REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

BUYUR KULUM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BUYUR KULUM
Nevzat KARATAŞ( n.karatas@buyuktorbali.com )
329 Görüntüleme
10 Mayıs 2016 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

BİRİSİ her gece Allah’a yaklaşmak gayesiyle sürekli olarak “Allah” der, dururdu. Bu davranışı uzun zaman devam etti. Şeytan bu adamın kalbine vesvese verdi. Ve şöyle dedi: “Ey yüzsüz! Sus. Ey durmadan Allah’ı anan! Ne zamana kadar Allah’ı zikredip duracaksın?

İşte görüyorsun, Allah’tan sana bir cevap gelmiyor. Yüzsüzlük etme. Senin bu seslenişin ne zamana kadar devam edecek?”

Adamın gönlüne gelen bu ümitsiz düşünceden sonra morali bozuldu. Bir müddet daha Allah’ı anmaya devam ettiyse de eski aşkı şevki kalmadı Bir müddet sonra da Allah’ı anmayı terk etti. Bu i tamamen terk ettiği günün akşamı, “Ben doğru mu yaptım, yanlış mı yaptım?” düşüncesi içerisinde uykuya daldı.

Rüyasında Hızır’ı (as) gördü. Hızır (as) ona: “Allah’ı anmayı neden terk ettin?” dedi. Adamda dedi ki: “Uzun zamandan beri zikredip duruyorum. Fakat bu kadar uzun zaman geçmesine rağmen, Her gece Allah, Allah diye yakarışlarıma bir kez olsun “lebbeyk” (Buyur kulum!) cevabı gelmedi. Ben de dedim ki her hâlde Rabbim beni kapısından kovdu. Onun için bir cevap vermiyor. Bu nedenle Allah’ı zikretmeyi artık bıraktım.

Hızır adama dedi ki: “Sana Allah’ın bu hususta ki emrini bildireyim.” Rabbim diyor ki: “Sen her ne zaman bizi zikrettiysen biz senin sesine cevap verdik. Senin bizi zikretmene müsaade etmemiz; sana, ‘Buyur kulum!’ dememizdir.” Biraz daha açık bir ifadeyle, “Seni kabul ettiğimiz için senin, bizi anmana izin veriyoruz.” Seni kabul etmemiş olsak, ismimizi ağzına almana müsaade etmeyiz. Bir kul “Allah” diyebiliyorsa kesinlikle bilsin ki Rabbi ona, “Buyur kulum!” diye cevap vermektedir. Cevap vermese “Allah” dedirtmez.

DOST OLMAK KOLAY MI?

Sevgili dostlar, Mevlana hazretleri diyor ki: “Mal, mülk, nimet şükre mani olur. Şükür bela ve dertlerden hâsıl olur.” Rahat, zevki safa insanı Rabbinden uzaklaştırır. Sıkıntılar, dertler, belalar, musibetler, çaresizlikler ise insanı Rabbine yaklaştırır. Şükre götürür.

   Âdem (as) bir yanılmanın neticesinde cennetten çıkarılmıştır. Âdem babamızın başına gelen bu sıkıntı, onun yıllarca Rabbinin kapısında gözyaşı dökmesine tövbesinin kabulüne dolayısıyla da Rabbine kavuşmasını sağlamıştır.

Hz İbrahim eşini ve küçük çocuğunu ıssız çöle bırakmış, hiç arkasına bakmadan dönüp gitmiştir. Biricik oğlunu Rabbine kurban etmek üzere yatırıp boğazına hiç tereddüt etmeden bıçağı çalmıştır. Bunlar hiç de kolay şeyler değildir. Ama bu fedakârlıklar, bu samimi davranışlar onu, Rabbinin karşısına “Allah’ın dostu” olarak, “Halilullah” olarak çıkarmıştır.

Eyyub (as), bütün dertlere, sıkıntılara, kurtlanan yaralarına rağmen en küçük bir şikâyette bulunmadan makamını kazanmıştır.

Allah Resulü (sav) bebekken babasız, altı yaşında anasız, sekiz yaşından sonra tamamen korumasız kalmış, Hayatı boyunca tam altı çocuğunun ölüm acısını tatmış, dövülmüş, kovulmuş, horlanmış, aç kalmış, çaresiz kalmış ama bir kez Rabbine karşı en küçük bir şikâyette bulunmamıştır.

Bu büyük imtihanlar karşısındaki dik duruşu ona, “Habibullah” (Allahın sevgili kulu) olma şerefini getirmiştir.

O’NUN NAMAZIMIZA İHTİYACI YOK

Dememiz o ki, Allah’ın yapmış olduğu teklife bir külfet olarak bakmamak lazım. Şayet Rabbimiz bize namaz kılmayı emrediyorsa, bizim namazımıza ihtiyacı olduğundan değildir.

Belki bizim, o emri yerine getirerek derecemizin yükseltilmesini istemektedir. Yani Allah’ın bizim ibadetimize ihtiyacı yoktur. Bizim onun rahmet ve mağfiretine ihtiyacımız vardır.

Şimdi bize sadaka vermeyi emrediyorsa bizler de sadaka veriyorsak, ne kadar sevinsek, havalara uçsak azdır. Çünkü zatına mahsus olan bir ibadet için bizi muhatap almıştır.

Çünkü bizi sevmeseydi, hatalarımız olsa bile namaz kılanlardan etmezdi. Tıpkı sevmediğine “Allah” ismini zikrettirmediği gibi. Hayırlı cumalar.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web