Büyük Torbalı

Çevreci sigara fabrikasi Torbali’ya daha az karbondioksit salacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çevreci sigara fabrikasi Torbali’ya daha az karbondioksit salacak
277 Görüntüleme
27 Nisan 2010 - 21:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

PHILSA’NIN Izmir Torba-li’daki tesislerinde enerji tüke-timi ve çevre kirliliginin azal-tilmasi adina önemli kilomet-re taslari atilmaya devam edi-liyor. Philsa’nin 2005’te basla-yan enerji tüketimini azaltma faaliyetleri kapsaminda ope-rasyon ve sistem bakimi asa-malarinda büyük ilerleme kaydedilen Torbali fabrika-sinda enerji tüketiminin düs-mesine bagli olarak atmosfere salinan karbondioksit miktari da son 5 yilda 1.660.000 kg asagi çekilerek büyük ölçüde azaltildi.
Philsa bünyesinde su sogutma ve besleme sistemleri ile ha-valandirma ve yalitim dona-nimlari iyilestirilerek operas-yon parametreleri optimize edildi. Bütün bunlarin sonu-cunda yardimci  isletmelerin 2009 yilindaki elektrik tüke-timi 2004 yilina göre 434.000 kWh azaltildi. Yardimci islet-melerin fabrikanin toplam elektrik tüketimindeki payi da 2004 yilindaki yüzde 44,6’lik oranla karsilastirildiginda 2009’da yüzde 39,4 oldu.

440 MILYON DOLARLIK YATIRIM

PHILSA’NIN çevrecilik ba-sarisiyla ile bir açiklama y-apan Isletmeler Direktörü Matthias Knoop söyle konus-tu: “Kuruldugu günden bu ya-na 440 milyon dolarlik yati-rim yapilan Philsa’da, basari-mizin temelinde çalisanla-rimiz ve verimliligi görüyor, bu nedenle fabrikamizda enerji tüketimini azaltmaya odaklaniyoruz. Iyi bir kurum-sal vatandas olarak üretim te-sislerimizde çevrecilik bilinci ile hareket etmemiz gerekti-gini düsünüyoruz ve aldigi-miz önlemlerle atik geri dönü-süm oranimizi yüzde 96’nin üzerine çikararak dogalgaz ve enerji tasarrufunda önemli ilerlemeler sagladik.” Enerji tasarrufunun ne sekilde sag-landigini anlatan Knoop, “Fabrikamizda enerji tüketi-mini azaltmak için su so-gutma ekipmanlarinin degisi-mi, sirkülasyon pompalari için degisken hiz kontrolu, kuru tip sogutma ekipmani alimi, operasyon parametrele-rinin optimizasyonu, peri-yodik kule ve kondansatör sogutma temizligi, sogutma kuleleri için yumusak su bes-lemesi, sirkülasyon pompalar-inin izolasyonu, su sogutma tesisi otomasyonu ve klima santrali fanlari için degisken hiz kontrolü projelerini hayata geçirdik” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web