Büyük Torbalı

Bu ovaya insan eksen biter ama fabrika kondurdular

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bu ovaya insan eksen biter ama fabrika kondurdular
315 Görüntüleme
29 Haziran 2010 - 21:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

TORBALI ovasinda yazlik sebze sezonu açildi. Fasulye, domates, biber, patlican ve bugdayda hasat basladi. Misir üreticileri ise hasat için gün sayiyor. Bir yandan hasat telasina giren köylüler diger yandan da arazisini yeni ürü-ne hazirlayan üreticiler.. Ovadaki tatli telas ve kosusturma her zaman çok da olumlu geçmiyor. Ovada su günlerde bir yandan ‘tarla faresi’ bir yan-dan da asiri yagisa bagli olarak gelisen ‘mantar hastaligi’ ile mücadele diyor. Ovanin üretim profiline bakildiginda domates, bugday, misir ve pamugun ilk siralarda yer aldigi ve üretici tarafindan yogunlukla tercih edildigi görülüyor. Torbali ovasini mercek altina aldigimiz Torbali Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu, ilçedeki tarimin geçmisini ve gelecegini degerlendirdi. Ilçedeki pamuk ekiminin yeniden tirmanisa geçmesinin sevindirici oldugunu kaydeden Uslu, “Torbali tariminin kurtulusu pamuktadir” diyecek kadar bu ürünün öneminin farkinda bir yönetici. 20 yillik Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu, ayni zamanda da 20 yillik da Egerci Mahalle Muhtari. Isminin önündeki sifatlar muhtarlik ve Ziraat Odasi Baskanligi ile kalmayan Uslu’nun geçmisinde 15 yil Taris yöneticiligi,  2 yil CHP Ilçe Baskanligi, 15 yil CHP Ilçe Yönetim Kurulu üyeligi de bulunuyor. Kendini “Kalü beladan beri CHP’li” olarak tanimlayan Murat Uslu, sivil toplum kuruluslarindaki gö-revlerine siyaseti asla karistir-madigini, her kesime esit mesafede durdugunun da altini çiziyor. 

GUZELIM ARAZILER KATLEDILIYOR

TORBALI ovasinin tarima çok elverisli oldugunu, ‘birinci sinif’ olarak adlandirilacak verimli arazilere sahip oldu-gunu söyleyen Murat Uslu, “Torbali arazileri ile nam sal-mis bir bölgedir. Bu toprak-larda insan eksen biter. Son yillarda gelisen sanayi daha çok öne çikmaya basladi. Ilçe-mizde sanayi olmasini elbette destekliyoruz ama tercih edi-len bölgelerde bazen çok yan-lis kararlar verilebiliyor. Örne-gin Subasi, Pamukyazi, Pancar ve Ayrancilar ovasina hangi akla hizmet fabrika kuruluyor anlamis degilim. Pamukyazi ve Subasi’nin topraklari birinci sinif arazi. Her ürün rahatlikla yetisir. Oraya fabrika kura-cagina git Ahmetli, Özbey, Yeniköy dagina fabrika yap. Güzelim araziler katlediliyor. Çok yanlis. Kim yapti diye-ceksiniz. Hükümetler yetki verdi, Belediyeler imara açti” seklinde konustu.

ÇIFTÇININ CEBI DOLARSA HERKESIN CEBI DOLAR

TARIMDAKI iyi gidisatin bir-çok sektörü ayni anda etkile-yecegini söyleyen tecrübeli oda baskani, “Çiftçinin cebi dolarsa herkesin cebi dolar. Torbali’da Atatürk Sanayi Sitesi var. Sitedeki esnafin en büyük gelir kaynagi köylüdür, çiftçidir. Çiftçide para olmazsa esnaf da çöker. Çiftçi kar eder-se dügün yapar, mobilyacidan, gelinlikçiye kadar her alanda kadar faydasi olur. Çiftçi kar ederse evini yenilir. Bunlarin tümünü biraraya getirdigimiz-de piyasada bir canlilik olur. Tarim olmadan sanayi, sanayi olmadan da tarim olmaz” dedi.

