REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Büyükler küçüklerin aklini çelince merkez bos kaldi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Büyükler küçüklerin aklini çelince merkez bos kaldi
158 Görüntüleme
13 Mart 2012 - 21:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

6 ay önce 150 bin liraya mal edilen Arslanlar Süt Toplama ve Sogutma Merkezi, aylardir bir litre bile süt alamadi. Büyük firmalarin küçük üreticinin aklini yüksek fiyatla çelmesi nedeniyle merkezde süt alimi bir türlü baslatilamadi.

TORBALI Ilçe Tarim Müdürlügü ve Köylere Hizmet Götürme Birligi tarafindan ‘Kirsalda Ekonomik Çesitlilik Mali Destek Programi’ kapsaminda Arslanlar Köyü’ne yapilmasi planlanan Süt Toplama ve Sogutma Merkezi Projesi geçtigimiz aylarda tamamlandi. Yüz bin lirayi askin bir yatirimin gerçeklestirildigi Arslanlar Köyü’nde aylardir tek litre bile süt toplanamadi. Köy Muhtari Osman Kurtul, ilçedeki büyük süt firmalarinin piyasayi kizistirdigini ve küçük hayvan yetistiricilerinin tek çati altinda birlesmesini istemedigini söyledi. Kurtul: “Süt firmalari, küçük üreticilerden aldigi sütün fiyatini arttirdi. Küçük üreticilere de ‘Eger sütü toplu sekilde satarsaniz, daha düsük fiyat veririz’ diyerek tehditte bulunuyorlar” dedi.

KÖYLU KORKUYOR

OLDUKÇA modern bir yapiya sahip olan bu tesis tam 152 bin 700 liraya mal oldu. Köydeki 400 tane büyükbas sagma inegi ve 300 küçükbastan elde edilecek olan günlük süt burada muhafaza edilecek. 8 ton inek sütü ve 1 ton de keçikoyun sütü sagildiktan en geç 2 saat içerisinde tanka girecegi için üremesi muhtemel bakterilerin önüne geçilecek. Bu sayede süt daha kaliteli olacak, süt fiyatlari artacak ve üretici de daha fazla kazanacakti. Aylar öncesinde bitirilen tesis bir türlü faaliyete geçemiyor. Köyde yapilan onca bilgilendirme toplantisina ragmen, süt alimlari bir türlü baslamadi. Hayvan sahipleri, günlük ürettikleri sütten kazandiklari paranin azalacagindan korktugu için sütü, tesise vermiyor. Hayvan sahiplerinin bu tavrinin, süt alan firmalardan kaynaklandigini söyleyen Kurtul, hayvancilarin oyuna geldigini ifade etti.

URETICI OYUNA GELDI

HER gün ortalama 9 ton sütün toplanmasi beklenen tesisi ne pahasina olursa olsun hizmete açacaklarini ifade eden Osman Kurtul: “Köyümüzdeki üreticiler, büyük firmalarin maalesef oyununa geliyor. Daha önce küçük üreticiden çok düsük fiyata süt alan firmalar bir anda fiyati yükseltti. Ureticinin de, ‘Eger sütü toplu verirseniz fiyati düsürürüz, ama herkes ürettigini satarsa daha iyi fiyata aliriz’ diyerek aklini çeliyor. Firmalar, üreticinin birlik olmasini istemiyor. Ureticinin aklini çelerek, tek çati altinda toplanmasini istemiyor. Çünkü küçük üretici birlik olursa ve sütünü tek elden satisa sunarsa, fiyati kendi belirleyecek. Ancak bu durumda firma ne derse o oluyor. Artik firmalarin sömürüsüne son vermeliyiz. Bu tesisi faaliyete geçirmemiz yakindir” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web