Büyük Torbalı

Beylik Tepesi kimin?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Beylik Tepesi kimin?
316 Görüntüleme
01 Aralık 2010 - 22:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TASKESIK Köyü son günlerde Bayindir ilçesi ile arazi paylasimi yüzünden sorun yasiyor. Taskesik Köyü ile Bayindir ilçesinin arasinda kalan Beylik Tepesi bir türlü paylasilamiyor. Köy haritasinda Taskesik’e ait gözüken mera, mahkeme kararina göre Bayindir’a ait. Bayindir Çiftçi Mallarini Koruma Baskanligi tarafindan Bursa’daki hayvan tüccarlarina kiraya verilen arazi köyde büyük bir gerginlige yol açti. Taskesik Muhtari Ismail Çakaloglu konuyu mahkemeye tasiyacaklarini söyledi. Bayindir Çiftçi Mallarini Koruma Baskani Tarik Karabulut: “Elimizde mahkeme karari var. Istedikleri yere basvurabilirler.”

ARAZI KAVGASI BASLADI

130 hanesi 1000 nüfusu  bu-lunan Taskesik’e ait oldugu iddia edilen Beylik Tepesi mera alani geçtigimiz günler-de Bayindir Çiftçi Mallarini Koruma Baskanligi tarafindan Bursa’daki hayvan üreticile-rine kiraya verildi. Arazileri-nin kiraya verilmesine büyük tepki gösteren köy halki, ko-nuyu mahkemeye tasiyacakla-rini söyledi. Köy haritasinda arazinin köye ait oldugunu dile getiren muhtar Ismail Ça-kaloglu: “Biz bu merayi atala-rimizdan bu tarafa kullaniyo-ruz. 3 yil önce Il Mera Ko-misyonu’ndan geldiler. Me-ralari gezdik. En son Beylik Tepesi’ne geldigimiz de tepe-nin sinirlarinin kirmizi çizgi ile çizildigini, kuzey tarafinda çok küçük bir alanin bize bi-rakildigini söylediler. Geri ka-lan kismini Çirpi köyüne ver-misler. Benden önceki muh-tarlar sürekli olarak burayi kiraya veriyorlardi. Burasi bi-zim köyümüze ait. Bizim haberimiz olmadan ne isler dönmüs. Bu durum karsisinda saskiniz. Çöp olayindan dolayi bununla ilgileneme-mistik. Köy haritasinda burasi bize ait. Konuyu mahkemeye tasiyacagiz. Gasp edilmis hakkimizi geri alacagiz.” dedi.

KÖYLU ILE TUCCARLAR TARTISTI

MERALARININ kiraya ve-rilmesine büyük tepki göste-ren köy halki, merayi kirala-yan üreticilere tepki gösterdi. Arazinin kendilerine ait old-ugunu, hayvanlarini otlatacak yerleri olmadigini dile getiren Taskesik Köyü sakinlerinden Emin Aydin: “Ben 65 yasindayim. Babamdan bilirim ki yillardir bu mera bize ait. Simdi Bayindir sahip çikiyor. Arazilerimizi Bursa’daki üre-ticilere kiraya veriyorlar. Bizim hayvanlarimizi otlatacak yerimiz yok. Yetkililer bu soruna bir an önce çözüm bulsun.” dedi. Köylülerin tepkisi ile karsilasan Bursali üretici Halil Alim, araziyi 2 bin lira karsiliginda Bayindir Belediye’sinden aldigini, konuyla ilgili bilgisinin olmadigini söyledi. Zeytin sezonu bitinceye kadar burada kalacagini dile getiren Alim: “Ben para karsiliginda burayi kiraladim. Zeytin sezonu bitince buradan gidecegim.” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web