KÖYLU 8 YILDIR MILLETIN EFENDISI DEGIL

MUSTAFA Kemal Atatürk’ün ‘Köylü milletin efendisidir” sözüne mazhar olan köylünün son yillarda hak ettigi degeri göremedigini söyleyen Uslu, “Maalesef köylü 8 yildir mil-letin efendisi degil. Demirel ve Ecevit döneminde efendiydi. Ama simdi kendi yaginda bile zor kavruluyor” seklinde konustu.

PAMUK VE TUTUNU BITIRDILER

TORBALI tariminin geçmisi-ni de degerlendiren Murat Uslu, birçok ürünün hükümet-lerin yanlis tarim politikalar yüzünden artik yetistirilemez duruma geldigini söyledi. Özellikle pamuk üretimine büyük ayricalik verilmesi gerektiginin altini çizen Uslu, “Ovada geçmiste çok pamuk yetistirilirdi. Pamuk stratejik üründür. Ama son dönemde fiyatlar düsünce çiftçi pamuk yetistiremez oldu. Ayni durum tütün için de geçerli Tütüne kota koydular ve bu civarda üretim bitti. Uzüm bile top-raklarimizda çok yetistirilir. Hükümetlerin yanlis politika-lari çiftçinin tercihini etkiledi” dedi.

DELEGEM BENI IYI TANIR

MEVCUT oda baskanlari ara-sinda 20 yil ile en fazla görev yapan kisi olan Murat Uslu, ‘bilegi bükülmeyen baskan’ olmasini ise su sekilde degerlendirdi: “Kendimi övmeyi sevmiyorum. Delegeler ve halk zaten gerekeni yapiyor. 20 yili askin süredir bu görev-deyim Demek ki insanlar dürüst oldugumu düsünüyor, demek ki hizmetlerimden mem-nunlar. Delegem beni iyi tanir. Muhtarlikta da uzun yillari geride biraktik. Basarili olma-sam tekrar seçerler mi” dedi.

KENDISI DE ÇIFTÇI

RESMI kurumlardaki görevlerinin yani sira Egerci Köyünde tarim ve hayvancilikla da ugrasan Murat Uslu, misir ve bugday yetistiriyor. Çiftçilikteki düsük kar oranlarini hayvancilik ile telafi etmeye çalistiklarini söyleyen Uslu, “Misir ve bugday ekip hayvanlarimiza veriyoruz. Hayvancilik ve çiftçiligi seviyorum. Biz, köylü insanlariz. Uretmeden duramayiz” dedi.

YILANI ÖLDURURSEK MEYDAN FARELERE KALIR

SON günlerde köylerde çiftçinin kâbusu olan tarla farelerin çogalmasinin temelinde doga-nin dengesinin bozulmasinin yattigini söyleyen Murat Uslu, “Farenin düsmani yilan ve tilkidir. Her gördügümüz yerde yilani öldürürsek meydan farelere kalir. Tilki ile yilani doganin dengesini korumak için yasatmaliyiz” seklinde konustu

KURT POLITIKACI

SON Ziraat Odasi seçiminde sürpriz bir sekilde 1 oy farkla yeniden balkanliga seçilen ve uzun süre gün-demde yer bulan, seçimdeki tavri nedeniyle basinda ‘Kurt Politikaci’ olarak anilmaya baslanan Uslu, “Abdulvahap Olgun gazetede benim için ‘kurt politikaci’ yazinca bu sifat öylece kaldi. Dengeleri bilmek bakiminda kullanilan bir söz oldugu için ben de tebes-sümle karsiliyorum, yakisti sanirim” dedi.

KALU BELADAN BERI CHP’LIYIM

2 yil CHP Ilçe Baskanligi, 15 yil yönetim kurulu üyeligi yapan Murat Uslu, siyaset ile sivil toplum kuruluslarindaki görevlerini asla birbirine karistirmadigini söyleyen Uslu, “Ben seçilene kadar siyasetçiyim ama seçildikten sonra da herkesin, her kesimin baskaniyim. Kalü beladan beri CHP’liyim. Ama bunu asla vatandasa verdigim hizmete karistirmam” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web