Büyük Torbalı

Bir yol hikayesi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bir yol hikayesi
248 Görüntüleme
13 Haziran 2010 - 22:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zeminden 2,5 metre yüksek oldugu için geçtigimiz haftalarda fabrikacilarin isyanina yol açan duble yolda  simdi de toz kâbusu çikti. Çikan tozdan cigerleri sisen 2 inek öldü, çevredeki agaçlar ve sebzeler kuruyor.

2 yil önce ilk kazmanin vuruldugu Torbali-Kemalpasa duble yolun yapimi yilan hikâyesine döndü. Bir türlü tamamlanamayan yol, zeminden 2,5 metre yükseklikte oldugu için Or-taköy Mahallesi’nde faaliyet gösteren 17 fabrika sahibi imza toplayarak Karayollari’ni mahkemeye vermisti. Yol yapim çalismalari devam ederken son olarak da toz sorunu patlak verdi. Harfiyat çalismalari nedeniyle bölge adeta toza mahkum oldu. Araçlarin geçisi yasak olmasina ragmen, trafik yogun bir sekilde devam ediyor. Asiri toz bölgede iki inegin ölmesine neden oldu. Ayrica yol kenarlarinda bulunan ekili arazilerdeki ürünler tozdan ötürü çürümeye yüz tuttu. Sin-Kar Mer-mer’in sahibi Murat Özel, konuyla ilgili savciliga suç duyurusunda bulunacagini açikladi.

IKI INEGI ÖLDU

TORBALI ve Kemalpasa ilçeleri ar-asindaki ticari hareketliligi arttirmak adina Karayollari 2. Bölge Müdürlü-gü tarafindan yaklasik 2 yil önce yapimina baslanan yol, tamamlan-diktan sonra Izmir-Ankara yolu, Iz-mir-Istanbul yolu ve hizli tren hattina baglanmis olacak. Her iki ilçe içinde büyük önem arzeden yol simdilerde büyük bir magduriyete yol açiyor. Yolun zeminden yaklasik 2,5 metre yüksek olmasi disinda araç geçisle-rinde havaya kalkan toz, vatandaslari adeta esir aldi. Araç trafigine kapali olmasina ragmen, yolda meydana ge-len toz, iki inegin ölmesine neden ol-du. Ortaköy Mahallesi sakinlerinden 78 yasindaki Nurettin Eren: “3 ine-gim vardi, ancak dolgu çalismalari sonrasinda bölgede hakim olan toz nedeniyle akcigerleri sisen iki inegim öldü. Bütün malvarligim olan ineklerimin masrafini kim karsila-yacak” seklinde konustu.


URUNLER ÇURUMEYE BASLADI

G  ÇIS  yasak olmasina ragmen kul-lanilan yol, asiri toza neden oluyor. Arazisindeki verimini düstügünü söyleyen Ahmet Aykir: “30 dönüm domates, 20 dönümde biber ekili olan arazim yol kenarinda oldugu için toza en çok maruz kalan yer. Urünlerin tamda olgunlasma döneminde meydana gelen toz, verimi bitirdi. Domates ve biberler toz nedeniyle çürüdü. Binlerce TL’lik zararimiz var” seklinde konustu.

SAVCILIGA BASVURACAGIM

MEYDANA gelen toz nedeniyle hiçbir faaliyet gösteremediklerini söyleyen Murat Özel: “Madem bu yol trafige kapatildi, neden araçlar vizir vizir gelip geçiyor. Sadece yol girisine bir levha koy-muslar. Ama kimse dinlemiyor ki. Araç geçisine eger izin verili-yorsa, yol sik sik sulanarak tozun kalkmasinin önüne geçilebilir. Savciliga suç duyurusunda bulunacagim” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web