REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Beyaz altin çamura bulandi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Beyaz altin çamura bulandi
250 Görüntüleme
19 Ekim 2010 - 21:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Fiyatlar yönünden yüzü gülecek çiftçi, yagislarla birlikte pamukta olusabilecek kalite kaybi ve benek endisesi yasamaya basladi. Torbali ovasinda pamugun yüzde 40’i henüz toplanamadi

GEÇTIGIMIZ yil 25. 000 dönümlük bir alanda üretim yapilirken, bu yil 35.000 dö-nümlük bir alanda ekim gerçeklesti. Pamuktaki cazibe artisi sevindirirken, erken bas-layan yagislar üzdü.Torbali Ovasi’ndaki pamugun yüzde 60 civarinda toplandigi; geriye kalan %40 kisimda hasadin devam ettigi veya toplanmadigi ve yagislardan etkilendigi belirtiliyor. Lifleri yagmur suyu ile adeta akan pamuk adeta altin yilinda agliyor. Pamuk üreticisi yagislarla birlikte endise yasarken, diger taraftan zeytin veya meyve tarimi yapan üretici ise yagislara sevindi. Son dönemdeki yagislarin, zeytin ve meyve üreticiligi yapan üreticilerin bekledigi bir yagis oldugu belirtiliyor.

ZIRAAT ODASI: KALITE DUSTU

YAGISLARIN pamukta kaliteyi bir benek seviyesine geriletebilecegini belirten Torbali Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu, “Bu yil pamuktaki cazibe artisi hepimiz sevindirdi fakat erken bastiran yagislar üreticiyi magdur ediyor. Torbali Ovasinda, pamukta su anda kalite düsüsü yasaniyor. Renk ve benekte bozulma var. Kalite düsüsü ile birlikte fiyatlarda da 50 ve 100 kurus arasinda düsüs yasanacaktir. Pamuk üreticisini bugün üzen yagis, diger taraftan zeytin ve meyve üreticisini sevindirmistir. Temennimiz, yagislarin hiçbir üretici üzmeyecek derecede olmasi” dedi.

TARIS, 3 GUNE DIKKAT ÇEKTI

TORBALI’DA 2 gündür etkili olan yagislar, pamuk üreticisini üzdü. Urünün, toplanma zamaninda bastiran yagislar, fiyatlarin artmasiyla umutlanan çiftçinin hayallerini yikti. Torbali Ovasinda günlerdir etkili olan saganak yagis, hasat dönemindeki pamukta verim ve kalite düsüklügüne neden oldu. Henüz toplanmamis mahsulün hasadi için tarlaya girilemiyor. Fiyatlar yönünden yüzü gülecek çiftçi, yagislarla birlikte pamukta olusabilecek kalite kaybi ve benek endisesi yasamaya basladi. Su ana kadar yagan yagmurun kalite düsüsü disinda çok büyük magduriyete yol açmadigini söyleyen Taris Torbali Pamuk Tarim Satis Kooperatifi Yönetim Kurulu Baskani Erdal Zeyrek, önümüzdeki 3 günün çok kritik oldugunu söyledi. Yagmurun, 3 gün boyunca etkili olmasi durumunda arazilere girilemeyecegini ve hasadin gecikecegini söyleyen Zeyrek, “Eger yagmur, kesilirse, bu dönemi çok az zarar ile atlatiriz. Ama 3 gün daha devam ederse ciddi derecede sikinti yasanabilir. Kalite kaybindan dolayi yasanan fiyat düsüsü borsanin yüksekligi ile telafi edildi. Temennimiz, hasat edilmeyen yüzde 40’lik oranin en az zarar ile toplanmasi” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web