Büyük Torbalı

Belgesi olmayalar insaata giremeyecek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Belgesi olmayalar insaata giremeyecek
200 Görüntüleme
23 Aralık 2011 - 21:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ulkemizdeki yapilarin bozuklugu, son olarak Van depremi ile birlikte yine gündemdeki yerini aldi. 2012’de yürürlüge girecek olan yönetmelikle, insaat isçilerinin ustalik veya kalfalik belgesi almasi zorunlu hale getiriliyor

2012 yilindan itibaren yürürlüge girecek bir yönetmelikle, insaatlarda kalfalik veya ustalik belgesi olmayan isçiler çalistirilamayacak. Avrupa ülkelerinde 200 yildan bu yana uygulanan sistem, ülkemizde yeni yilla beraber kullanilmaya baslayacak. Ancak 2012 ile beraber belgesi olmayan isçilerin insaat alinmamasi gibi bir durum söz konusu degil. Daha önce ustalik veya kalfalik belgesi olmayan isçilere, 2015 yilina kadar geçici belgeler verilecek ve yönetmeligin getirdigi kurallar tam anlamiyla 2015 yilindan itibaren uygulama alani bulacak. 3 yil sürecek olan geçis dönemi süresince, Insaat Mühendisligi Odalari, açacaklari kurslarda basarili olan isçilere ustalik ve kalfalik belgelerini takdim edecekler. Bu sistemin ülkemizde gündeme gelip uygulamaya girmesi ise maalesef aci deprem tecrübelerinin sonrasinda oldu. Marmara depreminden ders almayan ülkemize Van depremi, unuttugu deprem gerçegini hatirlatti ve insaat isçilerinin belge ile çalistirilmasi düzenlemesi bu felaketten sonra hiz kazandi. Uygulama için çok geç kalinmis oldugunu belirten Insaat Mühendisleri Odasi Torbali Sorumlusu Kader Durmus: “Italya, Fransa gibi ülkelerde 200 yildir bu uygulama var. Ulkemizde yürürlüge yeni giriyor olmasi ve depremlerin ardindan akillarin basa gelmesi üzücü. Uygulama çok faydali olacak diye düsünüyorum” dedi.

3 YILLIK GEÇIS SURECI

INSAAT Mühendisleri Odasi, 2012de yürürlüge girecek yönetmelik öncesi, insaat isçilerine belge kazandirmak maksadiyla Ekim ayinda bir kurs açmisti. Yüzlerce insaat isçisinin bulundugu ilçede sadece 32 isçi bu kursa katilmis ve 26 isçi; kursu basariyla tamamlayarak belge alma hakkini kazanmisti. Ilçemizde bir sonraki kurs 2012’in ilk aylarinda açilacak. Belge zorunlulugu ile birlikte, insaatlardaki denetimlerin de artmasi bekleniyor. Yapi denetim firmalari ve belediyenin yapacagi denetlemeler sonucu belgesiz isçi çalistiran insaat firmalarina önce ihtar verilecek; sonraki ihlallerde ceza müteahhitlik belgesinin iptaline kadar varabilecek. Müteahhitlerle de ilgili bir düzenlemenin gündemde oldugunu belirten Insaat Mühendisi Kader Durmus, geçici belge konusuna da açiklik getirdi. Durmus: “Geçici belge almak isteyen isçiler, fotograflari, nüfus cüzdan suretleri ve çalistigi is yeri ile arasindaki bagi kanitlayacak olan belgeleri Çevre ve Sehircilik Bakanligi Il Müdürlügü’ne götürüp basvuruda bulunarak geçici belgelerini edinebilirler” dedi.

AVRUPA’DA 200 YILDIR UYGULANIYOR

INSAAT Mühendisleri Odasi Torbali Sorumlusu Kader Durmus, belgeli ve denetimli insaat devrinin baslangici için çok geç kalindigini söyledi. Durmus: “Maalesef depremlerden önce degil de sonra bu uygulama basladi. Hâlbuki hayatin her alaninda, insanlar çalismak için bir belge sertifika veya diplomaya sahip olmali. Berberlerin ustalik kalfalik belgesi var. Asçilarin belgesi var. Ama evlerimizi, yuvalarimizi yapan insaat isçileri için belgeye gerek yok. Ayni sey müteahhitlik için de geçerli. Avrupa’da 200 yildir bu sistem uygulaniyor. Bugün Venedik’deki, Paris’deki binalar hala ayaktaysa bunu saglayan yapi denetimi sistemidir” dedi.
ISÇILER KURSLARIN AÇILMASINI BEKLIYOR

BELGELI insaat döneminin en çok etkileyecegi isimler olan isçiler, durumun farkinda. Bir an önce kurs açilip belgelerini alarak, çalismaya devam edebilmeyi umuyorlar. Daha önce ustalik belgesine sahip olan insaat isçisi Cevdet Aslan, bu güne kadar insaatlarda çalisan isçilerin basinda bir ya da iki ustanin bulunmasinin yeterli görüldügünü, ancak artik durumun farkli olacagini kaydederken; uygulamanin oldukça faydali olacagini düsündügünü söyledi. Aslan: “Insaatlarin daha saglikli yapimi için isçilerin kalfalik ve ustalik belgesi almasi dogru bir uygulama. Insaat isçileri olarak durumun farkindayiz ve kurslar açildigi takdirde, belgesi olmayan arkadaslarimiz bu kurslara basvuru yaparak belgelerini edinecekler” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web