Büyük Torbalı

Çiftçiler sertifikalanacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çiftçiler sertifikalanacak
310 Görüntüleme
21 Kasım 2010 - 22:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Karaot Tohum Dernegi, dag köylerinde yasayan çiftçilerin organik tarim sertifikasi alabilmesi için çalisma baslatti

KARAOT Köyü Tohum Dernegi, Organik Tarim Sertifikasi için köylülerden grup olusturuyor. Dag köylerindeki çiftçilerden olusturulacak grupla sertifika sirketine basvurulacak. Öte yandan dernek, sertifika almak isteyen çiftçilere köylerinde egitim verecek. Saglikli gidalara olan ihtiyacin tüketicileri sertifikali üreticilerin ürettigi ürünlere yönlendirdigini ifade eden dernek baskani Feray Karapinar, sertifika alan çiftçilerin organik tarim pazarlarinda ürünlerini daha iyi fiyatlara satabileceklerini ve ürünlerinin maliyetlerinin düsebilecegini ifade etti.

DERNEK HIZ VERDI

2007 yilinda kurulan Karaot Köyü Tohum Dernegi, kuruldugu yildan bu yana birçok ilke imza atti. Türkiye’de yerli tohumun kullanilmasi konusunda çalismalar yapan dernek, organik tarim ve yerli tohum kullanilmasinda köy köy dolasarak çiftçilerle fikir alisverisi yapiyor. Karaot Kö-yü Tohum Dernegi, Türkiye’-nin ilk ve tek ücretsiz yerli to-hum veren ve takas eden dernegi olma özelligini tasiyor. Son olarak geçtigimiz  aylarda dünyanin birçok yerinden katilimcilarin katildigi ‘Yerli Tohum Senligi’ni düzenleyerek dikkat çeken dernek, ülkedeki yerli tohum derneklerinin ku-rulmasina öncülük etme özel-ligini tasiyor. Karaot Köyü To-hum Dernegi, son günlerde hummali bir çalisma içerisine girerek dag köylerinde yasayan çiftçilerin organik tarim sertifi-kasi alabilmesi için çalismalar yürütüyor. Dernek Baskani Feray Karapinar, su anda bütün dag köylerindeki çiftçilerle grup olusturmak için siki bir çalisma yürüttüklerini ifade et-ti. Organik Tarim Belgesi ve-ren bir firmadan belgeyi daha ucuza alabileceklerini ifade e-den Karapinar: “Su anda orga-nik tarim sertifikasi alabilmek için grup olusturuyoruz. Grup-taki üretici sayimiz ne kadar artarsa sertifika fiyati o kadar ucuzlayacaktir. Bu sezonun ba-sinda sertifika sirketi ile yapt-igimiz pazarlikta 100 dönümün üzerinde üretim yapan 15 çiftçi için organik tarim sertifikasi için talep ettikleri miktar; 150TL. Grubumuz ne kadar fazla kisiden olusursa sertifi-kayi da o kadar uygun bir fi-yata aliriz. Su anda dernek olarak bunun çalismasini yürütüyoruz.” dedi.

SERTIFIKA ALMAK ISTEYENE EGITIMLER VERILECEK

BASARILI çalismalari ile sü-rekli olarak köylünün sempati-sini kazanan dernek, son ola-rak da Organik Tarim Sertifi-kasi almak için köylülerle ha-rekete geçmis durumda. Serti-fika alabilmek için köylerdeki üreticilere egitim de verecek-lerini dile getiren Karapinar: “Dernek olarak Organik Tarim Sertifikasi Egitimi verecegiz. Egitimlerimize Ege Universite-si Ziraat Fakültesi bölümünden Profesör Doktor Tayfun Özkaya ve Tarim Il Müdür-lügünden Yüksek Ziraat Mü-hendisi Zerrin Çelik katilacak. Ureticilerin hepsine kurs vere-cek. Bizim su andaki asil ama-cimiz; bu belgeyi sirketlerden daha uygun fiyata üreticileri-mize alabilmek için grup olus-turmak. Grup olusursa belgeyi daha uygun fiyata alacagiz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web