Büyük Torbalı

Bize fasist diyenler simdi MHP’yle beraber

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bize fasist diyenler simdi MHP’yle beraber
307 Görüntüleme
24 Ekim 2011 - 20:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1960 Ihtilalinden sonra adim attigi siyasette uzun süre etkili olan Gezginer, geri döndügü ilçede birçok sey gibi politikanin da degistigine sahit olmus

BIR dönem Torbali siyasetinin önde gelen isimlerinden olan, is nedeniyle 1985 yilinda Alanya’ya göç eden eski kuru temizlemeci Derdiyok Gezginer, 25 yil aradan sonra ilçeye döndü. 1960 Ihtilalinden sonra adim attigi siyasette uzun süre etkili olan Gezginer, geri döndügü ilçede birçok sey gibi politikanin da degistigine sahit olmus. Özellikle partiler arasi geçisleri yakinliklari çok yadirgadigini söyleyen tecrübeli siyasetçi, “O zamanlar bambaska bir politika vardi. Simdi ortada politika bile yok. Herkes tutmus bir yol gidiyor. Bize ‘Fasist’ diyenler simdi MHP’le birlikte” diyor. Gezginer’e göre ilçe siyasetinde degismeyen tek sey, partiler arasi hizipler parti içi kavgalar ve oyunlar.

AP’YI MUHTIRALARLA ÇURUTTULER

DERDIYOK Gezginer için 1960 ihtilali siyasette baslamasinda dönüm noktasi oldu. Demokrat Parti’de siyaset adim atti. Gezginer, o günleri söyle anlatti, “DP’nin yedigi darbeden sonra esle dostta görüsürken görüslerimizi dile getirdik. O zaman çok kisi magdur oldu. 1970 senesinde Torbali’ya geldim. Adalet Partisi’nde yogruldum. O zaman Rahmetli Haluk Alpsü Belediye Baskani’ydi. Kömürcü Sami Can Ilçe Baskani’ydi. Rahmetli Necdet Orhaner, Abdurrahman Özlü, Asim Demir idare heyetindeydi. O günün meclis üyeleri Mehmet Küçükler, Ali Osman Gün’dü. Memlekete hizmet etmek için ayakta olan bir partiydi. Muhtiralarla çürüttüler Adalet Partisi’ni” dedi.

ILÇEDE HERKES TUTTURMUS BIR YOL GIDIYOR

TORBALI’DAN ayri kaldigi 25 yildan sonra döndügünde ilçeyi ve ilçe siyasetini çok degismis gördügünü söyleyen Derdiyok Gezginer, “Gittim, geldim; pisman oldum. O zamanlar bambaska bir politika vardi. Simdi ortada politika bile yok. Herkes tutmus bir yol gidiyor. O günün DP’lilerine, AP’lilere bir bakiyorum darmadagin olmus. Kimi oraya gitmis, kimi buraya gitmis. Bize ‘Fasist’ diyenler simdi MHP’le birlikte. Ben 85’te gittigimde DYP’de bir agirlik vardi. Torbali siyasetini

degerlendirecek olursak bana kalirsa yapilan bir sey yok. Ne AKP Torbali’ya merhem oluyor, ne CHP ne de MHP. Torbali’nin DP anlayisina ihtiyaci var. Fakire fukaraya, emekliye, çiftçiye, köylüye en yakin parti DP’dir. Bu geçmiste de böyleydi, gelecekte de böyle olacak” dedi.

DEMIREL, PARTIYI ERITTI; ÇILLER CANIMI ISTERSE VERIRIM

UZUN yillardir bagli oldugu DYP’nin efsane ili liderini de degerlendiren Derdiyok Gezginer, Süleyman Demirel’den öfke ile, Tansu Çiller’den büyük hayranlikla söz ediyor. Gezginer, “Demirel Adalet Partisi’ni küçülten adamdir. Erbakan ile bir hiziplesmeye girdi. Oda baskanligi zamaninda ona parti kurdurttu. Demirel ile ‘anahtar’ kavgasina girince Milli Nizam’i kurdu. Adalet Partisinden kopmalar basladi. Ardindan Ferruh Bozbeyli, Demokratik Parti’yi kurdu. Tansu Çiller’e gelince… Canimi istese verirdim. Bu milletin gözü Çiller’deydi. Demirel ne zamanki son hükümeti Çiller’e vermedi, o zaman DYP’yi bitirdi. Çiller, bugün çiksin ‘ben varim’ diyecek DYP yine sahlanir. Çünkü Tayyip’in bizden baska alternatifi yok” dedi.

SIYASI ÇEKISMELER ESKIDEN DE VARDI

GEÇMISTE de ilçede siyasi çekismelerin ve oyunlarin oldugunu söyleyen Gezginer, ilginç de bir örnek verdi: “1975 yilinda çok iyi hatirliyorum tamami üniversite mezunu isimlerden olusan bir yönetim listesi hazirlanmisti. Aslan Akin, Sadi Çakaloglu, Mesut Çaliskan, Mehmet Emin Gönlügöl, Hüseyin Karagülle, Adnan Erkin, Mehmet Birçek, Ali Ihsan Sezer, Mehmet Akyol. Hepsi üniversite mezunlariydi. Normal zamanlarda partiye pek ugramayan Hüseyin Kaplan her kongre dönemi oldugu gibi yine piyasaya çikti ve hemen karsi liste hazirlandi. Içlerinde sadece bir üniversite mezunu vardi. Yani Kaplan baskanliginda cahiller listesi hazirladik.  Nezih kisileri saf disi biraktik yani. Bunlar tabiî ki çok yanlis isler” dedi.

BIZ FASISTTIK,ONLAR KOMUNIST

SIYASETTE aktif oldugu günleri de anlatan Derdiyok, Torbali siyasetinin geçmisten bu yana hareketli oldugunu söyledi. Gezginer, “Torbali o günün sartlarinda açik konusmak gerekirse Küçük Moskova’ydi. Biz fasisttik, onlar Komünist’ti. Onlar Kim? CHP’liler. Ben daha hâlâ Il Genel Meclis Uyesi Tayyip, Sengül’ü gördügümde ‘Komünist Kardesim’ diye sarilirim. Zittik ama dosttuk. Parti içi hizipler daha hâlâ devam ediyor. Son zamanlarda bir örnegi de Kurucu Ilçe Baskani Özgür Gün’ün çikisi olmustur. Vermis oldugu beyanat bana göre çok yanlisti. Böyle kavgalar içeride olur. Atalarimiz bile ‘kol kirilir yen içinde kalir’ demis. Disarindan yapilan atislarla bir yere varilmaz. Yüz yüze her seyi mertçe konusacaksin. Yüzüne ‘ben buyum’ diyeceksin. Kisilerin kavgasindan partiler zarar görür”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web