Büyük Torbalı

Budayalim mi?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Budayalim mi?
281 Görüntüleme
10 Şubat 2010 - 23:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ZEYTINLIKLERDE budama zamani basladi. Gerçi yilin her mevsiminde budama yapilabilir ama en ideal budama zamani Mart-Nisan ay-laridir.
Öretmenin çocugu egitmesi; heykeltirasin tasa sekil vermesi gibidir budama.
Budama yapilacak agacin etrafinda gezilerek agaç öncelikle incelenir. Bu incelemede buda-maci agacin hangi dallarini kesecegine, hangi dallarini birakacagina %80 karar verir ve ise baslar.
Budamadaki amaç agaca sekil vermek; agacin taç kismina isik ve havanin girmesini kolaylas-tirmak, agaçtan uzun vadeli kaliteli meyve almaktir.
Budamada agaçlarin öncelikle diplerinden ve gövdesinden çikan yillik sürgünler temizlenir. Obur dallar varsa bunlar dipten kesilir. Ust üste binmis dallar ile kurumus dallar alinir.
Yeni kurulmus bahçedeki budama ile yetiskin agaçlardan olusan bahçedeki budama farklidir. Yeni dikilen bahçede agaca sekil verecek dallar belirginlessin diye 2-3 yil hiç dokunulmaz. Ge-lisen fidana üçüncü yildan itibaren sekil verilir. Ana gövdeden etrafa belli bir denge ile dagil-mis 3-4 dal birakilir, diger dallar alinir. Biraki-lan dallar 5-6 yil içerisinde zeytinin ana gövde-sini olusturacaktir.
Zeytinin alti rahatça sürülsün diye etek dallari genellikle kesiliyor. Bilindigi gibi zeytinde meyve veren dallar daha çok etek dallardir. Bu dallar hem fazla meyve verirler, hem de mey-veler iri ve kalitelidir. Bu nedenle etek dallar mümkün mertebe kesilmemelidir.
Zeytin budamasinda genel aliskanlik olarak ana dallar ta uçlarina kadar filizlerden temizleniyor. Uç kisimlarinda bir miktar filiz birakiliyor. Bu sekildeki budama ana dallarin günesten yanma-sina neden olur. Ayni zamanda verim de olduk-ça düser. Budamada agaç tacinin her tarafa dengeli bir sekilde dagilmasini saglamak esas-tir. Budama ehil, isini bilen budamacilara yaptirilmalidir. Mümkünse her yil ayni buda-macilar budamalidir. Çünkü; budamaci bazen bir dali yandaki dallarin gelismesine göre bu-damadan ikinci yila birakabilir. Sayet ikinci yil da budamayi ayni kisi yaparsa biraktigi dali bi-rakma amacina göre degerlendirir. Baska bir budamaci bu dalin niçin birakildigini bilmeden kesebilir. Agaçta budama süreklilik gerektirir. Agaç yillar boyu ayni mantikla budanmalidir. Her budamanin resim yapmak gibi bir manti-gi vardir. Budamada önemli olan bu mantigi yakalayabilmektir. Bu da belli bir egitimi ve tecrübeyi gerektiriyor. Tüm bu tespitlerden de anlasilacagi gibi bir agaci yalnizca bir kisi bu-damalidir. Her budamacinin budadigi agaca bir bakisi, budama sekline göre de bir beklentisi vardir. Bu husus çok önemlidir. Agaçlar eskisi gibi çok büyütülmüyor. Müdahale edilebilecek yükseklikte birakiliyor. Agacin fazla uzamasi birçok bakimdan tercih edilmiyor.
Agaç çok yaslanmis ise gençlestirmek için ka-baklama kesilebilir veya her yil bir ana dali ke-silebilir. Dal kesimlerinde kesim egimi ve ke-sim yüzeyi fazla olmamalidir. Kesim yüzeyle-rine 3 kisim bitkisel katran+1 kisim göztasi karisimi sürülmelidir.
Bazi agaçlar hastalikli olabilir bu nedenle agaç-tan agaca geçerken budama aletleri dezenfekte edilmelidir. %5’lik göztasi eriyigi hazirlanip aletler bu suya batirilmalidir. Hastaliga yaka-lanmis kanserli agaçlar genellikle Temmuz ayi içinde budanmalidir.
Düzenli bir bahçede agaçlarin gövdesi, yukari-dan bakildiginda bahçe alaninin %80 ini kap-lamalidir. Bu sekilde topraktaki su kaybi da ön-lenmis olur.
Budama yapildiktan sonra budama artiklari toplanip uygun bir yerde yakilmalidir. Buda-madan sonra agaçlara bordo bulamaci atilma-lidir. Zeytinlere bordo bulamaci atma aliskan-ligi olmadigi için halkali leke hastaligi ve diger mantari hastaliklardan dolayi yapraklar dökü-lüyor. Agaç bazen tamamen yapraksiz kaliyor. Yaprak dökülme zamaninda yapilabilecek hiç-bir sey yoktur. Artik is isten geçmistir.
Organik tarim yapilan zeytin bahçelerine de bordo bulamaci atilabilir. Bordo bulamaci ko-nusundan bir sonraki yazimda bahsetmek isti-yorum. Kaliteli bir budama size her zaman kar saglayacaktir. Karsiligi verilmeyen veya alin-mayan bir isten zaman içinde her iki tarafa da zarar gelir. Bu nedenle tekrar hatirlatmak isti-yorum. Isinizi ehil insanlara yaptiriniz.
Budama isini sevmek gerekir. Yetiskin bir a-gaçta budama yanlis yapilmissa onu düzeltmek için en az 3-4 yil geçmesi gerekir. Bu yüzden verimde 3-4 yil kayip olur. Bu nedenle az para verecegim diye agaçlarinizi budamayi bilme-yenlere teslim etmeyin. Budamaci çocuk baki-cisi ve egitimcisi gibidir. Çocugunuzun baki-mini ehil olmayan birisine birakir misiniz?
Bazi yasli çiftçileri görüyorum; bahçeden hiç çikmiyor. Bahçede büyük bir huzur içinde geziyor. Torununa sahip çikar gibi bahçeye sahip çikiyor.
Toprak, agaç ve insan iliskisi farkli bir konu, bu konuya baska bir zaman deginmek gerekiyor.
Kalin saglicakla…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web