Büyük Torbalı

Büyümüs de küçülmüs miniklerin okulu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Büyümüs de küçülmüs miniklerin okulu
314 Görüntüleme
30 Mart 2010 - 22:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ayrancilar Kirçiçegim Anaokulu’nda 3-6 yas arasi minikler aktiviteleri ile yetiskinlere tas çikartiyor. Ögrenciler spor ile basladiklari günü, drama, kavram çalismalari, güzel konusma ve dil etkinlikleri, artik materyal çalismalari, fen ve doga çalismalari, deneyler ve sanat etkinlikleri ile sürdürüyor.

OKUL öncesi egitim çocuklara ilkögretime hazirlanirken, paylas-mayi, dayanismayi, sosyallesmeyi ve birlikte çalismayi ögretir. Bu nedenle birçok aile çocuklarini okul öncesi egitim veren kurum-lara gönderiyor. Bu kurumlara olan ilgi her geçen yil artmaya basladi. Torbali’da faaliyet göste-ren okul öncesi egitim kurumla-rindan bir tanesi de Ayrancilar’da bulunan Kirçiçegim Anaokulu. 3 yil önce hizmet vermeye baslayan okulda 3-6 yas arasi çocuklar bulunuyor. Bu kurumda çocuklar için her sey düsünülmüs. Güne doga yürüyüsüyle ve çiçekler toplayarak baslayan çocuklar gün içindeki aktivitelerle hem egleni-yor hem de ögreniyor. Okul yöne-ticisi Filiz Akçap, çalisma alanla-rinin sadece çocuk bakimindan ibaret olmadigini belirterek amaç-larinin mutlu ve egitimli bireyler yetistirmek oldugunu söyledi.

CIDDIYETINI HISSETTIRMEYE BASLADI
GELISMIS ülkelerde oldukça büyük önem gösterilen okul öncesi egitimin, ülkemizde de her geçen gün daha fazla ilgi görme-ye basladigini belirterek Milli Egitim Bakanligi tarafindan son yillarda yapilan tanitim ve bilgi-lendirme çabalarinin anne ve ba-balar tarafindan kabul gördügünü söyleyen Akçap “Okullasma orani hizla artiyor. Daha önce sadece eglenceli bir etkinlik olarak görü-len okul öncesi egitim kavrami artik ülkemizde de ciddiyetini ve önemini daha fazla hissettirmeye basladi. Ilçemizde resmi ve özel egitim kurumlari tarafindan sunu-lan okul öncesi egitim hizmetleri bu bölgede yasayan halkimiz ta-rafindan henüz yeterli ilgiyi gör-mese de, hizmet kalitesi bakimin-dan Izmir’deki diger kurumlarla rekabet edebilecek kurumlarin bulundugunu belirtmek gerekir” dedi.

DOGA YURUYUSUYLE GUNE “MERHABA”
ÇOCUKLARIN güne en iyi se-kilde ve saglikli olarak baslaya-bilmesi için tüm ayrintilar düsü-nülüyor. Sabah 7.00 – 8.30 ara-sinda Torbali’nin çesitli yerlerin-den toplanan ögrenciler güne kahvaltiyla basliyor. Kahvaltidan sonra sabah jimnastigi ve doga yürüyüsü var. Öglene kadar dra-ma, masal saati, masa basi etkin-likleri, kavram çalismalari, güzel konusma ve dil etkinlikleri, kesme-yapistirma, artik materyal çalismalari, fen ve doga çalisma-lari, deneyler, okuma yazmaya hazirlik çalismalar, sanat etkinlik-leri, müzik ve ritim çalismalari gibi çalismalar yapiliyor. Öglen yemeginin ardindan dislerini firçalayan ögrenciler uyku hazirli-gi yapiyor. 90 dakikalik uyku saatinin ardindan ikindi kahvalti-larini alan minikler güne sarkilar, tekerlemeler, bahçe oyunlariyla devam ediyorlar. 17.30- 18.30 saatlerinde de evlerine dönüyor.

ÖGRENCIYE ÖZEL ÇALISMA
OKUL tarafindan her ay bir gezi organize edildigini belirterek bu gezilerin sinema, tiyatro, at çiftli-gi, hayvanat bahçesi, müzeler, mesleki ziyaretler ve çocuklarin ilgi duyduklari kültürel geziler olabildigini söyleyen Akçap, “Özel Kirçiçegim Anaokulunda yapilan en önemli islerden biri de her bir ögrenci üzerinde özel çalisilmasi ve ögrencilere ait ay-lik bireysel raporlar hazirlanmasi. Bu raporlar her ay velilere gönde-riliyor. Böylelikle hem ögretmen hem de ögrenci velisi ögrencinin gelisimini daha sistematik bir sekilde takip edebiliyor. Bireysel raporlama sayesinde ögrencinin eksikleri çok yönlü olarak ele alinmakta ve söz konusu eksikler okul-aile isbirligi ile çözülebil-mektedir. Ögrencinin ilgi alanlari da bu sayede ortaya çikabilmekte ve gerekli yönlendirmeleri yap-mak kolaylasmaktadir.

VELILER NELERE DIKKAT ETMELI?
ÇOCUKLARINDAN ilk kez ayrilan anne ve babalarin endise duymalarinin çok normal oldu-gunu belirterek okul öncesi egi-tim kurumu seçerken okulun ya-kin olmasinin önemli oldugunu ancak kurumun niteliginin daha da önemli oldugunu söyleyen Akçap “Kurumda çalisan yetkili-lerin, ögretmenlerin taninmasi, kurumun isleyisi hakkinda bilgi alinmasi faydali olacaktir. Okula çocugunu gönderen ögrenci veli-leriyle irtibat kurarak kurum hak-kinda bilgi alinmasi, kurumun hangi yetkili merciler tarafindan denetlendiginin ögrenilmesi de yararli olacaktir” dedi.

GUVENLI BIR ORTAM
AYRANCILAR merkezden biraz uzak, hakim bir tepe üzerinde kurulu olan okul; yemyesil bir doga, bol oksijen, trafikten u-zak, güvenli bir ortam sagliyor. Velilerin bir kismi çocuklarini kendi otomobilleriyle okula ge-tirip götürürken, büyük bir kis-mi okulun kendine ait servis aracini tercih ediyor. Kurumda 2 Idareci, 1 Çocuk Gelisimi ve Psikolojisi Uzmani, 3 Okul Ön-cesi Ögretmeni, 1 Asçi ve 1 Servis Soförü olmak üzere toplam 8 kisi çalisiyor. 3 yil önce hizmet vermeye baslayan okulda 3-6 yas grubu ögrenci-lere egitim veriliyor. Ögrenciler burada eglenirken ögrenme fir-sati buluyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web