Osmanli Sultani Abdülmecit tarafindan Ah-metli-Tire bölgesi arasinda bulunan Burgaz Ovasi’ndan toplam 38.500 dönümlük bir arsa hediye ettigini tespit eden yetkililer, bu çiftlik için kazi çalismalari yapmaya hazirlaniyor.

KAZI ÇALISMASI YAPILACAK

AHMETLI Köyü son hafta-larda oldukça hareketli gün-ler geçiriyor. Tire Belediyesi ve kardes Fransiz kent Ma-con Belediyesinin baslattigi projenin ucu Torbali’ya ka-dar dayandi. Arastirma kap-saminda Macon’da dünyaya gelen ve bir dönem Fransa Basbakanligi yapan Alphon-se de Lamartine’nin 1850’li yillarda Ahmetli Köyü’nde bir çiftlikte yasadigi tespit edildi. Türk ve Fransiz ekip-lerin önümüzdeki haftalarda Ahmetli’ye gelerek  Fransiz devlet adami ve sairin çiftlik evi için kazi çalismalari yap-masi bekleniyor. Dün Torba-li’ya gelen Tire Belediyesi yetkililerinden Burhan Zihni Sanus ve Ahmetli Köyü muhtari Ahmet Kiliç, çiftlik evinin bulundugu tepede incelemelerde bulundu. Böl-geden fotograflar çeken Bur-han Sanus, “Lamartine, yaz-digi kitapta Burgaz Ova-si’nda bulunan, Izmir, Mani-sa, Torbali ve Tire’nin tama-mina hakim olan bir bölgede yasadigini yaziyor. Buradan yola çikarak yaptigimiz incelemeler sonunda bu terime en uygun yerin Ahmetli Köyü’ndeki bu tepe oldugunu tespit ettik” diye konustu. Muhtar Ahmet Kiliç, bu ça-lismanin kendilerini çok he-yecanlandirdigini söyleye-rek, “Bu yapinin gün yüzüne çikmasiyla köyümüz kalki-nacaktir” dedi.

SULTAN 8 ÇIFTLIK HEDIYE ETTI

1790 yilinda Fransa’nin Macon kentinde dünyaya ge-len Alphonse, tam bir Os-manli hayraniydi. 1848 yi-linda Fransa Basbakanligi görevini yürüten Lamartine ayni zamanda sair ve yazar-di. Siyaset hayatindan uzak-lastiktan sonra kendisine jest olarak Istanbul’a davet edil-di. Osmanli sultani Abdül-mecit ve Sadrazam Resit Pasa tarafindan agirlanan Alphonse’ye Ahmetli-Tire bölgesindeki Burgaz Ova-si’nda 38.500 dönümlük 8 çiftlik 25 yilligina kiralik olarak hediye edildi. Fransiz devlet adami ve sairin burada yetistirdigi üzümlerle sarap üretmesi istendi. Ailesi ve adamlarindan olusan 150 kisilik bir ekiple Ahmetli’de bulunan Yakup Pasa Konagi’na yerlesti. Yerlestikten 2 yil sonra esini ve kisa bir süre içinde de kizini kaybedince buradan ayrilip tekrar Fransa’ya yerlesti. Osmanli Imparatorlugu, Lamartine’ye ölünceye kadar maas bag-ladi. Lamartine 1869’da hayatini kaybetti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web