Büyük Torbalı

Basbakan’in Nazim’dan söz etmesi bir devrimdir

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Basbakan’in Nazim’dan söz etmesi bir devrimdir
188 Görüntüleme
03 Haziran 2010 - 22:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Nazim Hikmet okudugu için coplanan kisilerden olan Av. Yurdakul, ölüm yildönümünde ünlü sairi andi ve önemli tespitlerde bulundu

TURKIYE’NIN yetistirdigi önemli sairlerden biri olan Nazim Hikmet, Moskova’da Novodeviçye mezarliginda bulunan kabri basinda ölümün 47. yil dönümünde dün anildi. Adi, son dönemde AK Par-ti’nin ‘Açilim’ çalismalari kap-saminda gündeme gelen ve Sovyetler Birligine gitmesinin ardindan vatandasliktan çika-rilan Nazim Hikmet, geçen yil yeniden Türkiye vatan-dasligina alinmisti. Bir dönem kitaplari yasakli listesinde olan, siirleri her ortamda o-kunmayan Nazim Hikmet’e simdilerde iade-i itibar yapil-masi kimileri tarafindan ‘iyi bir adim’ kimileri tarafindan ise ‘ geç kalinmis popülist girisimler’ olarak nitelen-diriliyor. Biz de büyük sairi ölümün 47. yildönümünde onun siirleri ile büyümüs, kitaplarini okudugu için polisten çok cop yemis, solcu kisiligi ile ön plana çikan ÖDP Eski Ilçe Baskani avukat Sabri Yurdakul ile görüstük. “Nazim’in rahatça aniliyor ol-masi benim gözümde müthis bir olay.. Basbakan’in Nazim Hikmet’e vatandaslik iade etmesi ve ondan saygiyla söz etmesi ciddi bir devrimdir” diyen Sabri Yurdakul, Türki-ye’nin ciddi bir dönüsüm ya-sadigini söyledi.

SIIRLERIYLE  YETISTIK

ÖZLELIKLE gençlik dönem-lerinde Nazim Hikmet’in b-ütün siirlerini ezbere bildigini, tüm kitaplarini satin aldigini söyleyen Sabri Yurdakul, o yillarda bunu yaptigi için bü-yük sikintilar çektigini söyle-di. Yurdakul, “Nazim dünya adamiydi. Birçok ayricalik kisi gibi yasarken kiymeti bilinmedi. Halka uzakti belki ama siirlerinde, kitaplarinda halklarin kardesliginden, özgürlükten, vatan sevgisin-den, memleket sevgisini sa-tirlarindan eksik etmeyen bir kisinin halktan kopuk olmasi mümkün mü? Nazim gibi ayricalikli kisilerden halkin arasinda dolasmasini, normal olmasini bekleyemeyiz zaten” seklinde konustu.

NAZIM’I KONUSAMAZDIK BILE

ARKADASLARI ile birlikte güvenli olarak gördükleri me-kânlarda görüsüp Nazim Hik-met siirlerini gizlice okuduk-larini, onun fikrilerini tartis-tiklarini söyleyen Yurdakul, “Nazim’i konusacagimiz za-man çok özen gösterirdik. Herkesle konusamazdik. Gü-venli kisilerle konusmak zo-rundaydik. Çünkü ortaya çik-tiginda çok cop yerdik. Ama simdi anma törenleri yapili-yor, devlet nezdinde anma girisimleri oluyor. Memleke-tin her kösesinde Nazim sii-rleri okunuyor. Bu ne güzel bir tablo” dedi.

BASBAKAN’IN NAZIM AÇILIMI MUTHISTI

ÖZELLIKLE Basbakan Re-cep Tayyip Erdogan’in Nazim Hikmet’e yönelik verdigi me-sajlari çok önemsedigini söy-leyen Yurdakul, “Ben veya bir baskasi ferdi olarak Nazim’in degerinden söz edersek bu çok fazla bir sey ifade etmez. Ama Basbakan çikip açik bir sekilde Nazim’dan söz ettigin-de toplum uyanir. Bu yaklasi-ma kimileri açilim diyor ama benim gözümde bu devrimdir. Toplumu yöneten kisilerin verdigi mesajlar her zaman daha etkili olur. Bazi arkadas-larimiz bu girisimleri sembo-lik buluyor ama ben önemsi-yorum. Çünkü vatandaslik vermek, mezar getirmek sade-ce somut bir sey degildir. Et-kileri topluma yansir. Sosyal, kültürel katkisi olur. Ön yargilar kirilir” dedi.

SAG-SOL KAVGASI BITTI

ARTIK sag ve sol görüsler arasinda ciddi uçurumlar kal-madigini söyleyen Avukat Yurdakul, “Eskiden solcu ma-sasi, fasist masasi, muhafaza-kâr masasi gibi farkli ayrimlar vardi. Bir tarafta olan ötekine gözünü kulagini kapardi. Solcu olan ‘en iyisini ben bili-rim’ sagci olan, ‘en iyisini ben bilirim’ derdi. Ama simdi bu masalar arasinda baglanti kurulmaya baslandi. Zaten bu dönüsüm kaçinilmazdi. Refah Partisi’nden AKP’ye dönüsüm ile basladi bu degisim. Ama Sol’a baktigimizda örgütsel anlamda degisim ve gelisim açisindan basarisiz oldugunu görüyoruz. AKP’nin solu anlamaya baslamasinda, merkez solun iletisim kurma çabasi oldugunu da inkar edemeyiz” seklinde konustu.

NAZIM KIME OY VERIRDI?

TKP üyesi oldugu bilinen Nazim Hikmet’in partinin bugünkü çizgisini asla benimseyecegini ileri süren Yurdakul, “Nazim ne TKP’ye ne de AKP’ye oy verirdi. Onu CHP ile özdeslestirme çabalari bile tüylerimi diken diken etmeye yetiyor. Bence bugün yasasaydi ÖDP’ye oy verirdi. Hatta Ufuk Uras ile birlikte belki meclis siralarinda otururdu” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web