Büyük Torbalı

Cesetsiz cinayet davasi hukukçulari ikiye böldü

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Cesetsiz cinayet davasi hukukçulari ikiye böldü
480 Görüntüleme
15 Ağustos 2011 - 21:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbalili avukat Baytekin’in öldürüldügü kanitlarina ulasan savciligin, ortada ceset olmamasina karsin 3 zanli hakkinda cinayetten dava açilmasini istemesi farkli yorumlara neden oldu

TORBALILI avukat Mümtaz Baytekin’in cesedinin bulunmamasina karsin öldürüldügünü savunan savciligin, 3 zanlinin cinayetten yargilanmasini talep etmesi, hukuk dünyasinda ses getirdi. Kimi hukukçular cinayetin ana delilinin “ceset” oldugunu, ortada bir ceset yokken cinayetten söz etmenin hukukun genel kurullarina göre imkansiz oldugunu belirtti. Bazi hukukçular ise “ceset” sarti aranamayacagini, ceset olmasa da öldürülme emaresini gösteren kuvvetli delillerin davanin açilmasi için yeterli oldugunu belirtti.

HUKUK ESASTIR

TORBALI’DA avukat Mümtaz Baytekin, 10 ay önce esrarengiz sekilde ortadan kayboldu. Olayi sorusturan savcilik, Baytekin’in ask cinayetine kurban gittigi kanaatine ulasti. Ancak Baytekin’in cesedi bulanamadi. Savci, ortada ceset olmamasina karsin toplanan deliller isiginda yasak ask yasadigi sevgilisi, esi ve onun kardesi hakkinda tasarlayarak adam öldürme suçlamasiyla dava açilmasini talep etti. Cumhuriyet savcisinin cesetsiz cinayete dava açilmasi gerektigi yönündeki talebi, ceza davalarinda uzman hukukçulari da ikiye böldü.

DAVA AÇILIR DIYENLER

Avukat Mehmet Sürücü:
“Deliller kuvvetliyse açilir”
Dava açilabilir çünkü her cinayette öleni bulmaniz mümkün olamayabilir. Ama öldügüne ve öldürüldügüne dair yeterli deliliniz varsa, cinayeti islenmis olarak kabul edip, dava açilmasini talep edebilirsiniz. Tabi yargilama süreçleri kendi içinde degiskenlik gösterebilecegi için sonucun ne olacagi yarginin takdiridir.

Avukat Aykut Dikencik:
“Sorusturma tamamlanmis sayilmaz ama dava açilir”
Ortada cinayetin varligindan söz etmek için önce cinayetin en büyük delili olan ölenin bulunmasi gerekiyor. Ancak cinayette tek basina ceset de cinayetin delili degildir. Onu tamamlayan deliller de cinayetin islendigine dair yeteri kanaat olusturabilir. Savci, elinde gördügü yeterli delillerle dava açilmasi talebinde bulunabilir. Mahkeme davayi kabul eder ya da etmez o ise ayri bir konu. Ancak kabul etmesi halinde dava mevcut deliller isiginda görülür. Son karari mahkeme verir.

DAVA AÇILAMAZ DIYENLER

Avukat Hüseyin Erçetingöz:
“Süphe sanigin lehinedir”
Ölenin olmadigi daha dogrusu bulunmadigi bir olayda ortada bir cinayet oldugunu, yan delillerle iddia edemezsiniz. Belki öldügünü iddia ettiginiz insan bir yerlerde yasiyor olabilir. Süphe her zaman sanigin lehinedir. Öldügünü sandiginiz bir insanin yasadigi ihtimali varsa sanik bundan kanun geregi faydalanir.

Avukat Yildirim Kandemir:
“Ölü yoksa dava olmamali”
Ceza yargilamasindan amaç, failin suçu isledigi iddiasini duraksamaya yer birakmayacak sekilde ortaya koymaktir. Mahkeme vicdani kanaatine göre karar verdigine, göre tüm delilleri toplayip irdelemek durumundadir. Suçun maddi unsuru ise bir insanin öldürülmesidir. Mahkeme önce, iddia edilen suç ile süpheliler arasinda bir bag olup olmadigini inceliyor. Ortada ölü yoksa dava olmamali. Söyle düsünelim bu kisi artik baska bir hayat yasamaya karar verdi ve bu senaryoyu uydurdu. Baska bir yerde, baska bir hayat yasiyor bilemeyiz.

APK Uzmani Emniyet Müdürü Metin Sen:
“Deliller doyurucuysa cesetsiz dava açilabilir”
Cesetin bulunmasi lazim, ancak eger deliller saglam ve doyurucuysa ceset olmadan da saniklar hakkinda dava da açilir ve mahkumiyet çikar. Zaten her olayda delil olmadan bir mahkumiyet çikmayacagi gibi, eger bu olayda delil saglamsa, ki saglam olmaza, cinayet bürosu dört dörtlük is yapmasa, tutuklu sanik olmazdi. Tutuklu sanik saglam delillerden dolayi tutuklanmistir, ardindan da dava da açilir mahkumiyet de çikar. Ayrica zorlayici bir soruçturma meslek yasantimda böyle bir olayla hiç karsilasmadim.

Izmir Emniyet emekli Müdürü Halil Tatas:
“Deliller tam ki tutuklamislar”
Deliller zaten toplanmis ve yeterli ki zaten bu cinayet failleri olduklari ileri sürülen iki kisi tutuklanmis bir kisi hakkinda kirmizi bültenle arama karari çikartilmis. Izmir polisinin örnek olacak bir cinayet davasinda delil ve bilgileri tam olarak toplamasi sonrasi, yargi zaten tutuklama karari ve yargilanma talebinde bulundugu apaçik. Emniyet Müdürü Ercüment Yilmaz ve ekibinin geldigi günden beri faile meçhul cinayetleri çözme konusundaki basarisini izliyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web