Büyük Torbalı

Belediye 10 bin kisi toplayacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Belediye 10 bin kisi toplayacak
218 Görüntüleme
03 Mayıs 2010 - 21:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçtigimiz yillarda yaklasik 5 bin kisinin katilimi ile gerçeklesen senliklerde bu yil hedef 10 bin kisilik dev bir sölen düzenlemek.

TURKIYE’NIN en yaygin kutlanan, eglenceler açisindan en zengin ba-har bayrami hidrellez bu hafta basli-yor. Torbali Belediyesi tarafindan geleneksel hale getirilen Hidirillez Senlikleri’nin bu yil besincisi düzen-lenecek. Geçtigimiz yillarda yakla-sik 5 bin kisinin katilimi ile gerçek-lesen senliklerde bu yil hedef 10 bin kisilik dev bir sölen düzenlemek. Uçurtma Senlikleri’nin ardindan Hidirillez Senligi’nin hazirliklarina baslayan Torbali Belediyesi bahara kusursuz bir organizasyon ile ‘merhaba’ demek istiyor.
Senlik, ikramlarla renklendirilecek
IKRAMLAR VE SINIRSIZ MUZIK

YARIN saat 20.30’da Muzaffer Ke-bapçigil Korulugu yaninda düzenle-necek Hidirillez Senlikleri’nde Iz-mirli Birol sahne olacak. Selçuk Dans Grubu’nun da sovlari ile renk katacagi gecede katilimcilara ma-cun, pamuk helva ve sambali ikram edilecek. Torbali Belediyesi’nden yapilan açiklamada geçtigimiz yillarda 5 bini asan katilim ora-ninda bu yil 10 bin kisinin hedeflen-digi belirtildi.
Torbali merkez, köyler ve civar beldelerden yogun katilimin oldugu senliklerde eglence tavan yapiyor.

ANADOLU’NUN NOEL BABASI

HALKBILIMIN efsanevi isimlerinden Pertev Naili Boratav’a göre, Hidrellez sözcügü iki ismin halk dilinde birlesmesinden olusuyor. Hizir adi, Arapça yesillik sözcügünden (hadr) kaynaklaniyor. Hadr ayni zamanda, Islam öncesinde doganin yeniden uyanisini simgeleyen bir tanri. Kuran’da Hizir’in Hz. Musa’ya kilavuzluk ettigi anlatiliyor. Geçtigi yerde kuru otlari yeserten, dokundugu kiside yesil iz bira-kan, bereket getiren Hizir’in, tipki Noel Baba gibi insanoglunu arzuladiklarina kavusturduguna inani-liyor. Bu nedenle hidrellez gecesi Hizir’a ulastirilmak istenen dilekler kagida yazilip suya atiliyor ya da bir gül agacinin altina gömülüyor. Bazi yörelerde su do-lu çömlege dilek simgeleri yerlestirilip, gülün altina birakiliyor. Çok çocuk sahibi olmak isteyen kizlar, derelerden tas topluyor. Bir rivayete göre Hizir ve Ilyas iki kardes. Birlikte ölümsüzlük suyunu bulunca Hizir karada basi sikisanlarin yardimina kosmakla, Ilyas ise denizde zor durumda kalanlara yardim etmekle görevlendiriliyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web