Büyük Torbalı

Büyüksehir Belediyesi 16 yillik isletmeyi kapatti Rekortmene kilit

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Büyüksehir Belediyesi 16 yillik isletmeyi kapatti Rekortmene kilit
335 Görüntüleme
29 Aralık 2010 - 22:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyüksehir’e bagli Zabita ekipleri ilçede 2 yil vergi rekortmeni olan Yusuf Sahin’in sahibi oldugu Cihan Petrol’ü kapatti. Torbali Belediyesinin verdigi ruhsati kabul etmeyen ekiplerin benzinhaneyi kapatma islemi sirasinda gergin dakikalar yasandi.

IZMIR Büyüksehir Belediyesi, önceki gün Tepeköy Mahallesi IzmirAydin asfalti kenarinda bulunan Cihan Petrolü, Meclis Karari ile kapatti. 6 yildir ruhsat sorunu yasayan isletme, Izmir Büyüksehir Belediyesi ve Torbali Belediyesi’nin arasindaki yetki problemi yüzünden kapatildi. Ust üste 2 yil vergi rekortmeni olan isletmenin sahibi Yusuf Sahin, duruma isyan etti. Sahin, “Buraya 50 yillik birikimimi gömdüm. 2 ay içerisinde buraya 300 milyarlik yatirim yaptim. Büyüksehir Belediyesi, Torbali Belediyesi’nin vermis oldugu ruhsati yok sayiyor” diyerek isyan etti.

VERGI REKORTMENINE BELEDIYE DARBESI

ILÇEDE 16 yildir faaliyet gösteren Tepeköy Mahallesi’ndeki Cihan Petrol, dün Izmir Büyüksehir Belediyesi Encümen Karari ile kapatildi. Belediyelerin büyüksehir belediyelerine baglanmasinin ardindan Torbali ve Izmir Büyüksehir belediyeleri arasinda yetki problemi yasaniyor. Torbali Belediyesi’nin ruhsat verdigi Cihan Petrol, 6 yildir kurumlarin yetki anlasmazligi yüzünden büyük sorun yasiyordu. Tüm evraklari Torbali Belediyesi tarafindan verilen isletmenin kapatilmasi, vergi rekortmeni olan Yusuf Sahin’i isyan ettirdi. Büyüksehir tarafindan alinan Meclis Karari’nda, “Cihan Petrol adina Torbali Belediyesi tarafindan verilen ruhsatin, 28/12/2004 tarihli resmi gazetede yayimlanarak yürürlüge giren Belediye Kanunu’nun 80. Maddesi dogrultusunda akaryakit ve LPG ikmal istasyonlarinin çalisma ruhsatlarinin büyüksehirlerde büyüksehir belediyesi tarafindan verilmesi gerektiginden dolayi bu ruhsatin iptali karari alindi.” ifadeleri yer aldi.
Yönetmenin yürürlüge girdigi tarihten itibaren Torbali Belediyesi’ne yazi gönderildigi ifadelerinin yer verildigi Meclis Karari’nda, “Torbali Belediyesi’nden mevcut isletmeye ait söz konusu mevcut ruhsat dosyasinin asli gönderilmis; ancak ruhsatin iptal edildigine dair bilgi, müdürlügümüze ulasmamistir” ifadelerine yer verildi. Tüm evraklarinin tam oldugunu, kendisinin yillardir birçok kez vergi rekortmenligi ödülüne layik görüldügünü ifade eden isletme sahibi Yusuf Sahin: “Petrol isletme ruhsatim var. Torbali Belediyesi’nin vermis oldugu karari yok sayiyorlar. Encümen karari var diyorlar.  Benim bu belediyeden aldigim evraklar nedir peki? Ruhsati olan bir isletmeyi kapatmak hangi kanunda yaziyor?” diye isyan etti.

“IMAJIMA LEKE SURUYORLAR”

OLAY yerine gelen zabita ekipleri ve is yeri sahipleri arasinda uzun süre tartismalar yasandi. Zabitalara uzun süre direnen isletme sahipleri, Torbali Belediyesince verilen ruhsati ve izinleri zabita ekiplerine gösterdi. Encümen kararini uygulamakla mükellef olduklarini dile getiren zabita ekipleri, olay yerine polis çagirdi. Meclis Karari’nda, “1/5000 ölçekli Nazim Imar Plani’nda söz konusu parsele A+LPG kullanim karari gerekmektedir.” ifadelerine yer verilirken, söz konusu parselde, “Torbali Belediyesi Meclisince 04.06.2009 tarih ve 07 sayi ile uygun görülmüs olan LPG kullanim kararinin kaldirildigi ve sadece akaryakit (A) olarak planda belirlendigi” ifadelerine yer verildi.
Kapatma islemi sirasinda Zabita ekiplerine direnen petrol çalisanlari ile zabita ekipleri arasinda kisa süre tartisma yasandi. Petrol çalisanlari zabita ekiplerine, “Sizler yalniz bizi degil, çoluk çocugumuzu da aç birakiyorsunuz. Biz yeni yila issiz mi girecegiz? Çoluk çocugumuza ekmek götürüyoruz.” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web