Büyük Torbalı

Çiçek çocuk gibidir, özen ister

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çiçek çocuk gibidir, özen ister
233 Görüntüleme
01 Nisan 2010 - 22:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Özbey yolu üzerinde bulunan serasinda yetistirdigi çiçekleri Persembe Pazarinda satan Riza Bayrak, Torbalili bayanlarin çiçekleri çok sevdiklerini belirtti. Bayrak, çiçek bakimi hakkinda bilgi verdi

BAHAR geldi bahçelerde ren-garenk çiçekler yerini almaya basladi. Evinin bahçesini ya da balkonunu bu çiçeklerle süsle-mek isteyen vatandaslar solugu pazardaki çiçek saticilarinin basinda aliyor. Kimi bahçesine dikecek güzel bir çiçek kimi de istedigi bir meyve agaci fidani ariyor. Persembe pazarinda kendi ürettigi çiçeklerin satisini yapan Riza Bayrak, çiçek baki-mi ve dikiminde dikkat edilmesi gereken noktalar oldugunu be-lirterek, bitkilerin kendileri için en uygun yerlere dikilmesi ge-rektigini söyledi.

BIRÇOK ÇIÇEKÇININ ELI TOPRAGA DEGMIYOR
ZIRAAT teknikeri olan Bayrak, 40 yildir çiçeklerle iç içe. Özbey yolu üzerinde bulunan serasinda yetistirdigi çiçekleri Persembe Pazarinda satan Bayrak, Torba-lili bayanlarin çiçekleri çok sev-diklerini belirtti. Özellikle de ta-lebin bugünlerde oldukça yogun oldugunu söyleyen Bayrak “Bir bitkinin en dogru sekilde yetisti-rilmesi çok önemli. Ben bitki-lerle, agaçlarla, çiçeklerle hep içiçe oldum. 1989 yilinda Tor-bali’ya geldikten sonra serada çiçek yetistirmek için kendime bir yer aradim. 16 metrekarelik bir alan üzerinde seracilik yap-maya basladim. Simdi ise 1000 metrekarelik bir genis alanda üretim yapiyorum. Biçok çiçek saticisinin eli topraga bile dey-mezken ben 40 yildir bitkilerle ugrasiyorum. Çiçekler benim hayatimda önemli bir yere sa-hip. Bu nedenle de büyük bir özenle ürettigim çiçekler ilçe halkindan yogun ilgi görüyor” dedi.

BITKININ YERI ÇOK ÖNEMLI
SERASINDA yüzün üzerinde çiçek çesidi yetistiren Bayrak, evi, balkonu ya da bahçesi için çiçek alacak olanlarin öncelikle bitkileri hangi alanda kullana-caklarini tespit etmeleri ve çiçek seçimini de buna göre yapmalari gerektigini söyleyerek “Özellik-le salon çiçeklerinde bitlilerin bulunduklari yer çok önemlidir. Bazi çiçekler vardir ki isik aldi-gi taktirde kesinlikle açmaz. Bu durum bahçe bitkileri için de geçerli. Bu nedenle önce bir yer tespiti yapilmasi ve çiçek ona göre seçilmeli. Yada çiçek aldiysaniz mutlaka onun için en uygun alana yerlestirmeli ya da dikmelisiniz. Ayrica her çiçek için mutlaka ayri bir toprak harci kullanilmalidir. Çünkü her çiçegin ihtiyaci olan toprak çesidi farklidir. Yerden sökülen bitkilerin ekim zamanlari 15 Kasim tarihinden itibaren baslar ve Nisan ayina kadar devam eder. Fakat ambalajda bulunan ve kökü dagilmayacak sekilde olan bitkilerin dikimi için belirli bir tarih yoktur. Istenilen her zamanda dikilebilir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web